Domů » Bleskovky » Foxconn opět čelí obvinění z nátlaku na své zaměstnance

Foxconn opět čelí obvinění z nátlaku na své zaměstnance

Foxconn je největším výrobcem elektronických komponentů na světě a mimo jiné také hlavní zásobovatel součástek pro Apple. Mnohem více než o jeho produktech se však z médií doslýcháme o zaměstnancích, kteří nezřídka stávkují nebo dokonce přistupují k demonstrativním sebevraždám. Za hlavní důvod se považuje nadměrné zatížení pracujících, kteří údajně sedí u výrobních linek dlouho mimo oficiální pracovní dobu a slyšeli jsme i spekulace o zaměstnávání nezletilých dětí.

  
Ilustrační obrázek

Americká nevládní organizace China Labor Watch, která se od roku 2000 snaží chránit práva pracujících v Číně, informovala o stávce, které se minulý pátek zúčastnilo 3 až 5 tisíc zaměstnanců v jedné z továren tohoto průmyslového giganta ve městě Zhengzhou. Během stávky, kvůli které se zastavilo několik výrobních linek, údajně lidé protestovali proti tomu, aby je zaměstnávatel nutil pracovat i během státních svátků. K tomuto přestupku prý Foxconn přistoupil po zvýšení požadavků na kontrolu kvality ze strany Apple, který se zřejmě chce ujistit, aby se neopakovaly výrobní vady, o nichž jsme vás informovali v článku.


  
Po objevení výrobních vad Apple zvýšil nároky na kontrolu kvality

Mluvčí Foxconnu obvinění popřel a dodal, že k žádné stávce nedošlo, produkční linky prý v pátek běžely bez přerušení a kromě menších rozepří mezi dělníky a dozorci nad kvalitou se nic zvláštního nestalo. S ohledem na velice oblíbenou techniku zatajování a překrucování pravdivých informací v Číně nelze tuto zprávu přehlížet jako omyl, na druhou stranu je třeba zmínit, že Foxconn zaměstnává milióny Číňanů, čímž značně přispívá státní ekonomice a snižuje lokální nezaměstnanost. I přes neustálé zvětšování továren ale zřejmě poptávka překračuje výrobní kapacitu a to se pak odráží na vytížení pracovní síly.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
teze
Uživatel
teze

Je to hnus. Telefon stojí dvacet tisíc a výrobní cena je pět až šest tisíc s tím že ho vyrábí lidé na pokraji úplného zoufalství nebo děti. Na tohle chování jednou dojedeme.

zune85
Uživatel
zune85

ano 900 000 ludí vyrába pre Apple žiadna iná proletárska firma z EU , USA , Koreje či Japonska tam nič nemontuje a ak ano tak tie oddelenia dostávajú 1500€ a majú 38 hodinový pracovný týždeň

tux (neregistrovaný)
Anonym
tux (neregistrovaný)

Nevidím nic špatného na tom, že lidi si chtějí vydělat na živobytí. A je mi jedno jestli v továrně, Apple, Samsungu,…… Někdo telefon musel vymyslet, navrhnout, vyrobit prototypy, zaplatit energie, zaměstnance kteří se na tom podíleli. Pak chce zaplatit prodejce na svých prodejnách, chce zaplatit dodavatele, sklady a mít prostě zisk. Ne dělat charitu a dělat jen pro dobrý pocit s nulovým ziskem. Teď nemluvím o Apple, ale obecně a o tom, že je zarážející, jak malé či nulové ekonomické vzdělání spousta lidí má. Rozebrat věc a ocenit jednotlivé prvky je snadné. Jinak řečeno – jaké je tvé povolání? Pokud… Číst vice »

teze
Uživatel
teze

Za prvé celý tržní kroužek který si jmenoval by se dal naprosto s přehledem zaplatit i s poloviční marží kterou apple na svoje produkty dává. Pokud máš dojem že jsou zaměstanci s pracovními podmínkami spokojení můžeš jim jít uvázat pevnější provazy na smyčky na kterých se věší po nervovém zhroucení. A v poslední řadě bych rád uvedl že k dané tématice mám velmi blízko protože pracuji pro jednu z největších japonských společností na světě a ačkoliv vyrábíme v čechách implementace pravidel podle japonských standardů hraničí s šikanou a byly jsme tu svědkem nejednoho psychického zhroucení. BTW: Argumenty typu když tě… Číst vice »

tux (neregistrovaný)
Anonym
tux (neregistrovaný)

jak jsem psal – je zarážející, že spousta lidí má malé či nulové ekonomické vzdělání. Každá firma/osoba chce generovat nějaký zisk. A ne dělat něco pro dobrý pocit či být za charitu. Nepsal jsem nic o zaměstnancích a spokojenosti s prací. Chápu že je snadnější nahradit nějaký fakt nesmyslem a na tom nesmyslu poukazovat na to, že to je nesmysl. Argument typu když tě ta práce nebaví nedělej ji nehraničí s postižením. Každej snad má dostatek intelektu a dělá to na co má (ať už intelektuálně, fyzicky či kvůli rodině). To ale opět nemá nic společného s tím, co jsem… Číst vice »

numi
Uživatel
numi

Nejste náhodou jeden z těch, kteří dostali tuhle republiku tam kde je? Ti byli jistě móóóóc vybaveni ekonomickým myšlením na vysoké úrovni. Základní ekonomické pravidlo poctivého obchodníka, který je rozumný a ne hamyžný je, prodat větší množství za nižší cenu. Pak jsem spokojen já i zákazník a ten se ke mně rád vrátí. Apple je gauner, který prodává s abnormálním ziskem a ještě se snaží své konkurenty stále soudně vydírat nesmyslnými požadavky a zákazy. Jinak zkuste se dostat do nějaké Foxcon fabriky u nás a uvidíte co to je nevolnictví v přímém přenosu. Pak se tu ekonomicky můžete opět vyzvracet.… Číst vice »

... (neregistrovaný)
Anonym
... (neregistrovaný)

Nic proti, ale už na první hodině ekonomie nám říkali, že podnik chce prodávat největší množství za nejvyšší možnou cenu. U Apple to možná platí dvojnásob, ale tam kde je poptávka, tam je i nabídka.

YGHY
Uživatel
YGHY

Uz len to ze su tam nejaky dozorci by malo nabudit tvoj moralny kompas…samozrejme ak nejaky moralny kompas mas… :-)

teze
Uživatel
teze

Já myslím že pracovní síly je všude spousty tady se s spíš jedná o životní úroveň těch zaměstnanců a od toho se odvíjející mzda. Pracantky někde z kantonu uspokojí uplně minimální příjem ty zaměstnankyně žijí v mini buňkách a prakticky nemají žádný život. Témeř všechny peníze si šetří a odesílají svým rodinám do chudých vesnic kde se většinou její rodiče starají o její děti. Její vlastní děti v podstatě neznají svojí matku vrací se domů jen pokud přijde o práci nebo až ve stáří. Pokud by se neuchytila v jedné takové fabrice tak už je jen poslední možnost prostituce. A… Číst vice »