Vědci ze společnosti Google oficiálně oznámili zásadní průlom v oblasti kvantových počítačů. Podařilo se jim vyvinout procesor, který je schopný provádět výpočty exponenciálně rychleji než současné nejvýkonnější superpočítače. Výsledky svého bádání uveřejnili ve vědeckém časopise Nature. Jejich tvrzení nyní zhodnotí širší vědecká komunita.
Co tento předpokládaný průlom v kvantové technologii vlastně znamená? Na rozdíl od tradičních počítačů se ty kvantové spoléhají na kvantovou mechaniku. Díky tomu je lze potenciálně využít k řešení problémů, s nimiž se běžné počítače neporadí. Představte si třeba navrhování výrazně efektivnějších baterií či vylepšování léčiv.
Blíží se výpočetní revoluce?
V publikovaném článku se například dočtete, jak interně vyvinutý 53qubitový (qubit = kvantový bit, jednotka kvantové informace odvozená od klasického bitu) kvantový počítač s názvem Sycamore prováděl složité výpočty za pouhých 200 sekund. Provedená měření naznačují, že totožné kalkulace by klasickému počítači trvaly přibližně 10 000 let.
Před výzkumníky se tak teoreticky otevírá svět dosud netušených možností, které by mohly nalézt uplatnění nejen v budoucích technologiích, ale také ve zdravotnictví a mnoha dalších odvětví lidské činnosti. Dosažení „Quantum Supremacy“ (schopnost kvantových počítačů provádět výpočty, které běžné počítače nesvedou) je však pouze prvním krůčkem, pro samotný Google však možná mnohem důležitějším než jakýkoliv průlom v oblasti umělé inteligence.
Tip: Takhle vypadá robot, který umí pracovat v lidském mozku
Šéf společnosti Google Sundar Pichai v rozhovoru pro MIT Technology Review průlom v kvantových výpočtech přirovnal k prvnímu letu bratří Wrightů.