Domů » Bleskovky » Fuchsia OS: Google umožňuje testovat svůj chystaný univerzální systém na Pixelbooku

Fuchsia OS: Google umožňuje testovat svůj chystaný univerzální systém na Pixelbooku

Google má různé formy Androidu pro telefony, tablety, hodinky, auta či televizory, kromě toho pak ještě provozuje platformy pro internet věcí či Chrome OS pro notebooky. Tuto roztříštěnost by mohl nahradit projekt nazvaný Fuchsia OS, což má být jeden univerzální přizpůsobitelný systém pro jakékoliv zařízení.

Google jej vyvíjí již více než rok jako open-source pro vývojářskou komunitu, veřejnosti zatím však nic oficiálně neodhalil. O tom, že na systému stále pracuje, však dokazuje fakt, že nyní pro vývojáře vydal dokumentaci, jak ranou verzi Fuchsie nainstalovat na Pixelbook. Už dříve přitom umožnil instalaci na Acer Switch Alpha 12 a Intel NUC.

Ani to však nemusí znamenat, že Fuschia někdy spatří světlo světa – Google systém od začátku údajně vyvíjí jako experimentální projekt, který zatím nemá žádný vytyčený cíl. Na druhou stranu do něj investuje vlastní zdroje a podle vývojářů se nejedná o žádnou hračku, která má být předem odsouzena k zániku. Google patrně Fuchsii odhalí až ve chvíli, kdy se mu ji s pomocí vývojářů podaří přivést do použitelného stavu.

Google Fuchsia: univerzální nástupce Androidu na novém videu

To však bude zřejmě trvat ještě dlouhou dobu, např. instalace Fuchsie je v současné podobě poměrně složitá, neboť vyžaduje minimálně dvě zařízení (hostitelské a cílové) a vývojářský režim v systému Chrome OS. Univerzální systém od Google tak má před sebou patrně ještě dlouhou cestu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).