Facebook tápe s ochranou osobních údajů. Všechna data má na jedné velké hromadě

facebook

Facebook, s téměř dvěma miliardami uživatelů největší sociální síť světa, má spoustu problémů, avšak jeden z těch největších se týká ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že jeho byznys model je do značné míry založen na přeprodeji celé řady osobních informací třetím stranám pro reklamní účely, není vždy jednoduché vyhovět různým zákonným normám.

Státy čím dál tím více tlačí, aby společnost Marka Zuckerberga chránila soukromí lidí v maximální možné míře. To však může být větší problém, než se na první pohled zdá. Podle uniklého interního dokumentu určeného pro vedení společnosti, který napsali inženýři zabývající se ochranou soukromí v rámci reklamního týmu Facebooku, bude mít sociální síť poměrně velký problém všechny různé zákony a nařízení dodržet.

Pexels luca sammarco facebook apple
Ochránit osobní údaje uživatelů bude pro Facebook větší oříšek, než sám čekal

Inženýři totiž zmiňují, že společnost nemá prakticky žádnou interní kontrolu nad správou osobních údajů. To je na jednu stranu dobře, neboť je pro Facebook těžší s těmito údaji nakládat dle své libosti, na druhou stranu ovšem nelze naplnit požadavky celé řady států na efektivní ochranu. Facebook kupříkladu nemůže stanovit, aby specifický typ dat nemohl být určen pro konkrétní účel, což někteří regulátoři požadují.Sociální síť FacebookNepřehlédněte

Zemětřesení na sociálních sítích! Evropská unie chce vymýtit fake news na Facebooku

V případě ukládání údajů v rámci Facebooku totiž funguje databáze s „otevřenými hranicemi“, kde jsou data konkrétních uživatelů, třetích stran i jiné citlivé údaje uloženy společně, což značně ztěžuje kontrolu. Inženýři se pro popis situace nebáli použít ani ostřejší výrazy, tudíž situace nebude pro populární sociální síť zrovna jednoduchá.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku