Domů » Bleskovky » Google DayDream: Nová platforma pro virtuální realitu na smartphonech

Google DayDream: Nová platforma pro virtuální realitu na smartphonech

Google se na své vývojářské konferenci pochopitelně věnoval i virtuální realitě. Velký zájem o toto odvětví nastartoval již před dvěma roky, kdy představil Cardboard; lepenkovou krabici, která dokázala zprostředkovat virtuální realitu masám – Carboard si koupilo více než pět milionů lidí. Nutno podotknout, že Cardboard je velmi základní řešení, které nedokáže nabídnout takovou kvalitu jako konkurenční projekty. Proto Google představil DayDream.

DayDream

Platforma DayDream má standardizovat virtuální realitu na smartphonech a má zajistit maximální možnou kvalitu zobrazení s nízkými latencemi, údajně pod 20 ms. Google stanovil minimální požadavky pro smartphony, které mají být na DayDream připraveny, stejně tak pro tyto telefony vytvořil referenční náhlavní soupravu, se s níž přijde na podzim.

headset

Bude se jednat o lépe vypadající plastovou obdobu Cardboardu, která bude připravena vložení telefonu podporujícího DayDream, např. od Samsungu, LG, HTC, Xiaomi, Huawei a dalších partnerů. Součástí balení bude jednoduchý ovladač vybavený senzorem orientace, tudíž bude možné na virtuální objekty mířit či s nimi jakkoliv pracovat. Jelikož se jedná o referenční platformu, budou moci na jejím základě stavět vlastní helmy i konkurenční výrobci.

daydream home

Aplikace bude možné vybírat z obrazovky DayDream Home, stahování bude probíhat standardně z Google Play Store. Vývojáři budou moci obchod aplikací plnit již od dnešního dne, neboť Google uvolnil první developer preview vývojářských nástrojů. Nástupce Cardboardu by pak měl přijít na podzim letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).