Domů » Bleskovky » Google by již brzy mohl vypustit tisíce balónů, které připojí k internetu přes 4 miliardy obyvatel

Google by již brzy mohl vypustit tisíce balónů, které připojí k internetu přes 4 miliardy obyvatel

Již nějakou dobu je cílem mnoha technologických společností poskytnout přístup k internetu více než 4 miliardám obyvatel v méně rozvinutých oblastech, kde zatím žádný poskytovatel v podstatě neexistuje.

Jednou z těchto společností je i technologický gigant Google, který se v rámci Project Loon chystá vypustit do vzduchu tisíce balonů, které budou směrem k zemi vysílat signál LTE. Práce na projektu probíhá již několik let a Google výrazně pokročil.

   

Zpočátku byl schopen vysílat do vzduchu pouze jeden balón za den, nyní je však díky automatizovaným jeřábům schopen vysílat denně desítky balónů. I u samotné výroby došlo k výraznému posunu – výroba jednoho nosiče trvala 3 až 4 dny, dnes trvá pouze pár hodin. Aby nedocházelo k výpadkům internetu a balóny byly vždy tam, kde by měly být, jsou řízeny pomocí stoupání a klesání do vzdušných proudů, které mají potřebný směr. Jejich letová hladina se bude pohybovat ve výšce od 18 do 27 kilometrů, komerční letecká doprava by tedy neměla být ohrožena.

Testování nyní probíhá ve spolupráci se třemi operátory – s australskou Telstrou, latinskoamerickou Telefonicou a Vodafonem na Novém Zélandu. Veškeré technologie prý úspěšně fungují ve všech podmínkách, včetně arktických oblastí a pouští, a tak se Google blíží k bodu, kdy bude moci zahájit komerční provoz. Prozatím není jasné, jakým způsobem bude připojení k internetu poskytováno, zda přímo Googlem, nebo skrze operátory; jejich spolupráce však dává tušit, že by americký gigant mohl být v pozadí, a svou vzdušnou síť balónů operátorům pronajímat.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. oskar (neregistrovaný)

  super napad …a nieje to aj trochu nebezpecne pre letecku dopravu alebo ak to spadne na zem ?

  • Dobrý den,

   skvělá otázka. Balóny se budou pohybovat ve výškách od 18 do 27 kilometrů, tedy dostatečně vysoko nad letovou hladinou většiny letadel; ta létají ve výškách okolo 10 km :)

 2. wehttam (neregistrovaný)

  Na svete 1 miliarda ludi, ktori hladuju, a Google ich ide pokryt internetom… super napad

 3. aleshm (neregistrovaný)

  Ten projekt se jmenuje Loon a ne Loop, myslím. Jsem zvědav čím se ty 4 mld. lidí připojí a čím za to budou platit. Pochybuju, že Telstra, Vodafone a Telefonica jim to dají zadarmo, když budou sami balóny od Googlu pronajímat a cht3jí taky vydělat. A co FUP? Tady operátoři brečí o kapacitě sítě, když se k ní připojí pár desítek tisíc lidí. (FUP je stejně jen marketing, jak si nechat za objem platit po kouskách.) Z těch 4 mld. Je tak 1 mld. starců a nemluvňat. Mnozí z těch ostatních nemají ani na jídlo. Letadla to neohrozí. Jsou v jiných hladinách. Na to musí mít Google mrtě všelijakých povolení. Když to spadne, je to krabice na špagátě s balonkem, velká jak 2 Raspberry Pi. Vítr to zanese na strom, v poušti a na pólu to nikomu neublíží a dřív to spíš shoří v atmosféře, než to sem padne:-).

  • tomas (neregistrovaný)

   Vsetko co si napisal si mi zobral z ust. Presne ako pises. Ty ludia nemaju peniaze, jedlo a voda je pre nich priorita. Jedine ze by im poskytovali zadarmo a zaplatila by to reklama. Ved google fici len na tom.

 4. Jan Janek (neregistrovaný)

  kdo jim poskytne volné frekvence? V každé zemi to je jinak

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).