TOPlist

Evropská komise vyhrožuje zákazem iPhonů! Důvodem je USB-C

iphone 15 unsplash
  • Apple u letošních iPhonů vymění konektor Lightning za univerzálnější USB-C
  • Pokud by chtěli v Cupertinu USB-C jakkoliv omezovat, můžou se v Evropě potýkat se zákazem prodejů iPhonů

Na konci loňského roku schválil Evropský parlament nařízení, které přikazuje výrobcům smartphonů a další drobné elektroniky povinně používat jako nabíjecí port USB-C. Tato povinnost bude u mobilních zařízení platit od konce roku 2024, ovšem někteří výrobci nasazení uspíší. Mezi nimi je i Apple, který port USB-C nasadí do svých iPhonů již letos.

Přestože na USB-C v minulosti přešli prakticky všichni výrobci smartphonů, Apple sveřepě setrvával u svého konektoru Lightning, údajně proto, že okolo něj vytvořil široký ekosystém příslušenství, které by při výměně konektoru bylo nutné nahradit. Navíc by se v Cupertinu připravili o část tržeb z certifikování doplňků, neboť pouze u certifikovaného (a tím pádem i dražšího) příslušenství Apple slibuje stoprocentní funkčnost.

USB-C
USB-C konektor

Problematické necertifikované příslušenství

Podobný systém má Apple údajně v plánu zavést i u USB-C příslušenství, ovšem s tím rozdílem, že pouze certifikované doplňky nabídnou veškeré funkce. Příslušenství „bez papírů“ by naopak mělo být omezené, v případě kabelů například sníženou přenosovou rychlostí nebo maximálním nabíjecím výkonem.Zadní strana iPhonu 14 ProNepřehlédněte

Nové snímky iPhone 15 Pro potvrzují jednu z klíčových novinek

Evropský komisař Thierry Breton nicméně s touto praktikou nesouhlasí a zaslal do centrály Applu dopis s varováním, že omezování funkčnosti USB-C nebude povoleno a pokud k němu v Cupertinu přistoupí, může situace vyústit až v zákaz prodejů iPhonů v Evropské Unii. Nejedná se o první varování ze strany Evropské komise, Apple už byl v této věci konfrontován letos v březnu.

Je pravda, že o omezování USB-C konektorů v jablečných zařízeních se pouze spekuluje, a nejedná se tedy o oficiální stanovisko. Evropská komise chce mít nicméně ve výkladu nové legislativy jasno, a proto přichází nejen s tímto předběžným varováním, ale také hodlá ve třetím kvartále letošního roku vydat podrobného průvodce, podle kterého by měl být výklad srozumitelný a jednotný pro všechny.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku