Domů » Články » Golf dostal stylovějšího sourozence. Svezli jsme se SEATem Leon (první dojmy)

Golf dostal stylovějšího sourozence. Svezli jsme se SEATem Leon (první dojmy)

Atraktivní design, barcelonské pláže, sangria, paella ale také taková ta jižanská pohoda. Tohle se mi vybaví, když přijde na řadu řeč o automobilce SEAT. Ať už šlo například o Cupru nebo Tarraco, designová stránka se mi líbila. Osobně si myslím, že modely od SEATu nabízejí jeden z nejatraktivnějších designů v koncernu. Neberte mě však za slovo, moc dobře vím, že někdo má rád holky a jiný zase vdolky…

SEAT Leon
SEAT Leon FR láká na sportovnější vzhled.

My jsme měli možnost se svézt v novém SEATu Leon, ale na nějaké podrobnější dojmy si ještě budete muset počkat. Dvě hodiny v dopravní špičce uprostřed Prahy není něco, na co byste se vysloveně těšili. Na nový Leon jako takový se však těším. Líbí se mi po designové stránce, paket FR dodá nějaký ten sportovní nádech a věřím, že i po jízdní stránce to může být zajímavá alternativa nejen k Volkswagenu Golf.

S Golfem, ale také s Octavii má nový například volič automatické převodovky, který vám může připadat směšný, ale v tomhle případě, více než kdy jindy platí, že zvyk je železná košile. S Golfem je podobná také lišta pro rychlé ovládání klimatizačních podmínek. I novinka od španělské automobilky přešla kompletně na LED světlomety a i aerodynamika se zlepšila. A to hned o osm procent! Díky Volkswagenu Golf vím, že naftový dvoulitr dokázal jezdit za pár litrů a věřím, že podobný případ to bude i u SEATu Leon. Na to si však budeme muset počkat na plnohodnotný test. Ten pro vás chystáme už na tento měsíc.

SEAT vsadil na jednoduchost, jak dnes velí trendy.
SEAT vsadil na jednoduchost, jak dnes velí trendy.

Design se jednoznačně povedl

Mé první dojmy z designu jsou velmi dobré. Leon na mě zapůsobil více než Golf, ale to je jen otázka vkusu. Někdo má rád ostřejší tvary a jiný dá zase přednost větší konzervativnosti. Jestli byste si však měli vybavit nějaký interiér auta, když se řekne minimalismus, tak by to mohl být právě Leon. Displej před volantem, který si můžete přizpůsobit tomu, jaké informace na něm chcete vidět. Dále displej infotainmentu o velikosti deset palců, pár hardwarových tlačítek kolem voliče převodovky a to je celé. SEAT vsadil na jednoduchý a čistý design. 

Seat leon 2020
Nový Seat Leon.

Právě infotainment potěší všechny digitální fanoušky. Je připojený na internet a jeho možnosti přizpůsobení jsou opravdu široké. Ne že bychom všechny vychytávky už neznali, ale postupem času se stejně jako u smartphonů z luxusního segmentu dostávají i do dostupnějších modelů.I nfotainment má pestré barvy a počítejte s tím, že na kompletní seznámení vám hodina stačit nebude.

seat app
Díky aplikaci Seat Connect budete mít perfektní přehled o svém voze.

Pokud byste o seznámení ani nestáli, stačí když připojíte váš chytrý telefon se systémem iOS nebo Android. Apple CarPlay i Android Auto je totiž k dispozici. Leon je také prvním modelem automobilky, který dokáže komunikovat nejen s vaším chytrým telefonem, ale také s okolním světem, například s dopravní infrastrukturou. 

Sedmnáctipalcová kola vypadají dobře a jsou součástí výbavy FR.
Sedmnáctipalcová kola vypadají dobře a jsou součástí výbavy FR.

Verze FR přidává sportovní podvozek, který je o 15 milimetrů blíže k silnici, 17palcová kola, ale také zatmavená okénka od „B” sloupku dozadu. A více co? Líbí se mi to, jen si nejsem jistý, zda zrovna sportovní podvozek bude ta nejlepší varianta pro cestování po Praze. Minimálně první pocity ukazují, že spíše ne.

Model SEAT Leon
Základní cena 484 900 Kč
Cena testované výbavy od 589 900 Kč
Stupeň výbavy FR
Výkon 110 kW / 150 koní
Zdvihový objem 1968 ccm
Palivo nafta
Počet válců 4
Pohon přední náprava
Převodovka automatická
Akcelerace 0-100 km/h (s) --
Maximální rychlost (km/h) --
Spotřeba paliva na 100 km 3,7 l (kombinovaná)
Délka 4368 mm
Šířka 1800 mm
Výška 1442 mm
Rozvor nápravy 2686 mm
Hmotnost 1595 kg
Objem palivové nádrže 50 litrů

Pod kapotou jsem měl dvoulitrový naftový čtyřválec s výkonem 150 koní. Už papírová hodnota zrychlení z klidu na sto vám řekne, že Leon není žádný velký sportovec. Když to dobře půjde, tak tuto disciplínu zvládnete za 8,6 sekundy. Po několika desítkách najetých kilometrech se spotřeba zastavila na 7,2 litrech. Vypovídající hodnota to však není, co však vypovídající hodnota je, je 350 litrů, které pojme zavazadelník. 

Nový SEAT Leon – Nastal čas zazářit | SEAT

Leon přichází na trh s širokou nabídkou motorizací. Na webu automobilky si můžete z naftových, benzínových, hybridních, ale také plug-in hybridních motorů. Dokonce i pohon na stlačený zemní plyn bude k dispozici. Benzinový litrový tříválec ve výbavě Reference vás vyjde na 484 900 Kč. Dvoulitrová nafta ve stejné výbavě si z vašeho účtu vezme 574 900 Kč. Nejvíce zaplatíte za naftový dvoulitrový čtyřválec, který spolupracuje s převodovkou DSG. Jedná se o výbavu Xcellence, což pro vás znamená dát si stranou 739 900 Kč.

Patrik Svatoš

Šéfredaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.

5 komentářů

  1. Tleskám za tabulku! Ale co ten výkon? 150 Opic? :D

  2. kolik má tohle auto maximálku? ten plugin hybrid bych si nechal líbit :)

  3. a recenze bude kdy? prosím víc fotek interiéru

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).