Foxconn opět čelí obvinění z nátlaku na své zaměstnance

Foxconn je největším výrobcem elektronických komponentů na světě a mimo jiné také hlavní zásobovatel součástek pro Apple. Mnohem více než o jeho produktech se však z médií doslýcháme o zaměstnancích, kteří nezřídka stávkují nebo dokonce přistupují k demonstrativním sebevraždám. Za hlavní důvod se považuje nadměrné zatížení pracujících, kteří údajně sedí u výrobních linek dlouho mimo oficiální pracovní dobu a slyšeli jsme i spekulace o zaměstnávání nezletilých dětí.

  
Ilustrační obrázek

Americká nevládní organizace China Labor Watch, která se od roku 2000 snaží chránit práva pracujících v Číně, informovala o stávce, které se minulý pátek zúčastnilo 3 až 5 tisíc zaměstnanců v jedné z továren tohoto průmyslového giganta ve městě Zhengzhou. Během stávky, kvůli které se zastavilo několik výrobních linek, údajně lidé protestovali proti tomu, aby je zaměstnávatel nutil pracovat i během státních svátků. K tomuto přestupku prý Foxconn přistoupil po zvýšení požadavků na kontrolu kvality ze strany Apple, který se zřejmě chce ujistit, aby se neopakovaly výrobní vady, o nichž jsme vás informovali v článku.

  
Po objevení výrobních vad Apple zvýšil nároky na kontrolu kvality

Mluvčí Foxconnu obvinění popřel a dodal, že k žádné stávce nedošlo, produkční linky prý v pátek běžely bez přerušení a kromě menších rozepří mezi dělníky a dozorci nad kvalitou se nic zvláštního nestalo. S ohledem na velice oblíbenou techniku zatajování a překrucování pravdivých informací v Číně nelze tuto zprávu přehlížet jako omyl, na druhou stranu je třeba zmínit, že Foxconn zaměstnává milióny Číňanů, čímž značně přispívá státní ekonomice a snižuje lokální nezaměstnanost. I přes neustálé zvětšování továren ale zřejmě poptávka překračuje výrobní kapacitu a to se pak odráží na vytížení pracovní síly.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku