Domů » Články » Přehled: takhle bude vypadat Samsung Experience 10 (Android 9) na Galaxy Note 9

Přehled: takhle bude vypadat Samsung Experience 10 (Android 9) na Galaxy Note 9

Před několika dny jsme vám přinesli ochutnávku nové verze uživatelského prostředí Samsung Experience postaveného na novém Androidu 9 Pie. Jednalo se o prostředí určené pro telefony Samsung S9/S9+. Nyní se obdobné sestavení odhaluje pro smartphone Galaxy Note 9. Pojďme se společně podívat, co nového přináší.

Systémová nastavení a UI systému

Ve srovnání s předchozí verzí Samsung Experience 9.5 je aktualizovaný počin v mnohém odlišný. Jedná se zejména o průhledné tmavé plochy v nabídce rychlého nastavení a pro notifikační centrum.

Obrazovka uzamčení a Always on Display mají nyní novou základní podobu. Změny se týkají též celkové grafiky ikon (konkrétně se jedná o aplikace Poznámky, Zprávy a Upomínky), které jsou nyní větší a mnohé prošly mírnou designovou obměnou spolu se systémovou lištou.

Nové prostředí je notně inspirované designovým jazykem nového Androidu. Měnilo se základní téma, kde hrají prim bílé či šedé karty na černém pozadí, přičemž šedá je vyhrazena nočnímu režimu.

Čerstvý vítr přináší také prostředí S Pen, ačkoli je prozatím silně nedodělané a plné chyb. Vestavěné Poznámky s podporou S Pen prošly redesignem, nové funkce zde ovšem nejsou.

Nová podoba vestavěných aplikací

Změnám se ve znamení nového „koláčku“ nevyhnula ani aplikace fotoaparátu. Došlo k reorganizaci nabídky fotografických režimů, AR Emoji a Bixby Vision.

V novém je kromě již zmíněného také prostředí emailového klienta, zpráv, upozornění, kalendáře, kontaktů a hodin. Jedná se především o implementaci nočního režimu, přičemž se zde Samsung „vyřádil“ a nabídl kompletně přepracované tmavé prostředí. V dalších testovacích verzích dojde pravděpodobně k zavádění i v rámci ostatních aplikací.

V aplikaci zpráv se nabídky přesunuly směrem dolů z důvodu snadnější dostupnosti na velkém displeji. Opět se zde jedná o nové přepracování zohledňující designový jazyk prostředí Samsung Experience 10 – což znamená více karet a kontrast světlých a tmavých prvků.

Oproti ostatním aplikacím se Bixby vymyká užitím fialové barvy, funkcionalitou se pak posouvá na úroveň alternativy od Google. Kalendář nevyjímaje nabídne zobrazení v kartách a informaci o měsíci a roku v horní části displeje pro události. Co se týče aplikace hodin, je přepracovaná v duchu celého inovovaného UI systému. Můžete si povšimnout především zaoblených hran a nového zobrazení odložených vyzvánění.

Samsung Experience 10 kompletně předělává podobu základního uživatelského prostředí systému Android 9.0 Pie a není s podivem, že takovýto velký krok se neobešel bez chyb, zvláště u jedné z prvních testovacích verzí. Prostředí je plné malých bugů a systém ne vždy reaguje adekvátně. Ač se nyní jedná pouze o verzi pro Samsung Galaxy Note 9 s procesorem od Snapdragonu, budeme vás informovat o případných testovacích verzích pro ostatní telefony z rodiny Galaxy, jmenovitě, Galaxy S9/S9+, Galaxy S8/S8+ a Galaxy Note 8.

Kdy se dočkáme aktualizace?

Samsung Experience 10 bude velkou aktualizací; současné inženýrské sestavení ale zatím není příliš stabilní a neobsahuje všechny očekávané funkce. Z tohoto důvodu je také složité odhadovat, kdy bude vypuštěna stabilní verze, kvůli masivní nadstavbě trvají Samsungu aktualizace o něco déle než konkurenčním výrobcům. Dá se očekávat, že veřejná beta verze bude dostupná někdy ke konci letošního roku, ostrá verze by pak mohla dorazit na začátku roku příštího.

S jistotou lze očekávat, že se nové verze systému dočkají poslední dvě generace vlajkových modelů, tedy Galaxy S8/S8+, S9/S9+, Note 8 a Note 9.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments