Qualcomm představil Snapdragon 450 a čtečku otisků prstů fungující pod displejem

Společnost Qualcomm včera představila dvě novinky ze světa mobilních technologií – čipset pro smartphony nižší střední třídy a čtečku otisků prstů, kterou bude možné implementovat pod displej.

Snapdragon 450

První novinkou je čipset Qualcomm Snapdragon 450. Ten přináší do nižší střední třídy zvýšenou efektivitu zajištěnou modernějším 14nm procesem. Konfigurace čipu má v podstatě stejný základ, jako má Snapdragon 625 z vyšších pater – osm procesorových jader Cortex-A53 (s taktem 1,8 GHz) a grafický čip Adreno 506.

Čipset dále nabídne podporu standardu USB 3.0, duálních fotoaparátů s rozlišením 13 + 13 megapixelů a záznamu videa v 60 snímcích za vteřinu. Nechybí ani rychlý internet LTE X9 a podpora rychlého nabíjení Quick Charge 3.0.

První telefony se Snapdragonem 450 by měly dorazit na trh v posledním čtvrtletí letošního roku.

Qualcomm Fingerprint Sensors

Qualcomm také bude fušovat do řemesla výrobcům čteček otisků prstů. Jeho nový senzor má být univerzální a má fungovat pod všemi druhy materiálů – kovem, sklem a dokonce i pod displejem. Díky tomu odpadne nutnost dělat do šasi zařízení otvory pro umístění samotného senzoru, postačí pouze vyznačit místo, kde se čtečka nachází.

Čtečka od Qualcommu je ultrazvuková, a má fungovat i pod vodou. Kromě toho do ní může být implementován senzor tepové frekvence a průtoku krve, stejně tak ji bude možné použít pro různá gesta. Pro nás nejzajímavěji se jeví možnost umisťovat čtečku do displejové části, o což se delší dobu pokouší více firem, zatím neúspěšně. Čtečku od Qualcommu bude možné umístit pouze pod OLED panely s tloušťkou 1 200 μm a nižší, u skla je povolená maximální tloušťka 800 μm, u hliníku 650 μm.

První zařízení se schovanou čtečkou pod kovovým či skleněným tělem mají přijít v polovině příštího roku, na první čtečku integrovanou do displejové části si máme počkat na začátek roku 2019. Je dost možné, že do té se objeví i nějaká funkční řešení od konkurence.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku