TOPlist

Elektronický deník, vesmírné bludiště a další zajímavé aplikace a hry zdarma

Ani tento týden nepřijdete o pravidelný přehled aplikací a her, které jsou dočasně zdarma. V dnešním výběru najdete šest titulů rovnoměrně rozdělených mezi obě hlavní platformy, tedy iOS a Android.

Všechny uvedené tituly jsou za běžných okolností placené, ale vy si je nyní můžete po velmi omezenou dobu stáhnout legálně zcela zdarma. S tím se váže také fakt, že nemůžeme zajistit konkrétní délku dostupnosti, a proto v případě zájmu o nějakou aplikaci s jejím stažením neváhejte, v kolekci vám zůstane „zakoupená“ i po odinstalaci.

iOS

DayGram

DayGram je aplikace svým charakterem vybočující snad ze všech žánrů, které jsme doposud v našem seriálu měli. Jedná se o totiž o nástroj pro tvorbu osobního deníku, přičemž cílem je zaznamenat si ke každému dni alespoň jeden řádek, zapsat lze samozřejmě ale i mnohem delší text.

Aplikace je navržena ve velmi minimalistickém designu a působí tak nějak „papírovým“ dojmem, což dodává vašim zápiskům tu správnou atmosféru. Ovládání je taktéž řešeno velmi jednoduše a nejčastěji používaným prvkem tak bude pravděpodobně tlačítko se symbolem znamínka plus, které otevře dialog pro vytvoření nového zápisku.

Ačkoliv byste samozřejmě měli zapisovat na konci dne zážitky z uplynulých 24 hodin, může nastat situace, kdy zapomenete nebo nebudete moci tento zápisek vytvořit. Proto jistě oceníte i možnost zpětného přidávání deníkových zápisů, přičemž aplikace vám dokonce drobnou tečkou v přehledu dní naznačuje, kdy jste zapomněli data zaznamenat.

Zmiňovaný přehled využijete zejména po určité době pravidelného zapisování, neboť ukazuje časovou osu vašich dní a náhledy jednoho či dvou řádků zápisků ke každému dnu, což vám snadno pomůže připomenout si události (ne)dávno minulé. Pokud se budete snažit najít konkrétní událost, můžete samozřejmě využít i funkci vyhledávání, která odhalí klíčová slova napříč všemi zápisky.

Psát si deník je často uváděno jako dobrý způsob, jak se zbavit stresu, pomoci si utřídit myšlenky, nebo se vyrovnat s těžkou životní situací. Zápisky si ale můžete samozřejmě tvořit i čistě jen „pro zábavu“, kvůli možnosti zpětně zjistit, čím jste se kdysi zaobírali.

Space Story

Space Story je vesmírná bojová hra, ovšem tento popis zdaleka nevystihuje to, co vše se v ní dá dělat. Primárním úkolem je sice ochránit hraniční sektory galaxie před nálety neznámých nepřátelských lodí, ale abyste byli schopni odolávat, budete muset vylepšovat své lodě a rozšiřovat flotilu.

A pro tyto úkoly zase budete muset provádět výzkum, těžit materiály, obchodovat a… krást. Hra vám totiž nedává nic zadarmo, v nabídce má sice více než stovku zbraní a nejrůznějšího vybavení, ale musíte si je vyrobit s pomocí technických nákresů z dílů, které nějak budete muset sehnat. Obdobným způsobem získáváte i lodě samotné, přičemž některé vůbec koupit nelze a jste tak odkázáni čistě na výrobu z jednotlivých dílů.

Zbraně se dají na vesmírné plavidlo umístit různými způsoby, mají unikátní charakteristiku palby i přebíjení a podobně, takže budete muset hledat optimální kombinaci, s níž zvládnete porazit všechny nepřátele — jinak vaše galaxie zanikne!

Samotné herní světy jsou pak náhodně generované a plné různých překvapení, včetně černých děr a tajných lokací, které musíte nejprve odemknout. Zajímavá je také možnost stavět vlastní vesmírné základny, které lze umístit v jakémkoliv ovládaném sektoru galaxie.

Picture Perfect

Picture Perfect je fotografický editor, který na první pohled působí poměrně jednoduchým a základním dojmem, zdání však klame. Ovládání a grafické rozhraní sice poměrně jednoduché je, ale množství nabízených funkcí bude naopak stačit i pokročilým fotografům.

Samozřejmostí jsou různé automatické efekty, filtry, možnost ořezu, nebo třeba nástroje pro přidání textu a emoji. Pokud to ale s focením myslíte vážněji, jistě využijete nástroje typu tonální křivky nebo saturace, kterými můžete doladit barvy. Praktické jsou také nástroje pro doostření nebo úpravu expozice a chybět samozřejmě nemůžou ani jemné posuvníky pro konfiguraci síly daného efektu.

Aplikace zvládne vaše fotografie také zvětšit či zmenšit, potlačit v nich šum, či opravit zkreslení. Nechybí ovšem ani masky nebo možnost odstranit pozadí, díky níž teoreticky můžete třeba umístit postavu do zcela jiné scenerie, byť to si vyžádá trochu zručnosti.

Výsledný výtvor následně můžete snadno exportovat či rovnou sdílet. Vše je navíc zcela bez reklam a jakýchkoliv in–app plateb.

Android

Classic Sudoku PRO

Název Classic Sudoku mluví sám za sebe, aplikace je zkrátka zaměřena na milovníky logických puzzle Sudoku. Cíl hry je samozřejmě stejný, jako v papírové variantě a jistě ho není třeba vysvětlovat.

Zaměříme se proto na to, co tato aplikace nabídne oproti časopisu. Jde zejména o dva „herní“ režimy. Ten klasický obsahuje úctyhodných 1 000 herních polí 9×9, která jsou rozdělena do čtyř úrovní obtížnosti. Cílem tak bude postupně překonat stále se zvyšující náročnost a dospět k vyplnění všech úrovní.

Druhý režim je pak takzvaně nekonečný a umožňuje generovat herní pole ve třech typech: 6×6 se sekcemi 2×3, klasické 9×9 se sekcemi 3×3 a nakonec velké pole 12×12 s oddíly 3×4. Tento režim je tak vhodný zejména na oddechové luštění, neboť obtížnost se nijak nestupňuje a herní pole jsou generována donekonečna.

Timing Hero VIP

Timing Hero je retro RPG, avšak o poznání „historičtější“, než předchozí tituly zařazené v našem seriálu. Grafika je totiž inspirována 8bitovým vzhledem a má typickou černobílou atmosféru se zeleným nádechem tolik charakteristickým pro displeje různých elektronických hraček doby dávno minulé.

Hra nabízí jakýsi příběh o tom, kde se ve světa vzala monstra. Ve zkratce jde o to, že existovalo království, které svými magickými schopnostmi chránila před potvorami z jiných světů kouzelnice s dvanácti apoštoly. Když král zemřel, kouzelnici i se svými pomocníky zmizela neznámo kam a království bylo uvrženo do nekonečné války s monstry. Stará věštba říká, že jednou přijde vyvolený s artefakty od kouzelnice, který válku ukončí. A jak již asi tušíte, touto postavou jste vy.

Příběh ovšem není úplně důležitý, faktem je, že zkrátka budete bojovat proti desítkám unikátních monster, jejichž obtížnost se samozřejmě bude postupně stupňovat a vy tak budete muset vylepšovat svou postavu a zbraně. Vše se přitom snaží korespondovat s atmosférou retro her, takže můžete zapomenout na různé asistenty a automatické souboje, vše zkrátka bude na vás.

Pokud vás omrzí klasický příběhový režim, můžete vyzkoušet také herní módy raid a colosseum. V obou hrajete za skupinu trojice hrdinů, mezi nimiž můžete dle potřeby přepínat. V raidu pak budete tímto způsobem porážet silné bossy, zatímco v colosseu budete muset vyhrát 12 samostatných bitev a stát se tak šampionem, za což se vám odemknou další postavy.

Maze Planet 3D Pro

Jak se dá odvodit z názvu, tato hra je založena na procházení bludišť, ovšem poněkud netradičně pojatých. Každé bludiště totiž představuje jedna planeta, která je zcela pokryta soustavou spletitých tratí pro vaši kuličku.

Planet je ve hře celkem 45 a liší se nejen obtížností, ale také vzhledem, přičemž design není u této hry čistě estetickou záležitostí. Vzhled stěn totiž poměrně ovlivňuje náročnost, neboť tenké bílé zdi lépe „odhalují“ správnou cestu, než podivné zelené jehlany.

Ačkoliv koncept bludiště skutečně není nic převratného, hra má potenciál zabavit na docela dlouhou dobu. Bludiště rozprostřené na povrchu celé planety totiž nelze projít pouze metodou pokus–omyl, musíte se alespoň trochu orientovat v tom, na jaké části planety se nacházíte, protože vždy vidíte logicky jen část bludiště.

Jen na vás pak je, zda se spokojíte s prostým projitím všech bludišť, nebo se budete snažit útočit u každé úrovně i na tříhvězdičkové hodnocení založené na času potřebném k dokončení.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku