- Evropská komise vyšetřuje americký Corning, výrobce skel Gorilla Glass
- Z dosavadního zjištění vychází, že na trhu jedná protisoutěžně
- Může tím ovlivňovat konkurenci, a tudíž i cenu koncových zařízení pro spotřebitele
Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování americké společnosti Corning, která vyrábí krycí skla pro smartphony různých značek. Existuje totiž podezření, že firma zneužívá své dominantní postavení a ohýbá volný trh.
Evropská unie vyšetřuje Corning
Zástupci Evropské unie (EU) se obávají, zdali potenciální monopolní přístup Corningu uměle nenavyšuje ceny ochranných skel coby integrální součástky pro výrobce mobilních telefonů. Přece jen, skla Gorilla Glass najdeme u telefonů značek jako Samsung, Google, Motorola, Xiaomi nebo Apple.
Commission 🇪🇺 opens antitrust investigation into possible anticompetitive practices by Corning over cover glass for electronic devices 👇
🔗➡️https://t.co/PinGVLJpsN pic.twitter.com/2UwMSuv46I
— EU Competition (@EU_Competition) November 6, 2024
Poslední zmíněný přitom nefiguruje mezi oficiálními partnery Corningu, nicméně v roce 2020 Apple přiznal, že nově představenou krycí technologii Ceramic Shield používanou dodnes vyrábí právě Corning. Není divu, odolná alkalicko-aluminosilikátová skla Gorilla Glass patří k těm nejkvalitnějším na trhu.
„Rozbití displeje mobilního telefonu je velmi frustrující a nákladné. Silná konkurence při výrobě krycích skel používaných k ochraně těchto zařízení je proto zásadní pro zajištění nízkých cen a vysoké kvality skel. Zjišťujeme, zda se společnost Corning, hlavní výrobce tohoto speciálního skla, nesnažila vyloučit konkurenční výrobce skla, a tím připravit spotřebitele o levnější a odolnější sklo,“ uvedla eurokomisařka Margrethe Vestagerová.
Problematické smlouvy
Komise nyní vyšetřuje, jestli společnost Corning neuzavírá se svými partnery exkluzivní smlouvy o dodávkách, které by mohly vykazovat prvky protisoutěžních praktik. Podle dosavadního zjištění dohody mezi výrobci a společností obsahují smluvní závazky pro odběr výhradně těchto skel, také exkluzivní slevy nebo povinnost informovat o konkurenčních nabídkách od dalších výrobců ochranných skel.
Corning však může ohýbat trh i z hlediska zhotovitelů svých skel, tzv. finišerů. EK nezmiňuje konkrétní počet těchto firem, nicméně dle zjištění z dodaných smluv musí tito finišeři vyrábět skla pouze pro Corning, a co víc, nesmí napadat patenty, které si de facto na jejich technologie podá právě americký výrobce.
Kvůli tomuto dosavadnímu zjištění se Evropská komise obává, že Corning cíleně udržuje na trhu jistou formu monopolu, čímž omezuje výběr pro zákazníky, partnery, zvyšuje ceny samotných skel dle vlastních požadavků a potlačuje inovace na úkor spotřebitelů.
Komise zatím nespecifikovala, jak dlouho bude ještě vyšetřování pokračovat. S výrobcem gorilích skel je však v úzkém kontaktu. Zástupci vyšetřované firmy se však zatím nijak nevyjádřili.