Fitbit chce monitorovat duševní zdraví. Budoucí zařízení rozpozná depresi i bipolární poruchu – SMARTmania.cz

Fitbit chce monitorovat duševní zdraví. Budoucí zařízení rozpozná depresi i bipolární poruchu

1520 794 Fitbit Sense

Fitness náramky a chytré hodinky už dávno nejsou jen prodlouženou rukou chytrého telefonu. Kromě zpracovávání notifikací a sledování sportovních výkonů má nositelná technika čím dál tím větší ambici komplexně sledovat lidské zdraví a včas diagnostikovat nemoci, například kardiovaskulární povahy.

Fitbit Luxe 5
Fitbit nechce sledovat pouze fyzické zdraví, ale také to psychické

Americká společnost Fitbit, která spadá pod Google, chce nyní sledování zdraví svého nositele povznést na vyšší úroveň. V rámci nového patentu firma počítá do budoucna s vytvořením technologie, která umožní předvídat rozvíjející se psychické nemoci, konkrétně depresi a bipolární poruchu. Konkrétně patent hovoří o „prověřování a předvídání psychických zdravotních poruch a kognitivních stavů.“

fitbit patent 1
Patent Fitbitu popisující využívání her při diagnostikování psychických nemocí

K tomu by zařízení od Fitbitu mělo využívat měření tepu v klidovém stavu a spánková data, skrze něž chce posuzovat stav psychického zdraví. Zajímavé je, že Fitbit chce k diagnostice využívat také hry – samotný patent nastiňuje roli her v rozpoznávání duševních nemocí a poruch a podle některých nákresů by budoucí zařízení Fitbit mohlo využívat hry přímo v chytrých hodinkách, přičemž během hraní by senzory vyhodnocovaly kognitivní stavy.

Fitbit Charge 5
Rozpoznávání deprese a bipolární poruchy by mohlo pomoci milionům lidí

Patent se zároveň nebojí ani kontroverze. V popisu se nevyhýbá ani využívání mikrofonu pro rozpoznávání signálů, které by mohly indikovat psychickou poruchu či nemoc. Uživatel by pochopitelně s tímto způsobem měření musel souhlasit. Fitbit v patentu poznamenává, že hlasová data již byla využívána k diagnostice bipolární poruchy.

Rozpoznávání psychických poruch by mohlo pomoci milionům lidí

Fitbit bude chtít v budoucnu hrát významnější roli na poli fitness náramků a chytrých hodinek, především s ohledem na zdravotní funkce. V nich vidí budoucnost také například Apple – ostatně hodinky Apple Watch přišly jako první s měřením EKG. Pokud se Fitbitu podaří přeměnit tento patent ve skutečnost, mohlo by to potenciálně pozitivně ovlivnit životy milionů lidí, které třeba o svých psychických poruchách nemají ani tušení.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku