TOPlist

Google pomáhá americké policii chytat zločince, poskytuje jim data uživatelů

Že Google sbírá od uživatelů spoustu dat, je známý fakt. Data, která uživatelé softwarovému gigantu poskytují, ovšem nemusí být vždy využívána pouze pro přesnější cílení reklamy či vylepšování služeb na základě zpětné vazby. O data si několikrát požádala také americká policie, která je poté využila pro nalezení osob podezřelých z trestných činů.

Jak tato politika Googlu funguje v praxi, vysvětlil bývalý zaměstnanec Applu Greg Doucette. Ten uvedl rok starý případ z města Raleigh v Severní Karolíně. „Před rokem ve městě vzplála zcela nová budova. Jednalo se o největší požár ve více než dvěstěletá historii města. Policie tušila, že příčinou není nehoda, nýbrž žhářství, a proto požádala Google o pomoc. Ten jí poskytl data o pohybu uživatelů Androidu v předem vymezeném časovém období v okolí shořelé budovy,” řekl Doucette.

Od roku 2015 byl Google o osobní data uživatelů požádán devatenáctkrát, přičemž k dopadení pachatele pomohla data v jednom ze čtyř případů. Google tato uživatelská data na požádání může vydat, neboť s tím uživatelé souhlasí. Z toho důvodu se nejedná o zneužití dat či důvěry uživatelů. „Otázka pro koncové uživatele zní – získám za svá data nějaký benefit, je to pro mě výhodné?,” dodává Doucette.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku