Dva podobně vypadající kamarádi obelhali odemykání obličejem na Huawei Mate 20 Pro

Apple loni s iPhonem X odstartoval postupné nahrazování čtečky otisků prstů ve smartphonech snímáním obličeje ve 3D, které má být pohodlnější a hlavně prakticky neprolomitelné. Přesto tuto technologii krátce po představení obelhalo několik jednovaječných dvojčat, a dokonce i syn s matkou. Nový Huawei Mate 20 Pro, který využívá podobné technologie, má také problém.

Jeho 3D skener obelhali dva muži z Německa, které mezi sebou nepojí žádné rodinné vazby. Díky poměrně zarostlým obličejům se mohou zdát zdánlivě podobní, ovšem při bližším zkoumání je patrný jiný tvar nosu, úst i očí. To jsou detaily, které by měly 3D skeneru dát jasně najevo, že se nejedná o stejnou osobu, Huawei Mate 20 Pro však rozdíly nerozpoznal. Dvojice dokonce vyzkoušela dva různé telefony, ale výsledek byl stejný.

Obličejem lze potvrzovat i platby. Přesto není důvod k panice

Huawei Mate 20 Pro se začne prodávat 1. listopadu a všechny současné kusy, včetně toho našeho v redakci, nemají nahraný finální software. Ten by měl podle našich informací výrobce uvolnit v nejbližších dnech a dá se očekávat, že v něm tento neduh bude opraven.

Rozhodně by nebylo fér nyní Huawei pranýřovat za to, že lze odemykání obličejem takto obelstít, zvláště když v telefonech není prodejní verze softwaru. I my v redakci jsme během testování objevili několik softwarových bugů, které by ale do zahájení prodeje měly být odstraněny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  Když už napodobovat Apple, tak pěkně se vším všudy, i s touto kauzičkou?

  • No. Dejme tomu, že Huawei hraje do karet to, že se nejednalo o prodejní verzi. Každopádně mě to docela zarazilo, mám jej predobjednany…

   • kukolar (neregistrovaný)

    hah teraz ty buchne bedna :D ako papinák
    to iste bude v každej androprd verzii čo tam bude

   • Ale nekecej. Já tu objednávku můžu kdykoliv zrušit.

 2. Vamez (neregistrovaný)

  Jj?

 3. …I my v redakci jsme během testování oběvili ..
  Objevili…

 4. tomas (neregistrovaný)

  Este ze lumiu 950xl nikto neobelstil. ? jednoznačne najlepsi a najkrajsi fon.

 5. Petra (neregistrovaný)

  Ne, že bych byla odborník, ale dočetla jsem se, že každým pokusem o odemknutí mobilu se telefon učí a zdokonaluje. Není mi přesně známo, jaký je algoritmus tohoto učení, jestli odemykání obličejem a otiskem prstu se vzájemné doplňuje, tedy-pokud selže identifikace obličeje, ale otisk je ok, tak telefon obrazová data obličeje jako ověřená přidá, ale všimla jsem si, že onen druhý muž, který odemknul svým obličejem „neoprávněně“ mobil, běžně odemknul mobil otiskem prstu. Je tedy možné, že telefon obličej nerozpozná, ale při úspěšném odemknutí pomocí otisku prstu se naučí i další rysy tváře, které k otisku patří, tudíž proto pak odemkne zařízení i onomu druhému jedinci? Asi není jinak úplně běžné (vyjma testování mobilu a psaní recenzí), že byste dobrovolné dali jiné osobě váš vlastní telefon k registraci jejich otisku prstu…já to tak zatím a dětmi mám ale ty face id nemaji ;)

  • Zajímavá myšlenka. Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

   • Filip (neregistrovaný)

    ta myslenka je mozna zajimava ale vubec ne nova. U Face ID timto Apple vysvetloval, proc po nejake dobe mohl syn odemknout matcin mobil – jako dite mel jeste jemne rysy a byl podobny na matku. S kazdym dalsim nepovedenym rozpoznanim zadal pin a telefon snimek jeho obliceje pridal k nejakym alternativnim referencnim (to je asi v systemu pro pripad urazu, starnuti atd). Po par (desitkach) pokudu uz bylo mozne telefon odemknout i jeho oblicejem. Ovsem porad to byla matka a syn, tady jsou v clanku dva uplne cizi lidi.

   • bob (neregistrovaný)

    „Ovsem porad to byla matka a syn, tady jsou v clanku dva uplne cizi lidi.“
    Tady jsou 2 podobni lide. FaceId nebyl schopen rozeznat dospelou zenu a dite, fail. A co si myslis ze je pravdepodobnejsi, ze 1. dite zjisti PIN matky, nebo ze 2. nekdo registruje ve svem telefonu otisk uplne ciziho cloveka ? To se Applu opravdu nepovedlo.

   • bob (neregistrovaný): Co to plácáš? Ti a prostě ve špolupráci obelhali princip. Co se nepovedli je tahle kopie od Huawei.

   • imperator

    Bob : Áno Applu sa furt nedarí a nedarí ?

   • uni: Tak když mají nepovedený originál, tak asi neudělají dobrou kopii :)

    Už minulý rok jsem tu říkal, jak je tahle technologie nesmyslná a nebezpečná. Rok se s rokem sešel a prakticky nic se nezměnilo. Bravo, za ty pindy, jak je Apple roky před konkurencí to opravdu stálo. On je možná deset let před konkurencí, jelikož konkurence, až na Huawei (krásná paralela i s FT, kdy to taky Huawei okopčil a pak zjistil, že je to blbost) na to uplně hodila bobek.

   • bob (neregistrovaný)

    imperatore, zalezi co se dari a co ne. Prodavat cetky blbeckum a vymyslet animovane hovinka se samozrejme dar ia darit bude. Zabezpecit Face id se ne a ne podarit. :D

  • Přesně, jak píše Menty. Nechápu jak někdo přišel na ten dvouroční náskok. Náskok je, když se o stejnou věc snaží více výrobců a jeden je napřed, ale o přesné kopírování face id se až na pár výjímek nikdo nesnaží. Většina výrobců jde jinou cestou(otisk v displeji, skener duhovky apod.)To je jako napsat, že Samsung Note má S pen a konkurenci bude trvat několik let, než ho doženou. Ale o to se evidentně nikdo nesnaží.

   • Nemáš pravdu. Autentizace obličejem je běžná součást systému Android, kde kdo to pak vypichuje i v PR (poslední rok-náhoda ?). Apple princip/technologií posunul na úroveň autorizace. Odtud plyne ten náskok. A to je to, co jsi komplet nepochopil ?

   • Ale snaží, problém je, že jde o mnohem náročnější technologii než je pitomá čtečka otisku prstu.

   • Ta technologie je sice náročnější, ale je taky mnohem pomalejší, nebezpečnější a nepřesnější. Tudíž náskok je tatam. Jak se říká – snaha nikoho nezajímá, všechny zajímají výsledky. Pro vás je to revoluce kvuli snaze, co po tom, že to v praxi funguje naprd. Pro mě to bude revoluce až tehdy, až to funkčně bude lepší, než stávající řešení, nezajímá mě složitost.

   • Menty, problém je, že abys to mohl posoudit, musíš mít reálnou zkušenost, což je ve tvém případě sci-fi, ptž znáš iPhone s FaceID leda tak z webu. FaceID je nekonečněkrát lepší než všechny čtečky dohromady.

   • JP23 to snad nemyslíš vážně? ?? FaceID je možná tak dobré, ale v kombinaci se čtečkou.

   • Jako hracka je Face ID dobre, jako bezpecnostni prvek naprosto selhavajici a nevyhovujici.

   • Jasně, když to tvrdí přední světový expert na bezpečnost – htcjirka – tak to musí být pravda. Apple byl jistě bláhový, že spojil autentifikaci Apple Pay plateb s FaceID a po světě běhají miliony uživatelů okradených kvůli této selhávající a nevyhovující technologii. Roflcopter na druhou.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel