Exkluzivní rozhovor s Tomaszem Lesniakem (HTC Area Manager pro východní Evropu)

-Díky agentuře CoLin, která v České republice zastupuje společnost HTC, jsem měl možnost vyzpovídat pana Tomasze Lesniaka – HTC Area Manager pro východní Evropu, a rovněž si vyzkoušet nový model Touch Dual (viz. tento článek). Setkání se uskutečnilo v hotelu Mövenpick v Praze, kam Tomasz přiletěl z Varšavy.

Z rozhovoru se můžete dozvědět spoustu zajímavých a užitečných informací. Pana Lesniaka jsem se ptal na informace ohledně budoucnosti technologie TouchFLO, zajímaly mě také další připravované modely, plány společnosti HTC pro nadcházející měsíce a nové technologie.

HTC TouchFlo II
Jiří Hrma: Jaké přinese vylepšení a případně nové pohyby prsty?
Tomasz Lesniak: Můžeme se těšit na nová gesta pro snadnější ovládání pomocí prstů. Přibude zoomování obrázků, plynulý posun, rotace a další funkce.

Setkáme se s ní i u jiných modelů, než jen Touch Dual?
Ano, do budoucna se v naší nabídce zařízení budou objevovat i další „touch” modely. S touto technologií se setkáme například u připravovaného Pocket PC HTC Polaris/Cruise.

Bude uvolněn TouchFlo II upgrade i pro starší modely vybavené technologií TouchFlo (Touch, TyTN II)?
Ano, pro HTC Touch by měl být uvolněn upgrade, který bude obsahovat technologii TouchFlo II. U HTC TyTNa II to zatím není úplně jasné, ale pravděpodobně i zde později „touchFLO” upgrade nabídneme.

Proč není tato technologie plně přístupná u TyTNa II už nyní a lze využívat pouze její základní části (skrolování v kontaktech, Cube chybí)?
V naší nabídce je několik zařízení, které se od sebe liší různými funkcemi. Zákazník si tedy může vybrat takové zařízení, které splňuje jeho požadavky. TyTN II nabízí spoustu pokrokových funkcí, a jak již bylo řečeno v předchozí otázce, pravděpodobně bude i pro něj v budoucnu uvolněna vylepšená ROM se všemi funkcemi technologie TouchFLO.

Plánuje HTC do budoucna tuto technologii i nadále zdokonalovat?
Ano, TouchFLO je zatím vlastně na začátku a naši inženýři pracují na dalších vylepšení a nových funkcích, které posunou ovládání operačního systému Windows Mobile na vyšší úroveň. Určitě se bude na co těšit.

Chystají se nějaké další „Touch” modely, například s výsuvnou QWERTY klávesnicí?
Ano, pravděpodobně ano, nicméně nic bližšího vám k tomu aktuálně nemohu prozradit.

- -

Nové modely, technologie a funkce
Připravuje HTC nějaké Pocket PC s VGA displejem? Na internetu se často spekuluje o modelu HTC Omni, který by měl být nástupcem legendárního HTC Universala. Můžete o něm sdělit nějaké bližší informace?
Před několika dny představila společnost HTC několik nových modelů, které se na trh dostanou ještě tento rok, bohužel další informace vám v tomto ohledu nemohu poskytnout.

A HTC Omni? V diskuzích se jedná o téměř mystické zařízení. Pracuje HTC skutečně na tomto modelu, nebo se jedná jen o fake?
…chvíle mlčení… …”ano, pracuje”…

Obsahuje HTC Touch Dual Wi-Fi modul? Původní Touch jej má, nicméně ve specifikaci Dualu jej nevidím.
Neobsahuje.

Proč nebyl u Dualu Wi-Fi modul integrován?
Již brzy se na vašem trhu budou prodávat oba modely současně. Tedy Touch vybavený Wi-Fi, avšak bez hardwarové klávesnice, a také Touch Dual, který Wi-Fi postrádá, ale místo toho nabídne komfort výsuvné klávesnice. Strategií HTC je nabízet produkty, které dají zákazníkovi možnost volby, což je právě případ modelů Touch a Touch Dual.

U smartphonu HTC Wings (S730) se dříve spekulovalo rovněž integrovaném GPS modulu. Bude ve finální verzi telefonu skutečně obsažen?
Ne, ve finální verzi smartphonu HTC S730 nebude GPS modul integrován.
poznámka: HTC S730 používá stejný chipset jako například HTC TyTN II nebo HTC P6500, a tyto modely mají GPS modul integrovaný, je tedy možné, že u S730 nastane podobná situace jako u HTC P3600 Trinity, kde byl GPS modul softwarově blokován, nicméně po tlaku uživatelů byla nakonec nová ROM s podporou GPS uvolněna. Uvidíme, jaká bude situace u Wingse.
Další informace o GPS modulu HTC S730 zde.

Podle nových modelů HTC (Touch Dual, S730 Wings a P6500 Sirius/Sedna) to vypadá, že společnost HTC definitivně upustila od procesorů OMAP a začala využívat nová CPU od Qualcommu. Počítá se s témito procesory i do budoucna? Nebo jsou tato CPU použita jen kvůli UMTS modulu?
HTC má nyní smlouvu se třemi výrobci procesorů – Texas Instruments, Samsung a Qualcomm. Do budoucna lze v našich zařízeních očekávat procesory od všech zmíněných výrobců, nicméně zejména procesory Qualcomm vykazují velice dobré výsledky, a proto se nyní soustředíme zejména na ně.

Na internetu se objevily informace, že očekávaný HTC Shift umožňuje používat SIM kartu pouze pro datové přenosy GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA a že jej nebude možné používat pro klasické telefonní hovory přes GSM/UMTS sítě. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Tato informace není pravdivá. U testovacích kousků bylo toto omezení, nicméně u prodejní verze bude bez problémů možné uskutečňovat telefonní hovory, a to stejným způsobem jako například u HTC X7500 Advantage.

Náročnost aplikací operačního systému je stále vyšší. Některé nové modely (Advantage, TyTN II, P6500) nabízejí 128MB RAM. Bude tuto hodnotu HTC do budoucna brát jako standard nebo se s ní setkáme jen u high-endových modelů?
Ano, této skutečnosti jsme si vědomi, 128MB RAM začíná být pomalu standardem, který se budeme snažit používat i v dalších zařízeních.

U většiny současných modelů se stále používá 2MPx fotoaparát, někteří výrobci už ale používají i vyšší rozlišení. Plánuje HTC v tomto ohledu nějakou změnu?
Optika používaná v našich zařízeních je myslím velice kvalitní. Některé naše modely již obsahují i 3MPx fotoaparát, ale technologie jdou neustále kupředu, a proto lze očekávat i použití čipů s ještě vyšším rozlišením.


Lokalizace, bonusový software, trh
Lokalizace je nyní součástí ExtendedROM systému, plánujete v budoucnu její začlenění přímo do ROM systému, případně bude mít zákazník možnost lokalizaci zcela vypnout a používat WWE (anglická ROM)?
Toto řešení jsme několikrát zvažovali, nicméně zatím zůstaneme u integrace lokalizace do Ext_ROM. Tato možnost se zatím jeví jako nejjednodušší.

V nových ROM je spousta bonusového software (Task Manager, Comm Manager, Audio Manager). Připravuje HTC ještě nějaké další aplikace tohoto typu?
Ano, HTC spolupracuje s výrobci různých kvalitních aplikací pro Windows Mobile. Spolupracujeme jak s malými vývojářskými skupinami, tak i s velkými společnostmi jako je TomTom nebo Opera. Chtěli bychom našim zákazníkům nabídnout komplexní softwarové řešení, operační systém by měl tedy obsahovat všechny důležité aplikace pro komfortní správu souborů a další činnosti. I nadále se tedy budeme soustředit na vývoj nových programů, které by usnadnili práci v našich produktech.

HTC nedávno otevřela v Taipei vlastní obchod, a prý se chystají další. Plánujete například vlastní prodejnu na našem trhu? A pokud ano, v jakém časovém horizontu?
Otevření vlastního obchodu v Evropě zatím není naší prioritou, avšak je možné, že v následujících letech budeme tuto myšlenku realizovat, abychom uspokojili poptávku evropského trhu.

HTC Touch se podle dostupných zdrojů těší vysoké oblibě. Můžete uvést alespoň orientační čísla o počtu prodaných kusů ve světě od jeho uvedení na trh?
HTC Touch patří mezi tzv. touchphony, a od jeho premiéry se ho po celém světě prodalo přes 800 000 kusů, což je velice uspokojivé číslo. V dohledné době přijde na trh HTC Touch Dual a v přípravě jsou i další „touchphony”, jelikož v jednoduchém ovládání pomocí gest vidíme budoucnost mobilních zařízení.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku