Domů » Bleskovky » Foxconn opět čelí obvinění z nátlaku na své zaměstnance

Foxconn opět čelí obvinění z nátlaku na své zaměstnance

Foxconn je největším výrobcem elektronických komponentů na světě a mimo jiné také hlavní zásobovatel součástek pro Apple. Mnohem více než o jeho produktech se však z médií doslýcháme o zaměstnancích, kteří nezřídka stávkují nebo dokonce přistupují k demonstrativním sebevraždám. Za hlavní důvod se považuje nadměrné zatížení pracujících, kteří údajně sedí u výrobních linek dlouho mimo oficiální pracovní dobu a slyšeli jsme i spekulace o zaměstnávání nezletilých dětí.

  
Ilustrační obrázek

Americká nevládní organizace China Labor Watch, která se od roku 2000 snaží chránit práva pracujících v Číně, informovala o stávce, které se minulý pátek zúčastnilo 3 až 5 tisíc zaměstnanců v jedné z továren tohoto průmyslového giganta ve městě Zhengzhou. Během stávky, kvůli které se zastavilo několik výrobních linek, údajně lidé protestovali proti tomu, aby je zaměstnávatel nutil pracovat i během státních svátků. K tomuto přestupku prý Foxconn přistoupil po zvýšení požadavků na kontrolu kvality ze strany Apple, který se zřejmě chce ujistit, aby se neopakovaly výrobní vady, o nichž jsme vás informovali v článku.

  
Po objevení výrobních vad Apple zvýšil nároky na kontrolu kvality

Mluvčí Foxconnu obvinění popřel a dodal, že k žádné stávce nedošlo, produkční linky prý v pátek běžely bez přerušení a kromě menších rozepří mezi dělníky a dozorci nad kvalitou se nic zvláštního nestalo. S ohledem na velice oblíbenou techniku zatajování a překrucování pravdivých informací v Číně nelze tuto zprávu přehlížet jako omyl, na druhou stranu je třeba zmínit, že Foxconn zaměstnává milióny Číňanů, čímž značně přispívá státní ekonomice a snižuje lokální nezaměstnanost. I přes neustálé zvětšování továren ale zřejmě poptávka překračuje výrobní kapacitu a to se pak odráží na vytížení pracovní síly.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. T.Z. (neregistrovaný)

  Je to hnus. Telefon stojí dvacet tisíc a výrobní cena je pět až šest tisíc s tím že ho vyrábí lidé na pokraji úplného zoufalství nebo děti. Na tohle chování jednou dojedeme.

  • ano 900 000 ludí vyrába pre Apple žiadna iná proletárska firma z EU , USA , Koreje či Japonska tam nič nemontuje a ak ano tak tie oddelenia dostávajú 1500€ a majú 38 hodinový pracovný týždeň

  • tux (neregistrovaný)

   Nevidím nic špatného na tom, že lidi si chtějí vydělat na živobytí. A je mi jedno jestli v továrně, Apple, Samsungu,…… Někdo telefon musel vymyslet, navrhnout, vyrobit prototypy, zaplatit energie, zaměstnance kteří se na tom podíleli. Pak chce zaplatit prodejce na svých prodejnách, chce zaplatit dodavatele, sklady a mít prostě zisk. Ne dělat charitu a dělat jen pro dobrý pocit s nulovým ziskem. Teď nemluvím o Apple, ale obecně a o tom, že je zarážející, jak malé či nulové ekonomické vzdělání spousta lidí má. Rozebrat věc a ocenit jednotlivé prvky je snadné.

   Jinak řečeno – jaké je tvé povolání? Pokud pracuješ rukama, taky něco za něco vyrobíš a za víc to prodáš. Pokud pracuješ hlavou, tak něco vymyslíš zadarmo (dle té pokřivené logiky) a prodáš to s čistým ziskem… Blbost.

   Dle tvé logiky, pokud dostáváš za práci zaplaceno, je to hnus. Výrobní cena tvé práce je mnohem nižší, než dostáváš. Měl by ses stydět.

 2. T.Z. (neregistrovaný)

  Za prvé celý tržní kroužek který si jmenoval by se dal naprosto s přehledem zaplatit i s poloviční marží kterou apple na svoje produkty dává. Pokud máš dojem že jsou zaměstanci s pracovními podmínkami spokojení můžeš jim jít uvázat pevnější provazy na smyčky na kterých se věší po nervovém zhroucení. A v poslední řadě bych rád uvedl že k dané tématice mám velmi blízko protože pracuji pro jednu z největších japonských společností na světě a ačkoliv vyrábíme v čechách implementace pravidel podle japonských standardů hraničí s šikanou a byly jsme tu svědkem nejednoho psychického zhroucení. BTW: Argumenty typu když tě ta práce nebaví nedělej ji hraničí s postižením.

  • tux (neregistrovaný)

   jak jsem psal – je zarážející, že spousta lidí má malé či nulové ekonomické vzdělání. Každá firma/osoba chce generovat nějaký zisk. A ne dělat něco pro dobrý pocit či být za charitu.

   Nepsal jsem nic o zaměstnancích a spokojenosti s prací. Chápu že je snadnější nahradit nějaký fakt nesmyslem a na tom nesmyslu poukazovat na to, že to je nesmysl.

   Argument typu když tě ta práce nebaví nedělej ji nehraničí s postižením. Každej snad má dostatek intelektu a dělá to na co má (ať už intelektuálně, fyzicky či kvůli rodině). To ale opět nemá nic společného s tím, co jsem psal.

   Jako firma jistě také prodáváte něco za vyšší cenu, než to vyrobíte/vymyslíte. Na tom nic špatného není.

  • Nejste náhodou jeden z těch, kteří dostali tuhle republiku tam kde je? Ti byli jistě móóóóc vybaveni ekonomickým myšlením na vysoké úrovni. Základní ekonomické pravidlo poctivého obchodníka, který je rozumný a ne hamyžný je, prodat větší množství za nižší cenu. Pak jsem spokojen já i zákazník a ten se ke mně rád vrátí. Apple je gauner, který prodává s abnormálním ziskem a ještě se snaží své konkurenty stále soudně vydírat nesmyslnými požadavky a zákazy.

   Jinak zkuste se dostat do nějaké Foxcon fabriky u nás a uvidíte co to je nevolnictví v přímém přenosu. Pak se tu ekonomicky můžete opět vyzvracet.

   Je cítit z vašeho článku, že vy rukama neděláte a dělat nebudete a nás ostatní jen urážíte, dělník je pro vás asi jen póvl a podle toho ho budu platit a chovat se k němu. A to je špatné. Nejspíš si neumíte vyměnit ani žárovku a za chvíli nastane doba, že vám ji nikdo nebude moci vyměnit, protože nikdo nechce dělat a každý chce mít diplom a kancl s platem min 30000,- . Takhle tento stát a vám podobní ekonomové degradovali ruční práce, řemesla a dělníky.

  • ... (neregistrovaný)

   Nic proti, ale už na první hodině ekonomie nám říkali, že podnik chce prodávat největší množství za nejvyšší možnou cenu. U Apple to možná platí dvojnásob, ale tam kde je poptávka, tam je i nabídka.

 3. Uz len to ze su tam nejaky dozorci by malo nabudit tvoj moralny kompas…samozrejme ak nejaky moralny kompas mas… :-)

  • Možná jsi to špatně pochopil – nejedná se o dozorce, kteří by stáli s bičem nad dělníky a poháněli je k práci, psal jsem o dozorcích nad kvalitou ;)

   Jak je známo, mnoho světových společností od Applu po BMW své produkty vyrábí v Číně, jelikož je tam obrovské kvantum pracovní síly. Někdo však musí dohlížet, zda výrobky montované mimo domovskou společnost splňují požadavky zadavatele. Tj například jestli vyrobené díly neobsahují vady (jak se tomu stalo u některých kusů iPhone 5), nebo jestli zaměstnanec továrny nenamontuje nějakou součástku motoru automobilu špatně, což by mohlo vyvolat poruchu a následnou nespokojenost zákazníků, pokles pověsti značky a obrovské finanční ztráty.

  • T.Z. (neregistrovaný)

   Já myslím že pracovní síly je všude spousty tady se s spíš jedná o životní úroveň těch zaměstnanců a od toho se odvíjející mzda. Pracantky někde z kantonu uspokojí uplně minimální příjem ty zaměstnankyně žijí v mini buňkách a prakticky nemají žádný život. Témeř všechny peníze si šetří a odesílají svým rodinám do chudých vesnic kde se většinou její rodiče starají o její děti. Její vlastní děti v podstatě neznají svojí matku vrací se domů jen pokud přijde o práci nebo až ve stáří. Pokud by se neuchytila v jedné takové fabrice tak už je jen poslední možnost prostituce. A to si necucám z prstu na téma vykořisťování zaměstnanců v číně a o jejich ekonomice je spousta dokumentů.

 4. No teď asi přiliju trošku do ohně, ale nechápu protesty vůči tomu, že zaměstnávají děti. Určitě není správné, že tam (jestli vůbec) děti pracují, ale za to rozhodně mohou JENOM a POUZE rodiče!! A ne firma, která je zaměstná (a je logické, že po nich chce stejné výsledky, jako po ostatních – pro ně je to pouze „pracovník číslo XY“).

  A pakliže dítě rodiče/příbuzné nemá a potřebuje přežít, tak má možnost buď „bezďačit“ a nebo se pokusit s tím něco udělat a Foxconn ap. je pro něj „šance“! (druhá věc je, že by se o nezletilce měl postarat stát, ale to bychom se jen dostali do mé 2. věty, akorát místo rodičů dosadit stát).

  Jinak s těma podmínkama samozřejmě také nesouhlasím, ale na tom bohužel naše společnost funguje. Jinak bychom takový rozvoj nezažili. Navíc nutno podotknout (čímž to neobhajuju, ale je na to potřeba brát zřetel), že číňani jsou na těžkou práci celej život zvyklí (přeskočili jednotlivé vývojové fáze společnosti – v podstatě rovnou z „feudalismu“ do současnosti). A přecejen jestli byli zvyklí po generace a generace jen na to, že ráno za svítání vyrazili na pole, celej den se mořili bosky v sra.kách plnejch všelijaké havěti a parazitů, aby večer za soumraku dorazili domů, dali si pár zrnek rýže, vyspali se a další den je čekalo to samé. Svátky neexistovaly a tak hurá vstříc světlým zítřkům dělat furt to samé každý den až do konce života (kterýžto při takovém životním stylu asi moc dlouhý nebyl), tak proti tomu je pracovní doba a vůbec pracovní podmínky, byť by byly u firem, jako je Foxconn sebekrutější, tak naprostým rájem. Byť se nám to s našima podmínkama může zdát naprosto nepředstavitelné..

  Ještě jednou dodávám – podmínky neomlouvám, pro spoustu lidí musí být nesnesitelné, ale je potřeba to dát do daleko širšího kontextu. Btw. kdyby se jim daly stejné podmínky (pracovní, platové atd.) jako jinde, tak totálně zabrzdíme vývoj a Evropa, Severní Amerika atd. zkrachujou tak rychle, že bychom tu potom za podmínky Foxconnu byli pomalu i rádi :-P (naštěstí to je zatím nereálný směr vývoje.. zatím..)

  • T.Z. (neregistrovaný)

   Kdyby se srovnali pracovní podmínky a mzdy asie s evropou. Tak by evropa naopak velmi prosperovala. Vše se v evropě vyrábělo teď se minimálně z padesáti procent přesunula výroba do Asie. Kdyby to bylo jak říkáš nemusela by evropská unie schvalovat různé anti-dumpingové zákony. Asie jednoduše rujnuje evropský průmysl. Naštěstí (a vděčím tomu i za svou práci) jsou v evropě společnosti který částečně staví svojí prestiž na dílech nevyrobených v číně např. Porsche nebo Bentley.

 5. Docela by mě zajímalo, jaký součástky Foxconn Apple dodává. Není náhodou Foxconn jenom assembly facility?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).