TOPlist

Elon Musk přitvrzuje. Chce zastavit proměnu OpenAI v ziskovou firmu

Elon Musk sedící na hromadě peněz (ilustrační obrázek)
  • Musk bojuje dál, tentokrát mu vadí chystaná transformace struktury OpenAI
  • ChatGPT mezitím v poklidu oslavil dva roky, ale OpenAI k té příležitosti žádný nový model nezveřejnila
  • Brzy se snad dočkáme generátoru videí Sora, ale příští rok bude na novinky bohatší

Elon Musk v právním boji proti OpenAI přitvrdil. Požádal totiž o předběžné opatření, které by v ideálním případě mělo zabránit OpenAI přejít na ziskový model. Podle jeho právního týmu tato změna narušuje konkurenci a porušuje americké antimonopolní zákony.

Musk to nevzdává

OpenAI, původně nezisková organizace zaměřená na rozvoj umělé inteligence ve prospěch společnosti, čelí kritice za svůj posun směrem k nové struktuře upřednostňující profit. Musk, který tehdy OpenAI spoluzakládal a dotoval, ve své žalobě tvrdí, že tento přístup staví soukromé zájmy nad původní principy organizace a mohl by způsobit finanční nestabilitu. Pokud by soud předběžné opatření schválil, dočasně by zastavil ziskové aktivity OpenAI, dokud nebude případ vyřešen.

Žaloba dále obviňuje šéfa OpenAI Sama Altmana z osobního obohacování, přičemž Muskova strana tvrdí, že jeho kroky spíše upřednostňují soukromé zájmy než podporu férového AI ekosystému. Takové strukturální změny podle něj ohrožují rovnováhu v oboru a brání ostatním hráčům spravedlivě konkurovat.

Antimonopolní, nebo kompetitivní?

Antimonopolní obvinění míří nejen na OpenAI, ale také na jejího strategického partnera Microsoft. Ten do OpenAI nalil obrovské peníze a dále s firmou velice úzce spolupracuje. Musk obě společnosti viní z praktik, které údajně potlačují investice do konkurenčních projektů a nezákonně získávají citlivé informace. To vše má údajně porušovat americké zákony a bude zajímavé sledovat, na kterou stranu se soudci přikloní, pokud tedy k regulérnímu soudu vůbec dojde.

OpenAI podle dostupných informací oslovila regulační orgány s cílem vyřešit právní a regulační otázky svého podnikatelského modelu. Mluvčí OpenAI však označil Muskova obvinění za neopodstatněná a bez právního základu.

ChatGPT slaví dva roky

Navzdory všem právním výzvám a žalobám oslavil revoluční ChatGPT už druhé výročí. A i když jsou důvody k oslavám, OpenAI se na druhé narozeniny svého klíčového produktu nevytáhla s ChatGPT 5 ani žádnou zásadní novinkou. Nedorazil ani Orion, ani Sora, ani o1. Je sice pravdou, že model 4o dostal nedávno podstatně lepší schopnosti kreativního psaní, ale z toho se žádné velké haló nedělalo a pořád jde „pouze“ o 4o.

Je otázkou, jestli se ChatGPT 5 vůbec kdy dočkáme, protože OpenAI nasadila preview už zmíněného modelu o1, který bude nejspíš ten hlavní. Číslovat se tedy bude pravděpodobně od jedničky a na žádné ChatGPT 5 už možná ani nedojde.



Umělá inteligence a grafický editor (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Už umí přemýšlet jako člověk. Nový model umělé inteligence OpenAI o1 je tady

Na co by ještě letos dojít mohlo, je generátor videí Sora, který sice přesné datum vydání zatím stále nemá, ale původně se počítalo s letošním rokem. Příští rok se snad dočkáme nejen plnohodnotné verze o1, ale také výrazně lepšího generování obrázků skrze Dalle, samostatného „agentního“ chování a dalších novinek. Těžko ale očekávat, že by se už příští rok rozsekla kterákoliv z žalob, ať už třeba ta od Muska, nebo ta od The New York Times.

Autor článku Adam Homola
Adam Homola
Nové technologie mě fascinují už od útlého věku. K dlouhodobému zájmu o hry a herní průmysl se mi postupem času přirozeně přidal i hardware, software, internetové služby a od roku 2022 i umělá inteligence.

Kapitoly článku