Galaxy S22 v prvních benchmarcích. Překoná iPhone 13 Pro Max?

900 450 Samsung Galaxy S22 family

Samsung v tomto týdnu představil nové smartphony vlajkové řady Galaxy S22. Stejně jako u minulých generací jsme se i letos dočkali tří samostatných modelů, které se navíc liší použitým čipsetem podle trhu. Letos Samsung výrazně posílil podíl čipsetů Snapdragon od Qualcommu, se kterým jsou smartphony řady Galaxy S22 prodávané na celém světě s výjimkou Evropy (kde Samsung sáhl po vlastním Exynosu). A jsou to právě modely se Snapdragonem, které prošly prvními benchmarky. Jak se Snapdragonu 8 Gen 1 vedlo ve srovnání s minulou generací a největší konkurenci?

iPhone 13 Pro Max zůstává nepřekonán

Velkou řadou benchmarků prošly Galaxy S22+ a S22 Ultra. Server PCMag je postupně otestoval v programech GeekBench 5, PCMark Work 3.0, GFXBench 5 a Basemark Web. Výsledky jsou prakticky ve všech benchmarcích obdobné – nové Samsungy deklasovaly veškerou „androidí“ konkurenci, ale na nejnovější iPhony stále nemají. V Geekbench 5 například Apple vyhrál rozdílem třídy: v jednojádrovém výkonu byl iPhone 13 Pro Max výkonnější o 41 procent, při zapojení všech jader o 35 procent a v testu strojového učení vyhrál iPhone o 116 procent. iPhone zvítězil i v grafickém benchmarku GFXBench a obrovský náskok vykázal i v Basemark Web.

Samozřejmě je diskutabilní, nakolik jsou výsledky stejných benchmarků na různých platformách porovnatelné. Pokud vedle sebe postavíme Snapdragon 8 Gen 1 a loňskou generaci Snapdragon 888, vidíme pouze mírné výkonové zlepšení: v GeekBench se jedná o skok o zhruba deset procent, v GFX Bench zhruba o dvacet. U graficky náročných aplikací a her mohou mít navrch levnější modely Galaxy S22 a S22+, jejichž displeje mají nižší rozlišení než Galaxy S22 Ultra – v testu Aztec Ruins Onscreen vykázal Samsung Galaxy S22+ dvojnásobný výkon oproti Ultře.

Škrcení výkonu na denním pořádku

Maximální výkon si navíc na nových telefonech od Samsungu neužijete nijak dlouho, neboť se poměrně rychle zahřejí nad únosnou míru a sáhnou k přiškrcení výkonu. V testu GeekBench pak spadlo procesorové skóre z 1 232 na 802, v GFX spadla snímkovací frekvence z 28 fps na 19 fps.

comparsion

Je zajímavé že v přímém srovnání v této oblasti vycházely lépe loňské modely Galaxy S21 a S21 Ultra.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku