Elektronická zařízení bude v Evropě brzy možné používat i při startu a přistání letadla

Před nedávnem jsme psali o tom, že federální letecký úřad (FAA) přišel pro USA s prohlášením, ve kterém uvádí, že cestující mohou během letu používat elektronická osobní zařízení typu smartphone, tablet a elektronická čtečka. Dříve jste museli zařízení před startem a při přistávání úplně vypnout, nyní stačí přepnout do takzvaného letadlového režimu (po celou dobu letu).

Tento režim deaktivuje veškeré komunikační moduly, díky čemuž nemůže dojít k rušení citlivých zařízení letadla. Tím pádem můžete využívat svá chytrá zařízení nerušeně během letu. S okamžitým uplatňováním tohoto prohlášení začala společnost Delta a zdá se, že se blýská na lepší časy i v Evropě.

Evropská komise pro bezpečnost letectví (EASA) včera přišla s oznámením, díky kterému budou moci cestující v Evropě rovněž moci používat telefony, tablety, čtečky elektronických knih a další elektronická zařízení během celého letu při aktivním letovém režimu, tedy i během vzletu a přistání. V těchto fázích by totiž zařízení měla být standardně úplně vypnuta.

Komise by brzy měla dopravním společnostem poskytnout kompletní pravidla a pak už bude jen na samotných dopravních společnostech, zda používání na palubách svých letadel povolí. EASA rovněž informovala o svém dlouhodobém plánu, který by po certifikaci umožnil zařízení využívat také k telefonování.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku