TOPlist

Recenze Pocket PC E-Ten G500: Se svítivou linkou

Velká recenze PocketPC s GPS přijímačem a integrovaným FM rádiem.

E-Ten G500Kapesních počítačů, které jsou vybaveny GSM modulem a zároveň umí navigovat na trhu vskutku mnoho není. Společnost E-Ten se svým modelem G500 však do této skupiny právem patří, o čemž se vás pokusím přesvědčit v následujících odstavcích. Nový model G500 nabízí výkonný 400Mhz procesor, fotoaparát, FM rádio nebo Bluetooth 2.0 rozhraní, mezi ostatními se tedy jen tak neztratí. Navíc se pyšní špičkovou softwarovou výbavou a bohatým příslušenstvím. Pokud se o něm chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení děkuji českému zastoupení společnosti E-Ten, firmě E-SHOP s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží.

Klady (+)
rychlý 400Mhz procesor
integrovaná GPS s TMC
FM rádio
dobrá výdrž
množství příslušenství/bonusů
příznivá cena 
 
Zápory (-)
chybí Wi-Fi
trochu větší rozměry
slabší fotoaparát
datové funkce

 

Obsah balení
Po otevření velmi pěkně provedené tmavé krabice v ní kromě samotného přístroje nalezneme baterii, stylus (pouze jeden), cestovní nabíječku, synchronizační kabel, nabíječku do auta, držák s přísavkou do auta, stereo headset, kožené pouzdro, 3CD ROM disky, CZ lokalizaci, příručku pro rychlý start, manuál (obojí v češtině) a netradičně také ochrannou fólii na displej.

E-Ten G500 Zařízení v mé ruce Co na nás čeká v krabici 
- - -

Dodávané pouzdro je celkem kvalitní, vyrobeno je z pravé kůže, navenek má černou barvu, uvnitř světlejší krémovou. Pokud do něj E-Tena chcete vložit, stačí odklopit horní díl. Magnetická úchytka zajišťuje, aby se pouzdro samo od sebe neotvíralo, na jeho zadní stranu můžete připevnit plastovou klipsu pro uchycení za opasek. Kousek od ní je vyříznutý otvor pro čočku fotoaparátu, vnitřní strana naopak nabízí dvě malé kapsičky např. pro paměťové karty.

Pouzdro    
- - -

 

Samotný stylus není žádný drobeček, podobně jako u HTC Wizarda nebo TyTNa je také teleskopický, v zavřeném stavu měří rovných 80mm, po vysunutí se jeho délka prodlouží až na 117mm. Přiznám se, že tak velký stylus jsem v ruce ještě neměl, přesto se drží velmi dobře. Tělo stylusu je hliníkové, pouze špička a horní čepička jsou vyrobeny z plastu. Dodávaná Li-Ion baterie je poměrně malá a nabízí kapacitu 1440mAh, díky tomu nebudete mít s E-Tenem problém dostat se při běžném používání na zhruba dva dny výdrže. Cestovní nabíječka má 140cm dlouhý kabel. I když její konstrukce umožňuje vyměňovat horní část pro použití v el. zásuvkách jiných zemí, v balení se nachází pouze přípojka pro ty evropské. To ale není zdaleka ten největší problém nabíječky, mnohem více mi při běžném používání vadilo, že pokud je potřeba přístroj nabíjet, je nutné mít po ruce zároveň synchronizační kabel, jelikož právě ten obsahuje konektor pro připojení nabíječky, samotnou byste ji do E-Tena připojovali marně. Ještě že je možné dobíjet také z USB kabelu nebo autonabíječky.
Dodávaná sluchátka slouží jako stereo headset pro telefonování a zároveň jako anténa pro FM rádio. Sluchátka se do přístroje připojují přes 2,5mm jack, kvalita přehrávaného zvuku je průměrná, přesto pro běžný poslech celkem postačí. Na kablíku je umístěný regulátor hlasitosti s mikrofonem a tlačítkem pro příjem/přidržení hovoru. Za zmínku stojí také ochranná fólie, která je přímo součástí balení. Její kvalita ale není nikterak vysoká a brzy se tak nevyhnete koupi nějaké lepší.

Sluchátka Nepraktické dobíjení
- -

Už v úvodu jsem vyzdvihoval dobré softwarové vybavení, o čemž svědčí celkem tři dodávané CD-Rom disky, další aplikace pak naleznete přímo v Ext_ROM, o těch si ale povíme až později. První CD obsahuje klasiku v podobě programů ActiveSync 4.1 a Microsoft Outlook 2002. Na druhém, lokalizačním disku naleznete plnou verzi aplikace Sunnysoft InterWrite 9.1 Pro, která kompletně počeští operační systém. Kromě toho na cd najdete několik bonusových aplikací od společnosti Sunnysoft. Jedná se o užitečný plugin SunnyDays na Today obrazovku, který zobrazuje svátky a hru Worm Hugo, předělávku klasického hada. Na posledním CD je tříměsíční zkušební verze navigačního softwaru Dynavix mobile 2005 (1.6), která nabízí podrobnou mapu České republiky. K tomu všemu ještě připočtěte poukázku se slevou 300Kč na nákup plné verze Dynavixu (s libovolnou mapou).

Detail připojení nabíječky Držák a adaptér do auta
- -

 

Konstrukce, provedení a design
E-Ten G500 je poměrně velké zařízení, rozměry 119x62x23 mm z něj rozhodně drobečka nedělají, také hmotnost 191 gramů nepatří k číslům nejnižším, přesto se v ruce drží velmi dobře a zlobit nebude ani při nošení v kapse. Kryt je vyrobený z plastu a dominují mu dvě barvy; černá a stříbrná. Zatímco zadní strana a boky přístroje jsou matné, přední strana je vyrobena z lesklého plastu, před kterým otisky prstů neschováte. Ke konstrukci nemám nejmenší výhrady, nikde se nic neviklá a zadní kryt baterie sedí přesně tak, jak by měl.

Začneme jako vždy přední stranou, tam se nachází dotykový QVGA displej, o jeho parametrech si povíme později. Nad displejem je umístěný reproduktor sloužící pro hovory, ten je obklopený dvěma tlačítky pro spouštění aplikací. Nad otvorem repráčku je decentně vyražený nápis GPS, který signalizuje, že v těchto místech se pod krytem ukrývá přijímač satelitního signálu. Zapomenout nesmím ani na malý bílý nápis E-Ten. Pokud se přesuneme pod displej, narazíme na ovládací prvky přístroje – čtyřsměrným joystick, dvě softwarové klávesy (SoftKeys) a sluchátka pro příjem/ukončení hovoru.

E-Ten G500 z různých úhlů  
- -
   
- -

Specialitou E-Tena je modře svítící linka, která se táhne po celém obvodu displeje a proplétá se mezi samotnými tlačítky. Na první pohled tento prvek působí velice elegantně a G500 tak rozhodně vzbuzuje dojem stylového přístroje, přesto mi její přítomnost po několika dnech začínala trochu vadit. Nevýhodou totiž je, že její podsvícení je propojené s podsvícením tlačítek, a proto jej nejde nikterak vypnout. Situace, kdy jedete v noci autem se zapnutou navigací, do uší vám zní “po padesáti metrech odbočte vlevo“, vy se podíváte na displej zda tomu tak skutečně je a do očí vás bije modře vyzařující linka, není moc příjemná. Zvláště pak u zařízení, které je pro GPS navigaci určené. Modrá linka se ještě umí rozblikat při příchozím hovoru.

Efektní modrá linka Podsvícení displeje je velmi dobré
- -

Videoukázka: Svítící linka

Na zadní straně přístroje nás zaujme především vystouplý objektiv kamery společně s malým zrcátkem pro pořizování autoportrétů. Přisvětlovací dioda bohužel chybí. Kousek od čočky fotoaparátu se nachází druhý reproduktor určený pro systémové zvuky. Nad objektivem také najdeme konektor pro připojení externí GPS antény. Na krytu baterie je výrazný gumový proužek, který zabraňuje nechtěnému posouvání přístroje po stole, kousek pod ním je schované logo Windows Mobile. Úplně dole na levé straně se nachází zdířka pro stylus.

Čočka fotoaparátu Tlačítka na boku
- -
   
Ovládací prvky  
- -

Na levé boční straně je umístěno tlačítko pro spuštění Voice Commanderu (hlasové ovládání), posuvník pro regulaci hlasitosti a speciální tlačítko pro aktivaci fotoaparátu. V tomto bloku se ještě nachází malý otvor pro provedení softwarového restartu. Když už jsme u toho restartování, za zmínku stojí sofistikovaný Master reset. Ten po vyvolání nabízí buď možnost totální obnovy továrního nastavení tak, jak jsme zvyklí u jiných zařízení, a nebo druhou volbu v podobě vymazání registrů, což může mnohdy vrátit G500 do chodu bez nutnosti formátovat vše. Kousek níže najdeme konektor pro připojení sluchátek, ten je opatřený gumovou záslepkou, která jde opravdu špatně oddělat. Nehtem se o ní musíte pořádně opřít, při zbrklém pohybu hrozí upadnutí.

Stylus je hned pod krytem Rozdělaný E-Ten
- -

Pravý bok G500 toho moc k vidění nenabízí, je zde umístěný pouze slot na miniSD karty, v horní části se schovává malé tlačítko Power, které je až moc zapuštěné do krytu přístroje. Na horní hraně najdeme tmavou linku, která evokuje dojmem infračerveného portu; opak je ale pravdou, jelikož E-Ten G500 IrDA nemá. Na spodní straně se ukrývá konektor pro připojení synchronizačního kabelu/nabíječky nebo autoadaptéru. Kdo by čekal klasické miniUSB rozhraní, bude zklamán, protože použitý konektor je vlastního standardu společnosti E-Ten. Tím naše prohlídka po křivkách přístroje končí a konečně nahlédneme pod kapotu.

Srovnání s Qtekem 9000   …a HTC MTeoRem
- - -

Videopohled na E-Tena G500

 

Hardware, technické parametry
E-Ten G500 je zařízení využívající všech funkcí operačního systému Windows Mobile 5.0 Phone edition, který je navíc vylepšený řadou nadstandardních aplikací přímo od E-Tenu. V kombinaci s vyváženými hardwarovými parametry se G500 jeví jako velmi kvalitní zařízení, které dokáže uspokojit i ty náročnější uživatele, přesto má několik slabin, společně si tedy na následujících řádcích přiblížíme jeho hardware.

O rychlý chod se stará procesor Samsung S3C2440 taktovaný na rovných 400Mhz. Procesory od Samsungu jsou známy vysokým výkonem při zachování nízké spotřeby, a přesně v tomto trendu se nese také G500. E-Ten si bez problémů poradil s náročnějšími aplikacemi, jeho výkon jsem otestoval například v závodní hře Street Duel: Underground racing, se kterou neměl žádné problémy, sledování filmů je také zcela bezproblémové.

StreetDuel: Underground racing
-

O zobrazování se stará dotykový TFT displej s QVGA rozlišením (240x320px), jeho úhlopříčka je 2.8“ a dokáže zobrazit 65,536 barevných odstínů. Kvalita zobrazování barev je výborná, po žlutých skvrnách ani památky. Trochu horší je to ale s čitelností na přímém sluníčku, kdy je potřeba podsvícení displeje nastavit na maximální hodnotu, aby bylo možné vůbec něco přečíst. Celkově je možné svítivost displeje nastavit v 11 krocích, přičemž ani na nejnižší hodnotě nedojde k úplnému vypnutí. Zajímavým zpestřením je možnost aktivovat v nastavení funkci automatické regulace svítivosti displeje v závislosti na stavu baterie, opět jedna ze specialitek společnosti E-Ten. Odezva displeje je dobrá, reaguje přesně tam, kde tapnete stylusem, přesto bych k němu několik výhrad měl. Při kalibraci displeje je potřeba na křížku vždy podržet stylus o něco déle, než jsme zvyklí u jiných PDA. Největším překvapením pro mě ale bylo mírné klepání displeje při skrolování (a to ať už v systému nebo třeba při pročítání webových stránek). Jednoduše pokud stylusem chytnete skrolovací posuvník a přidržíte jej, obraz se chaoticky třese, což na oko moc příjemně nepůsobí. Tyto nedostatky by ale měly být spíše problémem softwaru, snad tedy výrobce brzy uvolní ROM, která tyto neduhy opraví.

Videoukázka: Chvění displeje při skrolování

S pamětí je na tom G500 stejně jako většina jiných Windows Mobile zařízení, 128MB ROM sekunduje 64MB operační paměti RAM, přičemž po Master resetu má uživatel pro sebe zhruba 70MB volné paměti, pro běh programu zůstane 30,5MB RAM. Telefonní část je zastoupena čtyřpásmovým GSM modulem (850,900,1800,1950 Mhz), EDGE bohužel chybí. Spolehnout se tak musíme pouze na GPRS třídy 10, a jelikož G500 chybí nepodporuje Wi-Fi, je datová komunikace jeho nejslabší stránkou. Bezdrátová technologie je zastoupena alespoň Bluetooth ve verzi 2.0.

Milovníky navigace jistě potěší integrovaný GPS přijímač s citlivým čipem SiRF Star III. E-Ten G500 nemá s připojením ve volném prostranství sebemenší problémy a zaměření družic je otázkou několika málo vteřin. V uzavřených prostorách je to o něco horší a mnohdy je potřeba vyčkat několik minut. Citlivost GPSky je ale opravdu výborná, kromě Dynavixu mi k testování skvěle posloužila aplikace GPSAuto od českého autora, která slouží k určování vaší aktuální rychlosti. Toho se skvěle využívalo při jízdách v autoškole :-). E-Ten navíc nabízí utilitu Satellite Data Update, která z internetu stáhne aktuální údaje o satelitech, a v případě potřeby vám pomůže s rychlejším zaměřením pozice. GPS přijímač navíc podporuje technologii Traffic Message Channel (TMC), díky které můžete ve spolupráci s RDS kanály radiových stanic získávat čerstvé dopravní informace.

Aktualizace satelitů GPSAuto 
- -

Pro pořizování fotografií je připravený 1.3Mpx fotoaparát, který se ale moc vysokou kvalitou fotek pyšnit nemůže. K jeho aktivaci slouží speciální tlačítko na boční straně E-Tena. Kromě pořizování fotografií (umí rozlišení 1280×960, 640×480, 320×240 a 176x144px, ukládá do JPG nebo BMP) si poradí s natáčením videa. To ukládá do formátu 3GP, přičemž maximálně je možné natáčet v rozlišení 320x240px, pro MMS video jsou připravena rozlišení 176×144 nebo 128x96px. Vaše fotografie nebo videa můžete ukládat jak do paměti telefonu, tak na paměťovou kartu.

Aplikace Camera
-

Samotná aplikace pro ovládání kamery je celkem propracovaná, vesměs vše nastavíte několika kliknutími, jelikož se všechny ikonky voleb nacházejí přímo na obrazovce. Na videa i fotky můžete aplikovat několik filtrů, jako Negativ, Šeď, Stáří nebo Zrcadlo. V případě potřeby si můžete obrázky zkrášlit třemi připravenými framy. Výsledné fotografie opravdu nejsou moc kvalitní, při focení krajin má fotoaparát i při dobrých světelných podmínkách tendenci ztmavovat výsledné barvy. Naopak celkem dobře mu jde focení předmětů z malé vzdálenosti a poradí si také s větším textem.

Ukázky fotografií  
- - 
   
- - 
   
- - 

 

Bonusové aplikace, lokalizace
Jak již bylo zmíněno v úvodu, E-Ten G500 nabízí několik kvalitních bonusových programů, které si teď trochu přiblížíme.
Vlna úprav se nevyhnula například Call Manageru, který má velmi pěkný skin DialPadu, navíc v sobě ukrývá několik nových utilit, jako Zoom SMS, Filtr volání nebo Vyzváněcí profily. Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, přičemž v případě více nových zpráv je možné listovat mezi nimi, bohužel ale ne pomocí joysticku. Filtr volání slouží k blokování hovorů. Pokud nechcete, aby vás někdo otravoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do seznamu Blokovaných a nešťastník se vám už nedovolá, uvidíte jej pouze v seznamu ztracených hovorů.

