Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Facebook a Google podle Amnesty International představují riziko pro lidská práva

Facebook a Google podle Amnesty International představují riziko pro lidská práva

Amnesty International je nezisková organizace zabývající se dodržováním lidských práv. Její stanoviska jsou často citována a brána jako fakt, organizace nicméně v minulosti čelila i kontroverzím. Obviňována bývá zejména ze strany států, podle nichž nevykonává svou činnost objektivně a prosazuje politické zájmy. Kritizována byla USA, Ruskem, Izraelem i Čínou.

Tentokrát se však kontroverzní vyjádření netýká jednání států, ale firem. Amnesty International obvinila Facebook a Google z bezprecedentního a systematického ohrožování lidských práv. Společnosti pochopitelně nesouhlasí.

Obchod s uživatelskými daty

Amnesty International ve své zprávě kritizuje například „všudypřítomné sledování miliard lidí“ a vyzývá k „radikální transformaci těchto technologických gigantů“. O to by se měly podle AI postarat státy, které by měly přijmout přísnější zákony na ochranu osobních údajů a velké korporace regulovat.

amnesty international
Výroční schůze Amnesty International (Zdroj: Wilbur Ince)

Hlavní problém podle šéfa Amnesty leží v tom, že Facebook a Google využívají data uživatelů jako platidlo pro přístup ke svým službám. „Google a Facebook nás postupně připravili o soukromí. Nyní jsme v pasti. Buď se musíme podrobit všudypřítomné sledovací mašinerii – v níž jsou naše data snadno zneužitelná k manipulování a ovládání nás – nebo se musíme vzdát benefitů digitálního světa. Tohle nikdy nemůže být legitimní volba.“, řekl Kumi Naidoo, generální tajemník Amnesty International. Podle Amnesty podobný model využívá i Amazon a Microsoft, tyto firmy však podle neziskové organizace nejsou tak důležité pro mezilidskou komunikaci a nepředstavují tak okamžité riziko.

kumi naidoo amnesty
Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo (Zdroj: World Economic Forum)

Stanovisko Amnesty International je problematické minimálně z toho hlediska, že z obou firem dělá jakousi veřejnou službu, či produkt, který jsou lidé nuceni využívat. Není žádným tajemstvím, že zejména u Facebooku je nakládání s uživatelskými daty poněkud problematické. Je však zvláštní tvrdit, že není „legitimní volbou“ možnost tyto služby jednoduše nevyužívat. Sice jde o velmi populární platformy, ale tvrzení, že jejich ignorováním člověk ztratí benefity digitálního světa, je poněkud nadnesené.

TIP: Facebook neuhlídal data 419 milionů uživatelů. Dostat se k nim mohl kdokoliv

K obvinění se oficiálně vyjádřil zatím jen Facebook. „Zásadně nesouhlasíme se zprávou Amnesty International. Facebook lidem po celém světě umožňuje komunikovat způsobem, který chrání jejich soukromí, a to i v méně rozvinutých zemích, pomocí nástrojů jako Free Basics (služba pro bezplatný přístup k určitým webům v rozvojových zemích pozn. red.)“. V podobném duchu se vyjádřil také jeden z manažerů Facebooku. V druhé části vyjádření pak Facebook poukazuje na to, že Amnesty International aktivně využívá inzerci na Facebooku a oslovuje tak podporovatele, od nichž získává peníze na svůj provoz.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments