Domů » Články » EMUI 11 přichází. Základem je Android 10, v budoucnu půjde přejít na HarmonyOS

EMUI 11 přichází. Základem je Android 10, v budoucnu půjde přejít na HarmonyOS

Společnost Huawei včera na úvodní keynote své vývojářské konference představila několik novinek, mezi nimi i jedenáctou verzi své nadstavby EMUI pro Android. Nové prostředí přináší několik zajímavých novinek, jedno drobné (i když předvídatelné) zklamání a jedno velké překvapení.

EMUI 11: co je nového?

Nejprve si v rychlosti projděme novinky. EMUI 11 přináší do systému hromadu změn, spíše vizuálního rázu.

Těšit se například můžeme na nový design always-on displeje. Kromě nových přednastavených režimů (např. inspirovaných abstraktním nizozemským malířem Pietem Modrianem) bude možné zvolit na pozadí vlastní obrázek, popřípadě si nechat automaticky vytvořit pozadí na základě libovolné barvy nasnímané fotoaparátem. Pohotovostní obrazovku tak budete moci sladit například s barvou svého oblečení.

Další novinkou je úprava systémových animací, které mají být plynulejší a ergonomičtější. Změny nejvíce pocítí majitelé smartphonů s displeji s vyšší obnovovací frekvencí.

EMUI 11 Beta - One Take, "Oner" Transition Animations

Vylepšen byl také multitasking a práce s více aplikacemi najednou. Tato funkcionalita je svázaná s postranním panelem se zástupci aplikací, který lze nově vyvolat gestem tažením z libovolné strany displeje do středu a přidržením. Přepínání mezi aplikacemi je možné provádět stylem drag and drop, přičemž touto cestou je možné obrazovku rozdělit pro zobrazení dvou aplikací najednou, popřípadě spustit aplikaci v plovoucím okně s možností jeho zvětšování/zmenšování.

multitask

Upraveny byly i vybrané systémové aplikace. V aplikaci Galerie se lze například přepínat mezi zobrazením dne a měsíce gestem pinch-to-zoom, přibylo nové rozložení alb 4:3, aplikace umí odstraňovat data v EXIF anebo skrývat vybrané fotografie, které pak budou přístupné pouze po biometrickém ověření uživatele. Nová je i automatické vytváření vzpomínkových alb na základě analýzy fotografií a videí umělou inteligencí.

Inovacím neutekla ani aplikace Poznámkový blok, která nově obsahuje sekci skrytých poznámek, které je možné odkrýt pouze biometrickým ověřením uživatele. Poznámkový blok umí rovněž skenovat text na fotografiích a převádět jej do strojově čitelné podoby.

Nová je i funkce Multi-screen collaboration 3.0, která umožňuje zobrazit až tři aplikace z telefonu na spárovaném počítači s Windows, včetně možného přetahování souborů stylem drag and drop mezi nimi.

pc

EMUI 11 také přináší další spoustu drobností jako je synchronizace vibrací s melodií vyzvánění, skrývání citlivých informací při sdílení obrazovky, informování o využívání mikrofonu, kamery či sdílení polohy ikonou ve stavovém řádku apod.

Stále na Androidu 10, ale…

Zajímavé je, že se podkladem pro nové prostředí stal Android 10 a nikoliv novější Android 11; čínská firma se údajně kvůli velkému americkému banu nedostala k raným verzím kódu, ale musela si počkat až na vydání ostré verze v tomto týdnu. Použít navíc bude moci pouze open source verzi bez služeb Google, kterou zřejmě dostanou pouze novější smartphony narozené již bez Google služeb. U starších telefonů s Google službami patrně EMUI 11 zůstane nadstavbou pro Android 10. Huawei slibuje dostupnost EMUI 11 u smartphonů řad P30 a Mate 30, starší modely dostanou novou verzi nadstavby později.

Chystá se přechod na HarmonyOS?

Kromě EMUI 11 představila společnost Huawei na své vývojářské konferenci i novou verzi svého vlastního systému HarmonyOS. Vývojáři aplikací již dnes dostanou první sadu nástrojů pro vývoj aplikací pro HarmonyOS 2.0 na televizorech, hodinkách a automobilech, v zimě pak má být zahájen vývoj i pro smartphony. Zástupci Huawei potvrdili, že HarmonyOS se v prvních telefonech objeví již v příštím roce, přičemž se nemá jednat pouze o nové telefony, ale i ty stávající.

harmony
Údajné logo HarmonyOS (zdroj: Winfuture.de)

Podle manažera Huawei Wanga Chenglu má být v budoucnu nabídnutý plynulý přechod na HarmonyOS přímo z EMUI 11. Podrobnosti tohoto přechodu zatím nejsou známé, spekuluje se o jednoduché aktualizaci provedené jedním kliknutím. K tomuto tématu ale zatím ve vzduchu visí spousta otázek – zda bude přechod dobrovolný, zda bude globální nebo pouze v rámci Číny, jak to bude na Harmony OS s dostupností aplikací apod.

Otázek je spousta, avšak v tuto chvíli je možná zbytečné přemýšlet o odpovědích – ani v Huawei zřejmě nevědí, zda vůbec budou mít z čeho telefony vyrábět, když od nich dávají ruce pryč výrobci všemožných komponent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).