E-Ten M800 s hardwarovou klávesnicí a VGA displejem oficiálně představen

-Společnost E-Ten v pátek představila nový model M800, který nabízí zcela stejnou hardwarovou konfiguraci jako X800, oproti které však nabízí i výsuvnou hardwarovou klávesnici. E-Ten tedy opět pokračuje ve stejné strategii jako v případě modelů X500 a M700.

E-Ten M800 je stejně jako X800 po hardwarové stránce opravdu výborně vybavené zařízení. Ve specifikaci nechybí nejnovější verze operačního systému Windows Mobile 6, VGA displej, 500MHz procesor nebo podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA). Výrobce nezapomněl integrovat ani citlivý GPS přijímač SiRF Star III či TMC modul pro monitorování dopravního zpravodajství. S TMC si ale stejně jako u starších modelů, zatím žádný navigační systém neporadí. Fotografie bude možné pořizovat 2Mpx fotoaparátem s přisvětlovací diodou a Autofocusem. Z bezdrátové komunikace nechybí podpora Wi-Fi 802.11 b/g či Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP profilu.

-

Hardwarová klávesnice nabídne 39 kláves + dvě softwarové; ty jsou podobně jako u modelu M700 umístěny na boku klávesnice. Na klávesnici nově přibyly i dvě signalizační diody, které se aktivují, pokud zmáčknete funkční klávesu Fn nebo CapsLock. Klávesnice je o poznání lepší, než u modelu M700. Jednotlivé klávesy jsou vyrobeny z tvrdé gumy, která působí na dotek znatelně pohodlněji.

-

Podle specifikací to vypadá na téměř pohádkové zařízení, M800 ale přece jenom jednu slabinu má. Je jí operační paměť, která má kapacitu pouze 64MB. To je na dnešní komunikátory přece jenom trochu málo, a u M800 to zamrzí dvojnásobně, jelikož jinak svou výbavou spadá do třídy komunikátorů pro nejnáročnější uživatele. Navíc je potřeba brát v potaz, že je přístroj vybavený VGA displejem, jehož nároky na paměť RAM jsou o poznání vyšší, než u QVGA (respektive nároky aplikací a operačního systému). Kdyby M800 disponovala 128MB RAM, jednalo by se o v současné době nejvýkonnější Pocket PC na trhu; snad si výrobce důležitost operační paměti uvědomí a nabídne i vylepšenou \”plusovou” verzi, která by již tímto problémem netrpěla. Telefon dále nabídne 256MB ROM a možnost rozšíření uživatelské paměti pomocí microSD karet.

Na našem trhu by se model M800 měl objevit na začátku příštího roku, doporučená koncová cena je 16400,- Kč včetně DPH.

Kompletní hardwarové parametry naleznete v našem Katalogu Pocket PC.

Tip: Již ve čtvrtek vám přineseme podrobnou recenzi modelu E-Ten X800.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku