Facebook řeší další kauzu: ukládal i videa, která měl smazat

Smršť problémů, která v posledních týdnech postihla Facebook, ještě stále nekončí. Poté, co z modré sociální sítě unikla data ne 50, ale dokonce 87 milionů uživatelů a spekuluje se i o velkém vlivu sociální sítě na americké volby či referendum Velké Británie o opuštění EU, se objevila další situace, kterou bude muset krizový štáb řešit. Podle některých uživatelů totiž Facebook nejspíše uchovával i videa, která uživatelé sice nahráli skrze webovou aplikaci, ale rozhodli se je nezveřejnit, přičemž žili v domnění, že zmizelo v propadlišti dějin.

Smazaná videa zas tak uplně smazaná nebyla

Uživatelé, kteří se rozhodli pro zálohu svých dat ze sociální sítě skrze možnost stáhnout si všechna data, našli i videa, která sice natočili, ale jelikož s výsledkem nebyli spokojení, rozhodli se jej nepublikovat a natočit jej znovu. Ve stažených datech pak našli videa dvě – jedno bez komentářů, tedy „zkažený“ záběr, a druhé s komentáři, přičemž první z nich považovali za dávno smazané.

Jedná se především o stará videa v době, kdy bylo možné skrze webovou kameru točit videa přímo na zeď přátelům, podle zástupců samotného Facebooku se již společnost problémem zaobírá. Prozatím se zdá, že videa natočená na sociální síti přes webovou kameru, nebyla smazána a Facebook takto ukládal veškeré záběry; ty nerelevantní již slíbil co nejdříve smazat.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku