- České zastoupení firmy Electrolux dostalo pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
- Téměř deset let určovala maximální výši slev pro koncové zákazníky
- Společnost pochybení přiznala a proti pokutě se neodvolá
Výrobce domácích spotřebičů Electrolux asi není potřeba dopodrobna představovat. Tato firma, společně se značkami AEG či Zanussi, patří mezi stálice na trhu s bílou elektronikou. Česká pobočka se nicméně dostala do hledáčku antimonopolního úřadu, který firmě za nekalé obchodní praktiky vyměřil astronomickou pokutu ve výši 125 404 000 korun za dlouholeté protisoutěžní jednání. Společnost totiž porušovala jak české právo, tak i právo Evropské unie. Electrolux pochybení přiznal a proti uložené pokutě se neodvolal.
Electrolux zaplatí pokutu ve výši 125 milionů korun
Jak dnes oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, společnost nejméně od konce roku 2012 do podzimu 2021 určovala svým odběratelům, za jaké nejnižší ceny mohou zboží prodávat koncovým zákazníkům. Prodejci jinými slovy nemohli nabízet zboží zákazníkům s vyšší slevou. „Jednání spočívající v určování cen pro další prodej, jinými slovy zákaz zlevnit zboží spotřebitelům pod stanovenou hranici, mělo dopad na velké množství českých domácností, které mohly v jeho důsledku nakupovat např. lednice, pračky nebo vysavače značek Electrolux, AEG a Zanussi za ceny vyšší, než kdyby mezi prodejci mohla probíhat volná cenová soutěž,“ uvedl tiskový odbor úřadu v tiskové zprávě.
Electrolux s. r. o. zneužíval svého postavení na trhu, kdy kontroloval celý dodavatelský řetězec produktů Electrolux, AEG a Zanussi, a mohl tak kontrolovat koncové ceny. Pokud prodejce nastavil cenu pod hranici určenou českou pobočkou, vyzýval jej k navýšení cen, a to i pod hrozbou sankcí, které také reálně uplatňoval. Jednalo se tedy o zakázané vertikální dohody o určování cen pro další prodej.
„Naši vyšetřovatelé odvedli perfektní práci, když zajistili natolik přesvědčivé důkazy, že účastník řízení s úřadem spolupracoval, ke všemu se přiznal a v rámci narovnání nerozporoval rekordní pokutu. Je třeba ovšem vyzdvihnout, že právě tato spolupráce umožnila rozkrýt komplexnější jednání a velmi výrazně urychlila celý průběh řízení. Jedná se o nejvyšší sankci za vertikální cenové dohody a současně nejvyšší, u níž proběhlo narovnání, a státu tedy nehrozí mnoho let soudních sporů,“ uvedl k případu místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb, který vyšetřování vedl.
Úřad mimo jiné prokázal, že firma znemožňovala některým odběratelům, aby velkoobchodními praktikami prodávali své výrobky dalším prodejcům. Výši pokuty odůvodňuje ÚOHS především časovým rámcem, ve kterém tyto praktiky Electrolux s. r. o. prováděl.