Domů » Bleskovky » Goldman Sachs: Apple by se neměl soustředit na vývoj vlastního vozu, ale spíše na integraci technologií

Goldman Sachs: Apple by se neměl soustředit na vývoj vlastního vozu, ale spíše na integraci technologií

Nové zprávy o příchodu elektromobilu od Applu zvedly cenu akcií tohoto technologického giganta o 6 %. Optimistické předpovědi mluví o 5% podílu na trhu s elektromobily už v roce 2025. Tou dobou by se jednalo o 417 000 vozů s průměrnou cenou 75 000 USD, což je zhruba 1 600 000 Kč bez DPH.

Americká banka Goldman and Sachs ale celou situaci vidí trochu odlišně a podle jejího prohlášení pro investory je vstup do automobilového průmyslu, který dlouhodobě nenabízí vysoké marže, diskutabilní. Dle Goldman and Sachs by Apple měl na elektromobily nahlížet spíše jako na platformu pro další využití jeho produktů, než jako na samotný produkt.

Apple interest is in the in car experience

K otázce marží je nutno dodat, že v oblasti smartphonů to byl právě iPhone, který jako první začal generovat zajímavé zisky. Možná by to samé Apple zvládl i v oblasti elektromobilů.

Mohlo by vás zajímat: Musk chtěl Applu prodat Teslu za desetinu ceny, Tim Cook schůzku smetl ze stolu

Podle Goldman and Sachs je jedním z hlavních důvodů, proč Apple míří i do segmentu automobilů to, že lidé v budoucnu budou trávit na cestách víc a víc času. Tento čas ale brzy nebudou muset věnovat řízení, takže vznikne plno prostoru pro využití dalších služeb a zařízení.

Tesla Model X

Některé banky ale situaci vidí odlišně. Podle Morgan Stanley může být Apple konečně důstojnou konkurencí pro Teslu a na trh s elektromobily přinese nový vítr.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

11 komentářů

 1. Tak Apple jako vždycky čeká, až se vývoj v odvětví posune do určitého stavu a pak nastaví etalon. Stejně jako u telefonů… Naštěstí je Musk taky vizionář, tak doufejme, že tady to jablko nebude mít tak jednoduché

  • „Naštěstí je Musk taky vizionář,“
   Proc taky? Z tech dvou je vizionar jenom Musk, vizionar na nic neceka, ale posouva odvetvi od nuly, i kdyz mu to nemusi prinest komercni uspech.
   Apple umi sve produkty prodat, mozna ma i smysl pro detail i marketing , to ale neni vizionarstvi.

  • Musk je smažka, nic víc.

  • Do toho je tobě ale velké kouřící sloní, co kdo kouří.

  • Co to znamena byt vizionarem? Tlacit na trh technologie, na ktere trh jeste neni pripraven a nechce je a vnucovat je lidem? Dekuju nechci.

  • @lerion: Vizionar ale nikomu nic nenuti. Mas dojem ze si musis neco od Muska koupit? A ano, trh na nejakou technologii pripraven byt nemusi, vizionar neni to same co dobry obchodnik nebo manager:) Kdyby se porad cekalo, kdy bude trh na novou technologii pripraven nebo jestli se na trhu da nova technologie spenezit, tak jeste zijeme v jeskyni. Co myslis, kdo je vizionar, bratri Wrightove nebo treba soucasny CEO Boeingu? Myslis, ze trh si zadal letadlo, co stezi uleti par metru?

   Wikipedia to rika vystizne:
   „Stává se také, že jejich myšlenky „předběhnou dobu“, tedy že jejich uskutečnění je v jejich době nereálné, nebo se naopak realizují, ale jsou neúspěšné, protože pro jejich úspěch ještě nenastala vhodná doba a okolnosti.“

  • Jaký je smažka Musk vizionář, to vidíme u automobilů už delší dobu :-D :-D :-D

  • Co to konkretne vidime ? Ja vidim len to, ze mnozstvo znaciek uz prechadza na elektromobily a pride mi, ze to zacala Tesla.

 2. Nejvíc mě bude asi zajímat cena😃

  • Cenu pry resi jenom socky. Kazdy jablecnik povinne koupi i automobil od Applu, jeste nam to vysvetli ekosystemem, jak auto budou skvele ovladat iphonem. A to se vyplati.

  • Do toho je tobě ale velké kouřící sloní, co si kdo koupí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).