Informace o paměti Today Programové menu 
- - -
Multimédia Telefon Výběr skinu pro DialPad
- - -

Jelikož PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily (teď nepočítám regulaci hlasitosti přes Today), připravila společnost E-Ten kvalitní náhradu. V Profilech naleznete celkem čtyři nastavení (Základní, Schůzka, Venku, Ticho). Pro každý si můžete nastavit hlasitost vyzváněcí melodie nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z Today obrazovky se pak mezi profily jednoduše přepínáte. K telefonnímu modulu dále patří funkční SIM Toolkit, MMS editor nebo vylepšená správa rychlé volby kontaktů. Aplikace M-Desk slouží jako kvalitní náhrada klasické nabídky Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je ještě možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností. Potěší také přítomnost Quick Link pluginu na Today obrazovce, ten umí zobrazovat zástupce vybraných programů.

ZoomSMS Výběr profilů Filtr hovorů
- - -

K obsluze Bluetooth modulu je tu celkem propracovaný Bluetooth Manager. Ten zvládá například výměnu souborů, posílání vizitek a nabízí jednoduchého průvodce pro synchronizaci a párování. Rozhodně je lepší než ten klasický od Microsoftu, ale na ten od Wildcommu nemá. Jako velmi užitečný se jeví program pro zálohování systému (Kalendář, Kontakty, Úkoly, Osobní profil, Nastavení sítě a složka Dokumenty). Záloha těchto položek je navíc prováděna automaticky při nízkém stavu baterie. U Windows Mobile 5.0 sice žádná ztráta dat při vybití akumulátoru nehrozí, vždy je ale dobré mít po ruce funkční zálohu.
Pro práci s obrázky je připraveno několik speciálních aplikací, jako vlastní Editor (který připomíná Malování ze stolních Windows). Pro vytváření veselejších MMS zpráv můžete využít jednoduchého průvodce, ve kterém v pěti krocích přidáte do původního souboru nové efekty, rámečky a nabízí se i několik barevných filtrů.

M-Desk BT manager Malování
- - -
Obr. průvodce Zrychlená volba FM Tuner
- - -
Ruční ladění Instalace SS IW Prohlížeč obrázků
- - -

Lokalizace operačního systému v podobě Sunnysoft InterWrite 9.1Pro je bezproblémová, odezva systému je i po instalaci IW stále velmi rychlá a v překladu jsem nenarazil na žádné chyby. Přesto se mi po instalaci lokalizace nepodařilo spustit FM rádio, a to ani po nainstalování InterWritu na čisté zařízení. Jednoduše se při poklepání na zástupce nic nestane, po odinstalování počeštění funguje opět jak má. V novější verzi programu InterWrite by tento problém měl být opraven. Samotná aplikace obsluhující rádio umožňuje ruční ladění frekvence, 6 oblíbených stanic si můžete uložit do paměti.
Výčet bonusových aplikací je opravdu velký, což musím pochválit. Je zajímavé, že výrobci jako E-Ten, Samsung nebo Fujitsu Siemens Computers ke svým zařízením téměř vždy dodávají bohatou softwarovou výbavu, ale pánům v HTC to stále ne a ne dojít.

Psaní SMS Internet Explorer Windows Media Player
- - -

 

Závěr
E-Ten G500 je zařízení mnoha tváří, ukrývá se v něm výkonný kapesní počítač, mobilní telefon, FM rádio a GPS navigace. Právě tyto prvky dokáží upoutat velmi širokou skupinu uživatelů, do karet mu hraje i celkem příznivá cena, která se v době psaní recenze pohybovala lehce nad hranicí patnácti tisíc korun včetně DPH. Na druhou stranu je veliká škoda, že G500 nenabízí alespoň podporu EDGE nebo Wi-Fi, pak by možnosti využití E-Tena byly ještě mnohem širší.
Během testování se mi s ním velmi dobře pracovalo, jen v terénu bych vyžadoval o něco lepší konektivitu, která díky chybějícím modulům výrazně ztrácí na kráse; GPRS je už dnes použitelné opravdu jen jako nouzové řešení. Přesto z E-Tena G500 vyzařuje kus dobře odvedené práce a rozhodně vám poslouží jako kvalitní společník pro práci i zábavu.

Pokud se mě chcete na cokoliv ohledně G500 zeptat, máte možnost v našem diskuzním fóru nebo v komentářích pod recenzí.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku