Fotorámeček Nixplay Seed: fotky nahrajete přímo z mobilu [recenze] – SMARTmania.cz

Fotorámeček Nixplay Seed: fotky nahrajete přímo z mobilu [recenze]

nixplay seed recenze

Digitální fotorámečky se mezi uživateli těší obrovské oblibě, nicméně většina z těch, které jsou na trhu dostupné, nabízí pouze možnost zobrazovat fotografie z vnitřní paměti, paměťové karty či Flash disku. Já sám jsem před lety do rodiny kupoval tři fotorámeček značky Zoom.me, které nabízely možnost nahrávat fotografie online přímo z chytrého telefonu.

Jelikož s manželkou hodně cestujeme a někteří členové rodiny, zejména ti starší, nemají Facebook ani Instagram, kde by mohli sledovat, kde se právě nacházíme a co děláme, byl pro ně tenhle fotorámeček ideální. Nicméně letos v létě tato polská společnost zkrachovala. Kvůli tomu přestaly fungovat servery, skrze které se z mobilní aplikace do rámečku fotky posílaly.

Nixplay Seed 05
Fotorámeček Nixplay Seed (10″)

Hledal jsem tedy další alternativu, kterou bych mohl nefunkční polské nahradit. Po chvíli pátrání jsem objevil americkou značku NixPlay, která má poměrně široké portfolio fotorámečků, do kterých lze snímky pohodlně „ládovat“ online odkudkoliv na světě. Navíc mají i skutečně propracovanou mobilní aplikaci, což se o nestabilní Zoom.me rozhodně říci nedalo. Na Androidu i iPhonu padala neskutečně často.

Nixplay lze objednat z Německa

I když se jedná o americkou firmu, rámeček si bez problémů můžete objednat i do České republiky (u nás tyto rámečky zatím žádný prodejce nenabízí). Z globální verze webu Nixplay.com to ale nepůjde, tam zasílají pouze v rámci USA. Stačí se ale přepnout na německou verzi Nixplay.de, kde za poplatek 10 eur zasílají i do České republiky a na Slovensko (doručení trvalo jen 3 dny).

Nixplay Seed Ultra s 2K displejem
Digitální fotorámeček Nixplay Seed Ultra s 2K displejem

Nixplay nabízí několik modelů (řada Wi-Fi Cloud), které se od sebe liší kvalitou displeje, velikostí a nabízenými funkcemi. Možností zobrazovat online fotografie disponují všechny. Pro potřeby recenze jsem si objednal rámeček Nixplay Seed & Nixplay Seed Ultra 2K. Oba mají 10″ displej, nicméně verze ultra nabízí vyšší 2K rozlišení.

Různé velikosti a odlišná výbava

Kromě desetipalcové můžete pořídit i 8 či 13,3″ model. Zatímco v případě Zoom.me šlo o tablet značky GoClever s dotykovým displejem, který byl zabudovaný do rámečku, v případě Nixplay jde o vlastní hardwarové řešení, nicméně dotykový displej tady chybí. Ovládání probíhá skrze dodávaný dálkový ovladač či mobilní aplikaci. Na první pohled se to může zdát jako limitující, nicméně kupujete si fotorámeček, který bude stát na poličce a zobrazovat snímky, nikoliv tablet pro konzumaci obsahu.

Nixplay Seed 07
Fotorámeček lze snadno spravovat přímo z chytrého telefonu

Po prvním zapnutí vás přivítá konfigurační průvodce. Rámeček využívá systému Android nespecifikované verze, nicméně prakticky to nemáte možnost poznat (já si toho všiml až při systémové aktualizaci). Nad ním totiž běží Nixplay aplikace, která vás do systému nepustí. Jen škoda, že aplikace na rámečku není v češtině, mobilní aplikace pro odesílání fotografií naopak češtinu podporuje.

Bez připojení k Wi-Fi to nepůjde

Aby vše správně fungovalo, je nutné jej připojit k Wi-Fi síti. Vzhledem k absenci dotykového displeje (platí pro všechny Nixplay rámečky) ovládání probíhá skrze jednoduchý dálkový ovladač. Ten má dostatečně velké klávesy, takže s ovládáním nebudou mít problém ani senioři. Na posledním kroku už jen stačí rámeček spárovat s vaším účtem v mobilní aplikaci a můžete se pustit do nahrávání fotografií.

Kromě připojení do bezdrátové sítě je také nutné, aby byl rámeček neustále připojen ke zdroji energie – ideálně do elektrické sítě, ale bez problémů běží i z 5V USB. Jen škoda, že do něj výrobce neintegroval baterii pro případy, kdy chcete rámeček přenášet nebo jen tak někomu ukázat bez nutnosti být neustále nablízku elektrické zásuvce.

Displej a zobrazení

Zatímco klasický Nixplay Seed nabízí 10,2″ displej s rozlišením WXGA (1280 x 800 px, poměr stran 16:10), verze s přídomkem Ultra 2K láká na ještě jemnější rozlišení 2048 x 1536 px a poměr stran 4:3. Nemusíte se ale bát, i základní verze s WXGA displejem poskytuje dostatečně jemný obraz.

Kapacita interní paměti je 8 GB, ale část z ní zabírá operační systém, takže pro fotky je reálně dostupných zhruba 5 GB. Jednotlivé fotografie se z cloudu stahují do vnitřní paměti, ale pokud by vám došlo místo, rámeček umí z interního úložiště smazat playlisty, které jste dlouho nezobrazili, ale až na ně zase dostanete chuť, jednoduše je znovu z cloudu stáhne (a v případě nedostatku paměti opět smaže jiné).

Rámeček kromě zobrazování fotografií ve formátu JPEG/JPG/PNG umí přehrávat i patnáctivteřinová videa. O reprodukci se starají dva 1W reproduktory; verze Ultra má 2x 2W. Kvalita reprodukce zvuku je spíše průměrná, ale pro přehrávání u krátkých klipů opět zcela postačující.

Kvalita zobrazení je velmi dobrá, barvy jsou živé a fotky jsou dobře pozorovatelné. Pokud vám fotorámeček bude stát na poličce či stole, fotky budou velmi dobře viditelné i z bočního pohledu.

Nahráváme fotografie

Nahrávání fotografií do digitálních fotorámečků Nixplay je velmi snadné. Z galerie si jen vyberete, které snímky chcete odeslat (maximálně jich lze vybrat 10 najednou), přiřadíte je do playlistu a potvrdíte.

Ke každé fotografii lze rovněž přidat textový popisek, jen škoda, že s emotikony si zatím software neporadí. 15vteřinové klipy lze nahrávat pouze po jednom a v případě delšího videa vám mobilní aplikace nabídne možnost oříznutí.

nixplay alba
Správa alb a playlistů s fotografiemi ve webovém rozhraní

Kromě mobilní aplikace je možné fotografie nahrávat i přes propracované webové rozhraní, a stejně tak na webu můžete pracovat s playlisty či přesouvat/mazat jednotlivé snímky. V případě, že vlastníte více fotorámečků, můžete si vždy vybrat, které playlisty se na kterém mají zobrazovat.

Nově nahrané fotografie (a videa) se v rámečku zobrazí během několika vteřin od odeslání.

Nixplay App
Nixplay App
Autor: Nixplay
Cena: zdarma
‎Nixplay
‎Nixplay
Autor: nixplay
Cena: zdarma+

Zvládne Facebook, Instagram i Google Fotky

Ve webovém rozhraní máte možnost svůj účet propojit s dalšími online zdroji fotografií. Kromě Facebooku a Instagramu jsou to také Google Fotky, Dropbox a Flickr. Jinými slovy, pokud například nahrajete fotografie z dovolené do alba na Facebooku, nebo příspěvek na Instagram, můžete je snadno odeslat i do fotorámečku Nixplay (třeba právě tomu některému z nejstarších členů rodiny, kteří zpravidla sociálním sítím neholdují).

nixplay galerie
Správa webových alb a externích zdrojů fotek (Facebook, Instagram…)

Široké možnosti nastavení

V rámečku, mobilní aplikaci i webovém rozhraní  můžete spravovat celou řadu nastavení. Od nastavení automatického vypnutí či zapnutí, zobrazování popisků, přechodových efektů či dobry, po kterou se má jeden snímek zobrazovat. Nixplay lze používat jak v režimu „na stojáka“, tak i naležato.

nixplay nastaveni
Možnosti nastavení digitálního fotorámečku

Každý rámeček má rovněž integrovaný speciální pohybový senzor, který detekuje, zda se v místnosti někdo nachází. Pokud ne, můžete si nastavit automatické uspání po uplynutí určité časové doby. Jen škoda, že stejně jako se umí uspat, se při pohybu člověka (například při vstupu do místnosti) neumí probudit.

Nixplay Seed 12 1
Na těle rámečku se nachází speciálního pohybové čidlo a také přijímač IR signálu z dálkového ovladače

Rámeček samozřejmě můžete kdykoliv probudit či uspat skrze dálkový ovladač. V nastavení také najdete volbu pro zobrazení hodin v případě, že Nixplay chcete uspat. Velmi užitečná je rovněž funkce Friends. Pokud má některý z vašich kamarádů také fotorámeček od této značky, můžete si po autorizaci vzájemně na rámečky sdílet své playlisty.

Závěrečné hodnocení

Digitální fotorámečky Nixplay dělají přesně to, co se od nich očekává. A navíc velmi dobře. Celé rozhraní a ovládání je velmi jednoduché a snadno se v něm zorientují i neangličtináři. I babička, která neholduje angličtině, podle ikonek v rámečku snadno pochopila, co která nabídka dělá a jak se dá přepínat mezi playlisty.

Velmi dobré je i dílenské zpracování – rámeček na stole působí důstojně a použitý plast s matnou povrchovou úpravou je na dotek velmi příjemný. Část napájecího kabelu na zadní straně je navíc tvarovatelná a zároveň slouží jako stojánek.

Nixplay Seed 11
Nixplay Seed s dálkovým IR ovladačem

Zobrazování fotografií Nixplay umí na jedničku s hvězdičkou. Kromě snadného odesílání fotografií z telefonu oceníte i propracované webové rozhraní či možnost propojit rámeček s vašimi alby na Facebooku, Instagramu, Flickru a dalších online úložištích. Snadná je i správa již nahraných fotek – ve webovém rozhraní i mobilní aplikaci je lze třídit do alb a playlistů, případně mazat ty, které již nechcete zobrazovat.

nixplay sprava
V mobilní aplikaci i webovém rozhraní můžete snadno spravovat všechny vaše fotorámečky

Velmi dobře má výrobce vyřešenou i správu fotografií v případě, že využíváte vícero rámečků. Delegace toho, na kterém rámečku se má zobrazit ta či ona fotografie (nebo playlist) je otázkou několika kliknutí. Chválím také za možnost upravovat nastavení rámečku na dálku. Občas se může stát, že se senior při používání omylem dostane do nabídky nastavení, kde provede nějaké nežádoucí změny. Pokud taková situace nastane, snadno nastavení na dálku vrátíte zpět.

Nixplay Seed 10"
Nixplay Seed 10″

Vůbec největším záporem rámečků zůstává jejich cena, i když vzhledem k množství nabízených funkcí je celkem pochopitelná. Nejlevněji vychází základní model Nixplay Seed v osmipalcové variantě; ten pořídíte za 160 euro (4 100 Kč). 10,1palcovou verzi standardně koupíte za 170 euro, ale nyní je v rámci slevové akce dostupná za příjemnějších 136 euro (3 500 Kč). K výsledné ceně ještě nezapomeňte připočítat 10 euro (250 Kč) za poštovné.

Mnou testovaná druhá verze (Nixplay Seed Ultra s 2K displejem) už na německé verzi webu chybí – zřejmě se již doprodala a výrobce ji nahradil novějším modelem Nixplay Smart, který startuje na 180 euro (4 600 Kč). Vůbec nejdražší je Nixplay Smart 2K, jehož cena je 280 euro (7 200 Kč).

Tip: Webové stránky NixPlay se vyplatí sledovat. Výrobce zde při různých příležitostech (Den matek/otců…) často nabízí až 30% slevy na nákup rámečků.

Ocenil bych také, kdyby součástí byla baterie, díky které by bylo možné na pár hodin prohlížet fotografie bez nutnosti neustálého připojení k elektrické síti. Až na tyhle drobnosti se ale pravděpodobně jedná o ten nejlepší fotorámeček s možností nahrávání fotografií online, který si aktuálně pořídit. Společnost po celém světě prodala miliony fotorámečků a na své zákazníky rozhodně nekašle – dobře je to vidět na mobilní aplikaci, v které se během testování průběžně objevovaly nové funkce a i drobná vylepšení.

Nixplay Seed

nixplay
9.1

Design a zpracování

9.4/10

Možnosti nastavení

8.7/10

Mobilní aplikace

9.2/10

Klady

  • kvalitní dílenské zpracování
  • snadné odesílání fotek z telefonu i webu
  • propojení s Facebookem a dalšími službami
  • propracované webové rozhraní
  • práce s playlisty a vícero rámečky

Zápory

  • nemá baterii, napájení pouze ze sítě či USB
  • rámečku chybí česká lokalizace
  • pohybové čidlo jen pro vypínání
  • vyšší cena
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku