Domů » Bleskovky » DxOMark má nový design a přidává kategorie, po kterých uživatelé dlouho volali

DxOMark má nový design a přidává kategorie, po kterých uživatelé dlouho volali

Před nedávném jsme vám přinesli podrobný článek o tom, jestli je žebříček DxOMark důvěryhodný a jak vlastně funguje. V posledních dnech DxOMark aktualizoval svůj protokol testování a změnil logo i svůj vzhled webových stránek. Další změnou, kterou uvítají mnozí čtenáři a zcela jistě pomůže s výběrem telefonu, je aktualizace protokolu hodnocení.

Z původní ikonické modré se barvy převlékly do bílé. Samotné webové stránky tak působí modernějším a čistším dojmem. Logo, které dříve téměř neexistovalo, tvoří nyní kruh rozdělený na tři barevné části. Modrá zůstala z původní verze grafiky a doplnila ji kombinace oranžové a červené barvy. Připomíná mi to trochu symbol recyklace, ale to je čistě můj subjektivní pocit.

dxomarknew
DxOMark změnil své předchozí nudné logo za moderní, které bude novým poznávacím zařízením žebříčku

Hlavní změnou prošel protokol testování

Ano, to, po čem volali uživatelé a čtenáři, se splnilo. DxOMark konečně začne brát vážně také širokoúhlé fotoaparáty a speciální pozornost bude věnována také fotografiím v noci a speciálním nočním režimům. V noci se budou hodnotit kategorie jako barvy, detaily nebo třeba blesk, který o své vlastní bodové hodnocení přišel. DxOMark tak zřejmě vyslyšel kritiku za nedostatečné testování snímků za špatného světla a v noci. Tímto krokem si dost možná vybuduje větší důvěru u čtenářů, kteří tomuto žebříčku občas nevěří.

lowlight dxomark
Noční snímky budou konečně komplexní. DxOMark začne detailně zkoumat a hodnotit fotky v noci.

Širokoúhlé fotoaparáty zažívají poslední dobou velký boom. DxOMark jde s dobou a vrhá se na jejich hodnocení, které se bude věnovat zejména úrovni detailů snímků, zkreslením a deformací perspektivy a v neposlední řadě barvami. To jsou oblasti, které z technických specifikací nevyčtete, ale mají velký podíl na tom, jak budete spokojeni s výsledky. Pokud telefon nenabízí širokoúhlý fotoaparát, neovlivní to výsledné skóre telefonu. To bude vypočítáno stejným způsobem, ale bez širokoúhlého fotoaparátu.

Krok správným směrem

Věřím tomu, že se tímto rozhodnutím vydal žebříček DxOMark správným směrem. Tento krok pomůže s důvěryhodností a celkovou objektivitou hodnocení. Je tu však jedno „ale“. Už předtím byl protokol testování dobře promyšlen, ale praxe byla mnohdy úplně jiná. Nám nezbývá nic jiného, než si počkat, zda budou recenze fotoaparátů skutečně objektivní a budou dodržovat myšlenku hodnocení jednotlivých kategorií.

score dxomark
Takto bude nově vypadat hodnocení DxOMark. Přišlo o kategorii blesk, novinkou jsou snímky v noci a širokoúhlý fotoaparát.

Novým protokolem zatím prošlo pár smartphonů a s tím se mírně změnilo i jejich pořadí a bodové hodnocení. Samsung Galaxy Note 10+ 5G je stále králem žebříčku a nově má 117 bodů (oproti původním 113). Zbytek telefonů, které ještě inovovaným testem neprošly, bude DxOMark postupně testovat a nová zařízení už budou samozřejmě hodnoceny podle nového protokolu.

Budete už věřit novému hodnocení DxOMark nebo jej i tak považujete za nedůvěryhodný zdroj pro výběr telefonu? Dejte nám vědět do komentářů, co si myslíte o novém protokolu. 

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Diskuze k článku

  1. Jako příznivec Samsungu musím říct, že u těch nočních snímků ZCELA JASNĚ vede P30 Pro a ne Note 10+ 5G. Je to vcelku DOST jednoznačné, když se na DxO podíváte na recenzi nového Notu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).