TOPlist

Experti bijí na poplach: Evropa nesmí při cestě za technologickou suverenitou ztratit otevřenost

Robot před vlajkou Evropské unie (ilustrační obrázek)
  • Odborníci varují, že snahy EU o technologickou suverenitu nesmí ohrozit globální spolupráci
  • Open-source ekosystémy staví na otevřenosti a přeshraničním sdílení, což je v rozporu s nacionalistickými přístupy
  • Evropa by se měla soustředit na investice do infrastruktury a talentu a zároveň se integrovat do globálních technologických ekosystémů

Evropská unie by měla při snahách o dosažení technologické suverenity zůstat otevřená globální spolupráci a vyhnout se izolacionismu. Na varování expertů upozornila šéfka OpenUK Amanda Brock. Ta vyzývá evropské politiky, aby se vyvarovali protekcionistických postojů a nezapomněli na klíčovou roli mezinárodní spolupráce, hlavně v oblasti open-source softwaru.

Něco za něco

Brock v rozhovoru pro TNW zdůraznila, že Evropa musí přestat s taktikou „něco za něco“ a začít vyvažovat potřebu chránit své zájmy s nutností spolupracovat na globální úrovni. „Každá zmínka o suverenitě by měla být okamžitě vyvážena uvědoměním si, že open-source je založen na globální spolupráci,“ uvedla pro TNW.

Robot stojící před vlajkou Evropské unie (ilustrační obrázek)
Robot stojící před vlajkou Evropské unie (ilustrační obrázek)

Apel Brock přichází krátce po projevu europoslankyně Evy Maydell v Bruselu, kde vyzvala evropské instituce, aby si „nalily čistého vína“ – konkrétně mluvila o možnostech limitů technologické nezávislosti. Podle ní musí Evropa nejprve realisticky zhodnotit své silné a slabé stránky a identifikovat oblasti, kde je spolupráce nevyhnutelná.

Snahy se hromadí

Evropská unie v posledních letech, zdá se, zintenzivňuje snahy o posílení vlastních kapacit v oblastech, jako je umělá inteligence, cloud computing nebo výroba polovodičů. Přesto Brock varuje, že pokud Evropa nebude investovat do otevřených ekosystémů a talentu, hrozí, že zůstane pozadu a izoluje se.

Podobný postoj zaujal i Andreas Riegler z APEX Ventures, který upozorňuje, že Evropa by neměla usilovat o přímou konkurenci s USA a Čínou v klíčových oblastech, jako je cloudová infrastruktura nebo základní AI modely. Místo toho by měla hledat způsoby, jak se smysluplně integrovat do globálních technologických sítí.

Izolace, nebo pokus o srovnání kroku?

Je pravdou, že případná izolace vlastních řešení by nakonec vedla k duplicitě úsilí, služeb i talentu a nakonec nejspíš i k oslabení geopolitického vlivu Evropy. Ať už se nám to líbí, nebo ne, globální standardy v technologiích, jako jsou cloudové služby, software a aktuálně i AI, nastavuje Amerika spolu s Čínou.



Žena s aplikací Evropské digitální identity (EUDI)



Nepřehlédněte

Konec online anonymity? Evropská unie zavádí aplikaci na ověřování věku

Evropa tak chtě nechtě hraje druhé housle a těžko říct, jestli se to v nejbližších letech změní. Snahy o vytvoření jakési vlastní „evropské AI“ tady sice začínají být, nicméně jsou teprve na startovní čáře, zatímco ChatGPT či Gemini se postupně etablují u stovek milionů uživatelů, vývojářů i firem.

Autor článku Adam Homola
Adam Homola
Nové technologie mě fascinují už od útlého věku. K dlouhodobému zájmu o hry a herní průmysl se mi postupem času přirozeně přidal i hardware, software, internetové služby a od roku 2022 i umělá inteligence.

Kapitoly článku