Google Mapy na Ukrajině přestaly ukazovat provoz. Chrání tak obyvatele 

tamas tuzes katai google maps mapy unsplash

Ruský útok na Ukrajinu má další následek i v oblasti služeb technologických gigantů. Google nyní pozastavil zobrazování aktuálního dopravního provozu na svých mapách území Ukrajiny. Jedná se o anonymní data z telefonů s operačním systémem Android, která ukazují místa s dopravními zácpami nebo hojně navštěvované obchody a služby. Podle bezpečnostních expertů mohou tato data pomoci agresorovi.

Podle agentury Reuters vypnul Google tyto funkce po konzultaci s představiteli Ukrajiny. Ačkoliv na mapách nyní dopravní zácpy neuvidíte, místní uživatelé navigace v telefonu by měli mít dané informace stále k dispozici.

google maps ukraine
Google Mapy a chybějící dopravní údaje (Zdroj: Google)

Na první pohled užitečné informace z lokačních služeb a map mohou sloužit také k nekalým účelům. Když populární fitness aplikace Strava v roce 2017 spustila zobrazování tras na mapách, bylo možné vidět, kde američtí vojáci běhají v rámci tréninku na svých základnách. Taktéž během války v Iráku bylo možné zhlédnout videa přímo z fronty díky lokačním funkcím Snapchatu.youtube google aplikace videa unsplashNepřehlédněte

YouTube blokuje příjmy z reklam ruské televizi RT i dalším účtům

Lokační údaje jsou ale často pouze jeden střípek, který je potřeba doplnit také satelitními snímky – jinak lze jen těžko ověřit, že zácpa zobrazená v mapách je opravdu kolona vojenských vozidel, a ne jen běžní civilisté shromáždění na jednom místě. Krok Googlu ale určitě může napadené Ukrajině pomoci.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku