Domů » Bleskovky » Google pomáhá americké policii chytat zločince, poskytuje jim data uživatelů

Google pomáhá americké policii chytat zločince, poskytuje jim data uživatelů

Že Google sbírá od uživatelů spoustu dat, je známý fakt. Data, která uživatelé softwarovému gigantu poskytují, ovšem nemusí být vždy využívána pouze pro přesnější cílení reklamy či vylepšování služeb na základě zpětné vazby. O data si několikrát požádala také americká policie, která je poté využila pro nalezení osob podezřelých z trestných činů.

Jak tato politika Googlu funguje v praxi, vysvětlil bývalý zaměstnanec Applu Greg Doucette. Ten uvedl rok starý případ z města Raleigh v Severní Karolíně. „Před rokem ve městě vzplála zcela nová budova. Jednalo se o největší požár ve více než dvěstěletá historii města. Policie tušila, že příčinou není nehoda, nýbrž žhářství, a proto požádala Google o pomoc. Ten jí poskytl data o pohybu uživatelů Androidu v předem vymezeném časovém období v okolí shořelé budovy,“ řekl Doucette.

Od roku 2015 byl Google o osobní data uživatelů požádán devatenáctkrát, přičemž k dopadení pachatele pomohla data v jednom ze čtyř případů. Google tato uživatelská data na požádání může vydat, neboť s tím uživatelé souhlasí. Z toho důvodu se nejedná o zneužití dat či důvěry uživatelů. „Otázka pro koncové uživatele zní – získám za svá data nějaký benefit, je to pro mě výhodné?,“ dodává Doucette.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. To že je Google největší fízl světa ví snad už každý!

  2. Hm, neco podobnyho jsem tu napsal predevcirem, smazali to obratem, jen pockejte az se vrati „cenzor“ z vikendu :-/

  3. K poskytování údajů lze říci nasledujici: kdo je považován v USA za zločince – může to být i politický aktivista nesouhlasící s administrativou USA, může to být občan poukazující na nedostatky v řízení státu nebo pranýřující korupci či zločinnost ve státní správě? Pokud ano, pak je firma Google nástrojem špiclující občany. Současně je zde otázka soudu, schvaluje tento postup nebo si administrativa může dělat co chce, jsou vůbec soudy nezávislé instituce? Bohužel nejde jen o občany USA ale i o ostatní uživatelé a rád bych znal stanovisko EU, pokud již velký bratr nezaúřadoval na patřičných místech.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).