Domů » Bleskovky » Google a Ford uzavírají partnerství. Budoucí automobily značky poběží na Androidu

Google a Ford uzavírají partnerství. Budoucí automobily značky poběží na Androidu

Automobilka Ford navázala dlouhodobé partnerství se společností Google, které vyústí v zakořenění aplikací s služeb Google přímo do informačního a zábavního systému budoucích automobilů. Kromě toho obě firmy vyčlení ze svých řad několik zaměstnanců, kteří budou mít na starosti řízení budoucích inovací automobilky. Spolupráce je vyhlášena na 6 příštích let, v automobilech by měla být vidět už v roce 2023.

Ford Google

Automobily Ford s Androidem

Od roku 2023 by měly vybrané modely značek Ford a Lincoln běžet na prostředí Android Automotive OS, což je specializovaný operační systém určený přímo pro automobily. V tomto systému jsou přímo integrované mapové podklady, Asistent a další aplikace a služby od Google. Majitelé telefonů Apple iPhone se však nemusí bát, stále by měla být zachována i podpora služeb Apple Car Play nebo Amazon Alexa. Automobily Ford nebudou od Google využívat pouze zábavní a informační systém, ale budou napojeny i na jeho cloud a využívat umělou inteligenci.

Ford hodlá služby Google využívat i mimo interiér svých automobilů. Nově vytvořená skupina Team Upshift má využívat data a umělou inteligenci Google ke zefektivnění mnoha procesů, ať už se jedná o vývoj produktů, výrobu, řízení dodavatelského řetězce, školení zaměstnanců apod.

V některých oblastech může Ford zužitkovat data získaná přímo ze samotných automobilů, ať pro budoucí vývoj, nebo pro komunikaci se zákazníkem – k upozorňování na blížící se servis, k naplánování schůzky z prodejcem, při konfiguraci nového vozu apod. Tato získávaná data podle viceprezidenta Fordu pro strategii a partnerství Davida McClellanda zůstanou pouze v rukách Fordu a nebudou nabízena třetím stranám.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Auto na Androidu? To nabourá v první zatáčce :-D nebo spadne z mostu.

 2. Unfortunately, the engine has stopped.
  Report
  OK
  😁

 3. To bude mrtvých na silnicích….

 4. Tak už takhle nestačí, že displej v O4 je zasekanej a nepoužitelnej, takže si človkě ani klimu nenastaví, Ford to dotáhne k dokonalosti a dá tam android, pecka

  • No a proto jsem v Peugeotu před rokem dal přednost manuální klime ovládané mechanickým tlačítkem.
   Její ovládání v infotainmentu automobilu bylo a je po právu kritizované stejně tak další a výrobci od toho snad už upouští

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).