Cena:

Elon Musk zřejmě stanovil nový americký rekord. Na daních zaplatí téměř 250 miliard

elon musk nasa spacex crew demo

Musk si opět zatweetoval a tentokrát světu oznámil, že se chystá za letošní rok zaplatit obří daň ve výši 11 miliard dolarů, což představuje v přepočtu zhruba 246 miliard korun. Podle CNBC se jedná o nejvyšší daňovou položku vůbec a Musk tak zřejmě stanovil nový americký rekord.

Nový tweet je patrně reakcí na různé pochybnosti panující okolo danění miliardářů. CNBC Muskovy praktiky vysvětluje poměrně jednoduše. Protože ve firmě nepobírá žádný plat ani finanční bonusy, nemusí je danit. Namísto financí je odměňován akciemi, a když potřebuje peníze, část svých akcií poskytne jako zástavu, čímž sníží celkovou výši daní, které musí zaplatit.

Tesla Model Y Jorgen Hendriksen Unsplash
Nejvíce Muskovi vydělává Tesla (Zdroj: Unsplash)

Letos ale Musk prodal obrovské množství akcií Tesly a tím pádem ze zisků odvede 53% daň. I bez prodejů by ale Musk musel zaplatit velké daně za opce s expirací v srpnu 2022, vyhnul se tak vyšší sazbě, která může přijít v příštím roce.tesla roadster 2022Nepřehlédněte

Musk pokračuje s prodejem svých akcií Tesly. Jeho důvody vás překvapí

Deník ProPublica už v létě upozorňoval na velké nerovnosti mezi Muskovým majetkem a množstvím odvedených daní za rok 2018. Taktéž senátorka Elizabeth Warrenová ho na Twitteru vyzývala k placení daní v plné výši, na což Musk reagoval tvrzením, že platí nejvyšší daně ze všech Američanů.

Není se však čemu divit, protože s celkovým majetkem ve výši 243 miliard dolarů (5,5 bilionu korun) má mezi miliardáři slušný náskok před Jeffem Bezosem s jeho 195 miliardami dolarů, a tudíž i výše daní by tomu měla odpovídat.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.