Fotoaparát s Androidem: Nikon Coolpix S800c oficiálně představen

Předchozí spekulace se potvrdily a Nikon dnes skutečně představil první kompaktní fotoaparát s operačním systémem Android. Způsobí revoluci mezi fotoaparáty?

Nikon dnes oficiálně představil první kompaktní fotoaparát s operačním systémem Android (verze 2.3). Model Coolpix S800c nabídne 16Mpx obrazový snímač CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod, objektiv NIKKOR s 10× optickým zoomem a širokoúhlou ohniskovou vzdáleností (25–250 mm).

  

Přímo z prostředí fotoaparátu máte přístup do obchodu Google Play, konektivitu zajišťuje vestavěný WiFi modul (802.11 b/g/n). Informace frekvenci procesoru zatím nejsou k dispozici, ale očekáváme, že Nikon vsadil na jednojádrový čip s taktem 1600 MHz. Hodnota operační paměti RAM je 256 MB. Díky přístupu na Google Play si do fotoaparátu můžete stáhnout nejrůznější aplikace pro úpravu fotografií, ale třeba i Facebook či Google+ klienta, abyste se mohli svými snímky rovnou pochlubit na sociálních sítích.

   

A že v terénu nemáte k dispozici WiFi? To přece vůbec nevadí, téměř každý smartphone dnes nabízí funkci pro sdílení internetu. Fotoaparát rovněž disponuje vestavěným GPS čipem, takže budete přesně vědět, kde jste které fotografie pořídili. Jen jsme zvědaví, jak hodně se GPSka podepíše na celkové výdrži, protože u klasických kompaktů ji poměrně dost snižuje, naštěstí ji ale je možné vypnout.

O zobrazování se stará 3,5″ OLED displej s WVGA rozlišením (800 x 480 px). Vnitřní paměť fotoaparátu má kapacitu 2 GB (přístupných je 1,7 GB), ale samozřejmě nechybí slot na SD/SDHC karty. Kromě fotografování můžete nahrávat video ve fullHD rozlišení při 30 FPS. Coolpix 5800c také zvládne pořídit až 8 snímků za vteřinu. Kompletní specifikaci najdete na webu výrobce.

Fotoaparát bude dostupný ve dvou barevných variantách – bílé a černé a prodávat se bude i na našem trhu. V USA bude dostupný už v průběhu září za 350 USD (zhruba 6 900 Kč bez DPH), doporučená koncová cena pro Českou republiku byla stanovena na 9 490 Kč.

Nikon tímto modelem odstartoval novou éru v oblasti kompaktních fotoaparátů a už teď jsme zvědaví, zda se k němu přidají další výrobci. Myslíte si, že má Android ve fotoaparátech budoucnost nebo byste při koupi raději dali přednost klasickému fotoaparátu?

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku