TOPlist

Extrémní duben: české firmy pod palbou, týdně musely řešit přes 2 tisíce kyberútoků

Virus na počítači, kyberbezpečnost
  • Bezpečnostní experti varují před strmě rostoucím trendem kybernetických útoků
  • V dubnu již každý týden napočítali přes 2 tisíce útoků, nejčastěji šlo o ransomwarové útoky na firmy
  • Na pozoru by se ale měli mít i běžní uživatelé, kteří například nakupují zboží na Bazoši

Kybernetických útoků v Česku od začátku roku prudce přibývá. Například v dubnu čelily tuzemské firmy v průměru enormním 2 tisícům kyberútoků týdně. Společnost Check Point Research vypracovala podrobnou analýzu, jak se vyvíjela kyberbezpečnostní situace v naší zemi od začátku roku až do rekordního dubna.

Duben jako rekordně nebezpečný měsíc

Jak dokládá graf Check Point Research, kyberzločinci od listopadu loňského roku strmě zvyšují nápor na české firmy. Kromě dvou mírných poklesů – kolem Vánoc a pak trochu v polovině ledna – je patrná rostoucí tendence počtu útoků.

Rekordním obdobím se stal závěr dubna, kdy se týdenní počet zaznamenaných útoků přehoupl přes hranici 2 tisíc. To je o více než 50 % vyšší číslo oproti celoevropskému průměru. Analytici například uvádějí, že během dubna byla terčem ransomware útoků každá 20. česká organizace, zatímco v Evropě čelila tomuto nebezpečí v průměru „jen“ každá 43. společnost.

„Navíc některá odvětví jsou v ohrožení ještě více. Z českých vládních a vojenských organizací se dokonce v dubnu musela každá 9. organizace potýkat s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat,“ vysvětluje Miloslav Lujka, manažer Check Point Software Technologies pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Malware přes e-mail a phishing

Drtivá většina škodlivých souborů (93 %) byla v České republice v uplynulých 30 dnech distribuována e-mailem. Evropský průměr je 85 %, celosvětově jen 63 %. Nejčastěji byly v e-mailech v ČR šířeny soubory .exe (53 %), na druhém místě byl kyberzločinci oblíbený formát .pdf (15 %). Zajímavé je, že v evropském průměru se .exe malwary používají pouze v 1 z 10 případů, zatímco u nás v každém druhém případě.



Hromada peněz, české koruny



Nepřehlédněte

Češka na internetu „prodávala“ elektroniku. Lidi okradla o téměř 400 tisíc

Samozřejmě ale, že kybernetická bezpečnost není jen otázkou korporátů. Na pozoru by se měl mít každý uživatel, útoky často cílí přes sociální sítě, WhatsApp a další chatovací aplikace. Obzvlášť pozorní by měli být lidé, kteří často nakupují/prodávají zboží přes Bazoš a další inzertní portály. Tam je koncentrace podvodníků opravdu velmi vysoká, jak jsme již několikrát informovali.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku