- Apple se pochlubil celkovým počtem aktivních zařízení
- Těch je po celém světě více než 2 miliardy
- Oproti loňskému roku dokonce došlo k nárůstu
Jak zjistit popularitu nějaké značky? Možností je více, od průzkumu mezi spotřebiteli až po čísla prodejů. Jednou z těchto metrik je v případě technologických firem také počet aktivovaných zařízení. Ve zkratce se jedná o přístroj, který byl vybalen z krabičky, je přihlášen do sítě a nějakou chvíli používán. Díky tomu lze přibližně odhadnout, kolik zařízení koluje mezi lidmi a kolik jich je aktivně využíváno. S tímto číslem se pochlubil nyní také Apple, což v jeho případě dává velký smysl, neboť řada uživatelů vlastní více zařízení od giganta z Cupertina, především díky jeho propracovanému ekosystému.
Počet aktivních zařízení od loňského roku vzrostl
A kolik že je na světě aktivních zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku? Podle Tima Cooka přibližně 2,35 miliardy, což rozhodně není málo. Toto číslo uvedl generální ředitel Applu během zveřejnění finančních výsledků za uběhlý první fiskální kvartál 2025. Jen pro představu – naposledy zveřejnil Apple toto číslo v únoru loňského roku, přičemž v té době měla firma po celém světě na 2,2 miliardy aktivních zařízení.
Nutno podotknout, že se jedná o všechna aktivní zařízení od Applu, tedy iPhony, MacBooky, iMacy či iPady. Pokud by vás zajímala konkrétní čísla jednotlivých zařízení, bohužel máte smůlu – Apple je zpravidla nezveřejňuje. Zajímavé ovšem je, že už delší dobu má Apple celosvětově více než jednu miliardu aktivních iPhonů, a není důvod se domnívat, že nejúspěšnější produkt v historii společnosti nyní začal nějakým výrazným způsobem zaostávat.
Byť podle finančních výsledků právě iPhone lehce stagnuje. Tahounem tržeb se v 1. kvartálu 2025 sice znovu staly iPhony, ovšem tržby z nich meziročně klesly o necelé procento. Příchod Apple Intelligence evidentně nové zákazníky nepřilákal. Stagnace se týkala i prodeje příslušenství, naopak zvýšený zájem Apple zaznamenal u počítačů a tabletů. Tradičně silné byly služby, které obstarávají více než pětinu celkových tržeb.