Domů » Bleskovky » Google může slavit. Adopce Androidu 10 je nejrychlejší v historii všech verzí

Google může slavit. Adopce Androidu 10 je nejrychlejší v historii všech verzí

Prakticky každým rokem Google vymýšlí nová opatření, jak přimět výrobce smartphonů s Androidem k rychlejší adopci nejnovějších verzí systému. Android 10 se například kvůli získání certifikace od Google stal od 1. února letošního roku povinností u všech nově představených zařízení, což se pozitivně projevilo i na rychlejším přijetí tohoto systému.

Android 10 běží na 400 milionech zařízení

Google se pochlubil, že Android 10 je zatím nejrychleji přijímanou verzí v historii – po 10 měsících od představení již běží na 400 milionech zařízení, Android 9 Pie se přitom za stejné období nedostal ani na 300 milionů. Pokusy Google přimět výrobce ke zrychlení adopce nových verzí systému jsou patrné již od Androidu 8 Oreo, který přišel s projektem Treble. Ten oddělil jádro systému od nadstaveb výrobců, což výrazně usnadnilo vývoj aktualizací a o zrychlilo příchod Androidu 9 zhruba 2,5×.

android 10 update

Google poté přišel s dalšími podpůrnými projekty, např. s Generic System Images (GSIs), což je čistá podoba Androidu, která by měla fungovat takřka na všech zařízeních bez nutných dodatečných zásahů. Posun kupředu přinesl i projekt Mainline, který umožňuje aktualizovat části Androidu přímo z obchodu Play.

Dá se očekávat, že rychlejší adopce se dočká i Android 11, pro který Google připravuje další novinky – přes obchod Play půjde aktualizovat dalších devět systémových komponent, aktualizace zabezpečení budou rychlejší a budou fungovat se všemi zařízeními s Androidem. Google také přijde s povinnými virtuálními A/B OTA updaty, které mají výrazně urychlit instalaci nových verzí systému.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments