Fotíte iPhonem s iOS 11 do formátu HEIC? Na Windows 10 si snímky neprohlédnete

Apple chce s příchodem iOS 11 zabít zastaralý obrázkový formát JPEG a nahradit jej modernějším HEIC/HEIF (High Efficiency). Ten díky efektivnější kompresi dat dokáže zmenšit velikost fotografie až o 50 procent při zachování stejné kvality. Problém však nastane, pokud si budete chtít fotografii ve formátu HEIC prohlédnout jinde, než na jablečném zařízení.

Formát HEIC je totiž poměrně nový a zatím s ním nespolupracuje ani systém Windows 10, ani spousta aplikací v čele s Photoshopem. Pokud tedy s iPhonem nebo iPadem používáte počítač s Windows, fotografie si v nativních aplikacích neprohlédnete a budete se muset poohlédnout po alternativním prohlížeči, bohužel jich zatím moc není (víme pouze o Zoner Photo Studio X). Jednorázově je také možné provést převod fotek pomocí webových stránek, například této.Nepřehlédněte

iOS 11: podpora HEIF/HEVC zmenší vaše fotky a videa o 50 % bez ztráty kvality

Potíž také nastává, pokud fotografie z iPhonu zálohujete na OneDrive. Zatímco Google Fotky a Dropbox již HEIC podporují (Google dokonce i ve své mobilní aplikaci), u Microsoftu se s novým formátem vypořádali po svém. Poslední verze aplikace OneDrive pro iOS před zahájením zálohování provede převod snímků z HEIC do JPEG, aby bylo možné fotografie na webu OneDrive a zařízeních s Windows prohlížet – tímto řešením ale nezískáte zálohu původního souboru. Pokud se chcete problémům s novým formátem vyhnout, např. dokud Microsoft nepřidá nativní podporu do Windows, můžete focení snímků do HEIC v iOS přímo vypnout a zvolit ukládání v kompatibilním formátu, tedy JPEG. Fotky sice budou větší, ale otevřete je všude.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku