Domů » Články » Jak funguje funkce „Kondice baterie“ v nové betě iOS 11.3?

Jak funguje funkce „Kondice baterie“ v nové betě iOS 11.3?

Apple včera vypustil v pořadí již druhou beta verzi systému iOS 11.3 pro uživatele zapojené v programu Public Beta. Ačkoli nová verze přináší mnoho novinek, tou nejvíce diskutovanou je především zapnutí/vypnutí zpomalení zařízení s degradujícími bateriemi. V tomto článku vám ukážeme, kde můžete novou volbu najít a případně deaktivovat.

Tuto novou funkci najdete v aplikaci Nastavení a zde v menu Baterie. Apple se rozhodl funkci v případě české jazykové mutace pojmenovat jako „Kondice baterie“, která se v současné době nachází, podobně jako systém iOS 11.3, ve své beta fázi. Předpokládáme však, že se spolu s finální verzí systému iOS 11.3 dočkáme také finální verze této funkce.

Jak si můžete ze screenshotů pořízených mým vlastním iPhonem SE povšimnout, po necelém roce aktivního užívání má baterie telefonu zbývající kapacitu 94 % (z původních 100 % při prvním spuštění telefonu). Screenshot odhaluje také další informaci – v mém konkrétním případě nebylo dosud zpomalení z důvodu degradující baterie aplikováno. Není prozatím jasné, jaká hodnota kapacity baterie danou funkci spouští, odhadem by se aplikace této funkce mohla týkat zařízení se zbývající kapacitou 60 % a níže, jedná se však pouze o osobní domněnku. Pokud tedy ani u vás ke zpomalení nedošlo, měli byste vidět tu stejnou zprávu, jakou vidím v daném menu já (pochopitelně však s jinou procentuální hodnotou zbývající kapacity baterie).

Z výše přiloženého obrázku je patrné, jak by daná zpráva vypadala (bohužel však v angličtině), pokud by byla systémem zjištěna degradující baterie (na levé straně). V prvním odstavci je modrým zvýrazněním napsáno slovo „Disable…“ neboli „Vypnout…“. Po zvolení této volby dojde okamžitě k vypnutí funkce, která zpomaluje zařízení s degradujícími bateriemi. Po provedení tohoto kroku uvidíte (opět bohužel však v angličtině) novou zprávu (na pravé straně), která informuje o tom, že byla funkce uživatelem manuálně vypnuta. Má to však jeden malý háček – ačkoli je funkce zpomalení aktuálně vypnuta, může dojít k jejímu znovuzapnutí v případě, kdy se telefon vypne/restartuje z důvodu nestability systému, kterou může degradující baterie způsobit. Pokud tedy k této komplikaci dojde, budete muset funkci znovu manuálně vypnout.

Nejlepší a nejlevnější možností, jak všem komplikacím předejít, je pochopitelně výměna baterie ve vašem zařízení, pokud tedy zrovna neplánujete nákup nového zařízení. Jak také doplňuje samotný Apple, tato nová funkce bude u nových zařízení (iPhone 8/8 Plus/X) i po vydání finální verze systému iOS 11.3 nedostupná a zařízení nebudou samovolně zpomalována, neboť zde došlo k celkovému přepracování nejen hardwaru, ale i softwaru. Zpomalení tak nebude i přes degradující kapacitu baterie potřeba, rovněž by se tito uživatelé neměli setkat s neočekávanými vypnutími/restarty jejich zařízení. V případě neúnosné kapacity baterie tak bude pouze potřeba její výměna.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

12 komentářů

 1. Apple to měl do iOS dát hned a ušetřili by si případně soudní spory a pokuty.

 2. Niesol si istý, či práve to v ios chcem, aby som mal vždy na očiach. ako to s mojou batériu je biedne :)))

 3. S křížkem po funuse.. Nebýt toho, že na to někdo kápnul, Apple v tom dál pokračoval na „tajňáka“ a ovečky by dál kupovaly po krátkém čase nový stroj, kvůli zpomalení..On Apple vymyslí zadní vrátka opět jinde..

  • Nechceš si jít ty žvásty cancat nekam jinam už?
   Jsi jak kolovrátek, už mě nebaví tvé výplody dál číst!

  • Mě někdy nebaví tvoje výplody a nikdy ti to nepíšu. Jirka tu má tradici, ty jsi obyč pleb.

 4. Nápodobně Josefe

 5. Divný je, ze jsem viděl 3 SE a všechny mají baterii na 94 procentech a tady taky. Jiný stav baterie jsem zatím nevidel

  • Moje dva roky staré SE – stav baterie 87%.

   No nechci to snad radši ani vědět, jak mi to bude dál a dál klesat. :)

  • To je v normálu a cena baterie není nějak závratná.Opravdu normální investice a telefon jede spokojeně dál klidně další dva roky, když budeš chtít..

 6. Fbio
  Víš ona se může taky nabízet jedná věc.
  Problém tu je existuje ale.media to řádně nafoukla jako by se to týkalo všech, přitom to mohly být řádově pro centra.

 7. Oprava – procenta

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).