Domů » Bleskovky » Galaxy S10 nabídne čtečku otisků přímo v displeji. Vyrobí ji přímo Samsung

Galaxy S10 nabídne čtečku otisků přímo v displeji. Vyrobí ji přímo Samsung

Čtečka otisků prstů zabudovaná přímo do displeje byla očekávána už u loňských vlajkových smartphonů, avšak nebyla dostupná funkční a spolehlivá technologie. Loni svá řešení představily společnosti Qualcomm (ultrazvuková) a Synaptics (optická), avšak každá z nich má své zápory, kvůli kterým jsou zatím výrobci smartphonů obezřetní. Samsung si dokonce vyvíjí vlastní řešení.

Čtečka od Samsungu má pracovat na principu ultrazvuku, tedy vysíláním ultrazvukových impulzů směrem k prstu a vyhodnocování jejich odrazu, na základě kterých bude systém schopen vytvořit hloubkovou mapu otisku prstu (stejnou technologii využívá například Huawei Porsche Design Mate RS nebo včera představený Honor 10, který ji ale nemá ukrytou pod zobrazovacím panelem, ale pod ochranným sklem). Toto řešení je přesnější a bezpečnější než u optických čteček, avšak impulzy dokáží prostoupit pouze tenkým materiálem; OLED panel by však neměl být překážkou.

Qualcomm představil Snapdragon 450 a čtečku otisků prstů fungující pod displejem

Musíme počkat až na příští rok

Pokud se však těšíte na nasazení nové čtečky v chystaném Galaxy Note9, musíme vás zklamat – nový snímač má být připraven až pro smartphone Galaxy S10 pro příští rok. Použit má být i v dalších spotřebičích, například v domácí elektronice, automobilech, apod. Spekuluje se, že Samsung Galaxy S10 bude mít premiéru už na lednovém veletrhu CES a na barcelonský veletrh MWC Samsung přiveze revoluční ohebný smartphone.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Ono ještě dneska někdo v mobilech používá optické čtečky?

  • Vyjma Apple kdokoli, kdo má odemykání obličejem, tedy komplet Android?:D

  • To si asi pleteš kapacitní optickou čtečku s kapacitní.

  • Ne, já tak jako ty hovořím o principu. Motání se v daném druhu čtečky si začal ty:)

  • uni: Ty pouzivas oblicej na ctecku otisku prstu? To mnohe vysvetluje :)

  • zipiik (neregistrovaný): To byl vtípek na otázku, že ještě někdo užívá optickou čtečku:) Jasně že v kontextu článku se jedná o dotykovou autentizaci, ale tak nemusíme být furt jen puritáni ne?:)

  • Řeč byla samozřejmě o čtečce otisků. A jestli to byl teda vtípek, tak hahaha.

  • JJ, vtípek a zajímavost že ano, používá:)

  • uni: Haha, vtipe vylez.
   Mezi nama, i FaceId je opticka zalezitost, nebo myslis, ze osahava oblicej ultrazvukem? :)

  • zipiik (neregistrovaný): Jj, nicméně se to nedá oblbnout „fotkou z fb“:) Ale ano.

  • Nedá, ale pořád je to optické řešení…takže abych dokončil tvůj „vtip“, optické řešení používá kdokoli, kdo má odemykání obličejem, tedy Apple a komplet Android.

  • Ok, tedy pro kompletnost vtipu, ano, optickou autentizaci užívají defakto všichni, Windows (Hello), iOS (FaceID) i Android (Face Recognition).
   Tak snad už:)

  • Nejenom, ze jsme se dostali mimo ctecku prstu (tema clanku), ale uz i mimo pocitace…tomu rikam prinosna diskuse, ostatne jako vzdy s tebou :)

  • *pocitace, samozrejme ne pocitace, ale telefony

  • zipiik (neregistrovaný):
   ?
   [odkaz]

   Skoro to přesně vypadá jak píšeš, jako vždy impertinence před fakty…:/

  • uni: Fakt ze skrine vytahnes kostlivce W10M? ;)

  • zipiik (neregistrovaný): No tohle je max zahnívající mrtvola, kostilvci jsou typu „kdo měl první to gestlo, čtečku, funkcil,..“ s odkazem na nějakou kolikrát až obskurnost i 15 let zpětně, jak je to dnes najednou kopírované:D
   Tohle je aspoň stále v užívání…

 2. Prosím vás, chlapci, držte se tématu, ať tady ta diskuze neskončí jako to smetiště na jedné oranžové, obsahově podobné webovce jako je tato. Tam člověk vleze a nestačí se divit.

  Každopádně Samsungu držím palce, lepší pozdě a pořádně než dělat z lidí pokusné králíky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).