Domů » Články » Emulátor konzole Super Nintendo pro Smartphone a PPC

Emulátor konzole Super Nintendo pro Smartphone a PPC

-Herní konzole Super Nintendo je mezi hráči velkou legendou, může za to dostatek kvalitních her, které se i v dnešní době těší vysoké popularitě. Pro Windows Mobile existuje několik emulátorů nejrůznějších herních platforem. Dnes se podíváme, jak pracovat s emulátorem Super Nintenda na smartphone telefonu (pro PPC je postup téměř totožný).

Emulátor SNESu si můžete stáhnout pro váš Smartphone nebo PocketPC. K dispozici je i speciálně upravená verze pro Windows Mobile 5.0, která je přizpůsobena ovládání přes hardwarovou klávesnici (HTC Universal a HTC Wizard).

 

Instalace emulátoru a her
Po stažení vaší verze emulátoru rozbalte archiv a spouštěcí EXE soubor přesuňte do vašeho zařízení (umístit jej můžete na paměťovou kartu nebo do libovolné složky).

Nyní budete potřebovat nějaké ROMky s hrami, dostatek jich najdete na serveru FreeRoms.com. Určitě bych neměl opomenout také velmi kvalitní a obsáhlý český web Emu-Games, na kterém je rovněž mnoho her ke stažení.

1 2 Vyber romky

Až si ROMky stáhnete, stačí je pouze přesunout do stejného adresáře, kde máte spouštěcí soubor emulátoru, případně do složky My Documents. (Soubory by měly mít příponu *.smc). Poté už stačí jen spustit emulátor, z menu Tools vybrat Load rom, ze seznamu si vybrat požadovanou hru a můžete začít. Ještě před tím by jste se ale měli podívat na nastavení emulátoru.

 

Nastavení emulátoru
SNES emulátor nabízí několik možností konfigurace, díky které můžete docílit lepšího běhu emulovaných her. Nastavit si můžete různé vlastnosti pro zobrazení hry. Konkrétně u konfigurace displeje lze vybrat z několika režimů – Landscape (asi nejpohodlnější pro hraní), případně klasické zobrazení na výšku. Pokud chcete s někým porovnat, jaký má vaše zařízení výkon, můžete si zapnout zobrazování FPS, a hodnoty ve hrách srovnat třeba s telefonem vašeho kamaráda.

3 4

Emulátor také nabízí několik možností pro konfiguraci zvuku a hudby. Bohužel, na některých smartphonech není možné zvuk zapnout, na PocketPC mi ozvučení fungovalo bez problémů. Důležitou funkcí je také konfigurace funkce FrameSkip (počet přeskakovaných rámců hry – lze díky němu nastavovat rychlost hry). A nechybí samozřejmě možnost nakonfigurovat si ovládací klávesy tak, jak vám bude nejlépe sedět. 

5 6

 

Problémy, postřehy
PocketPC verze emulátoru funguje bez větších problémů, u Smartphone verze si je potřeba dát pozor na několik chyb. Pokud se vám při hraní hry neustále zobrazuje ikonka se stavem signálu, pak zkuste zmáčknout tlačítko pro ovládání hlasitosti (pohněte s ním směrem nahoru nebo dolů), tím se dostanete do menu emulátoru a pak stačí zvolit Tools / Resume game a ikonka signálu by vás už neměla rušit. Tohle funguje i při jiných zásecích emulátoru.

5 8

Je potřeba také počítat s tím, že některé hry na emulátoru prostě nespustíte, případně se vám hra zasekne rovnou při načítání. Pokud se s takovou romkou setkáte, pak vám nezbude nic jiného, než se porohlédnout po jiné. Netřeba zoufat, na Super Nintendo emulátor jsou jich k dispozici tisíce a určitě si vyberete.

Tip: Víte, že herní konzole Super Nintendo byla uvedena do prodeje už v roce 1990. V jejím srdci se nacházel 16 bitový procesor s frekvencí 2.68 Mhz. K dispozici měla 1MB RAM, hry pracovaly v rozlišení 512×448 px při 32k barevných odstínech, dokonce nabízela 8 kanálový stereo zvuk.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

14 komentářů

 1. Kruci: „PocketSNES“ is not a valid Windows CE application. S wm2002 si asi neškrtnu

 2. to je skoda :( dival jsem se na stranky vyrobce, a testoval to opravdu az na WM2003… k dispozici jsou ale i zdrojove kody, tak by se to mozna dalo na WM2002 poupravit.

 3. To by byla asi zbytečná práce. Na wm2002 už skoro nikdo nefrčí a není moc perspektivní se tím zabývat. Já jsem takový poslední mohykán . A přiznám se, že zrovna o hry se moc nestarám, chtěl jsem to jen vyzkoušet…

 4. Da sa niekde zohnat supermario? To bola isto najlepsia hra, aka kedy pre mobilne zariadenia vysla.

 5. Jasne ze da, treba na te ceske strance Emu-Games (odkazuji na ni uz v clanku), a je tam hned nekolik verzi
  [odkaz]

 6. USER47 a vsichni, kterym to psalo „Not a valid WinCE app“ : V download sekci jsem aktualizoval smartphone verzi emulatoru jinou – o neco starsi, ktera nehlasi chybu a mela by fungovat i na WM2002. Try it !

 7. Jé, díky, začínám přicházet na chuť prehistoricovi)

 8. Ja si nepomozem, ale proste mi to nejede. Na to, aby sa posunul frame je treba tuknut do displeja. Proste to nejde samo, ale kezdy frame je treba samostatne potvrdit.

 9. Tohle jsem rozjel na MPx200
  [odkaz].zip

 10. presne tak, MPx220 ASI ROM taky nic nerozjedu……..a pekne me to jebe

 11. To je mozny, ale urcite ne na ASIA ROM 3.51

 12. rozchodil jste to tedy na mpx220 někdo?? mně to vždycky spadne, nebo to musim zavřít přes task managera, prostě sem ještě žádnou hru nespustila

 13. pokud mas na mpx220 tu asian rom, tak to nespustis :(
  Jeste me napadlo, zkus si stahnout tuhle [odkaz] lehce upravenou verzi emulatoru (ta pro zmenu nejede na mpx200), ale treba pojede s asijskou romkou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).