Domů » Bleskovky » Evropská unie má políčeno na Facebook. Vadí jí chytré brýle

Evropská unie má políčeno na Facebook. Vadí jí chytré brýle

Chytré brýle, které vznikly ve spolupráci Facebooku a Ray-Banu, znepokojily irskou Komisi pro ochranu dat (DPC), jež figuruje jako regulátor v rámci Evropské unie. Ray-Ban Stories totiž disponují dvojicí kamer a mikrofonů pro nahrávání videí, která lze okamžitě sdílet na největší sociální síť na světě.

RayBan Stories 1
Ray-Ban Stories

Komise požádala Facebook o demonstraci LED indikace, která upozorňuje okolí na nahrávání videa. Irského regulátora především zajímá, zda je indikace dostatečně silná, aby okolí nebylo na pochybách, zda nositel brýlí zrovna natáčí či nikoli. Kromě irské komise se se svým znepokojením ozval také italský regulátor Garante.

Dle tvrzení evropského regulátora totiž Facebook neprokázal, že provedl komplexní testování zařízení v terénu s cílem posoudit riziko pro soukromí, které může představovat.

RayBan Stories 3
Ray-Ban Stories

„I když uznáváme, že spousta zařízení, včetně chytrých telefonů, může nahrávat jednotlivce třetích stran, tak obecně platí, že fotoaparát nebo telefon jsou jasně rozpoznatelná zařízení, pomocí kterého probíhá nahrávání. V případě brýlí se jedná o velmi malou LED, která se rozsvítí během nahrávání. Regulátorům DPC a Garante nebylo prokázáno, že by společnost Facebook nebo Ray-Ban provedla komplexní testování v této oblasti, aby zajistila, že indikátor LED bude účinným prostředkem k oznámení,“ stojí ve zprávě irské Komise.

Facebook na vzniklou situaci již zareagoval

Facebook k celé situaci již vydal tiskové prohlášení: „Víme, že lidé mají otázky ohledně nových technologií a toho, jak fungují, a je pro nás důležité, že jsme součástí této konverzace. Budeme spolupracovat s našimi regulačními partnery, včetně irského DPC jako naším hlavním regulátorem, abychom lidem pomohli lépe porozumět tomu, jak tato nová technologie funguje, a ovládacím prvkům, které mají.“

Welcome back to the moment. With Ray-Ban x Facebook

 

Ray-Ban Stories bude možné zakoupit v mnoha variantách; v konfigurátoru si můžete vybrat ze tří obrouček, z několika barev, velikostí a typů skel. Brýle budou dostupné v USA, Velké Británii, Kanadě, Irsku, Itálii a Austrálii, cena je stanovena na 299 USD (asi 6 400 korun bez DPH).

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Kdyby se tolik investovalo (peněz, práce, invence) třeba na vývoj léčby zákeřnejch chorob kolik se investuje do „postradatelných“ krámů pro facebooka jiné zbytné pseudosociální sítě, které ve svém důsledku lidi izolují ve falešném virtuálním světě plném virtuálních lidí – pseudokamarádů….

    • A co teprve šílené investice na zbrojení.
      Už dávno jsme mohli kolonizovat jiné planety , ale bohužel člověk je virus .

    • Jojo lidi by se přetrhli ve vývoji čehokoliv, co jim dá nadvládu nad jinejma lidma, a důbod k boji se dycky najde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).