Domů » Články » Dříve uniklé screenshoty z Windows Mobile 7 byly skutečné, máme důkaz

Dříve uniklé screenshoty z Windows Mobile 7 byly skutečné, máme důkaz

Dříve uniklé screenshoty z Windows Mobile 7 byly skutečné, máme důkazV lednu letošního roku se na internet dostaly první informace a screenshoty o chystaném operačním systému Windows Mobile 7, které měly údajně pocházet z interního dokumentu Microsoftu. Kolem našeho podrobného článku se strhla diskuze na téma, zda jsou informace pravdivé nebo jde o fake. Nyní už víme, že screenshoty skutečně pocházejí ze sedmé verze mobilních Windows, dokazuje to video Microsoftu, ve kterém jsou demonstrovány možnosti jejich nové služby Live Mesh, nové platformy pro sdílení dat mezi zařízeními.

Přiloženému videu věnujte pozornost zejména v čase 1:11, kdy je na záběru vidět komunikátor HTC Touch Dual s Today obrazovkou Windows Mobile 7, a pokud se na záběr podíváme ve zvětšeném obrázku a obrazovku si porovnáme z dříve uniklými screenshoty, zjistíme, že se shodují.

-
Windows Mobile 7 na HTC Touch Dual

Video: Live Mesh a Windows Mobile 7

Operační systém Windows Mobile 7 zcela změní způsob ovládání všech kapesních počítačů a smartphone telefonů, které jím a potřebným hardwarem budou vybaveny. Celé prostředí systému bude navrženo tak, aby jej bylo možné používat bez nutnosti vytahovat stylus, ke všemu by vám měly stačit pouze prsty. Samozřejmostí bude podpora multidotykového ovládání a gest, pro tyto potřeby budou proto výrobci muset značně upravit displeje ve svých zařízeních, jelikož ty stávající touto technologií nedisponují. Z uniklých screenshotů je patrné, že inovace číhají z každého pixelu. Nový design je svěží a nese se v duchu pestrých Windows Vista, velikost systémových tlačítek je dobře uzpůsobena pro snadné ovládání prsty. Veškeré přechody mezi nabídkami, aplikacemi a položkami v systému budou doplněny o nejrůznější efekty a animace, jen se bojím toho, aby jimi systém nebyl příliš přesycen, i když určitě bude možné tato vylepšení v systému vypnout. Mimochodem, inspirace iPhonem se v nové verzi nezapře.

-
Tohle jsme už někde viděli, že by inspirace iPhonem?

Nabízí se ale otázka, zda je nutné touto cestou optimalizace opravdu jít, zda je opravdu výhodnější ke všemu používat prsty a zcela zapomenout na stylus, který ke kapesním počítačům jednoduše patří. Zajímavá diskuze se o tom vede i v našem fóru. Jedno je ale už teď jisté, Windows Mobile 7 budou mnohem více revoluční, než všechny předchozí verze, a pokud jsou pravdivé i další informace, například že systém podle senzorů pozná, zda jste telefon ukryli do kapsy a podle toho nastaví hlasitější vyzváněcí profil, tak se určitě máme na co těšit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. Anonym: „verit v moznost vypnuti animaci mi pripada ponekud optimisticke“
  Tvé tvrzení zdá se mi být nálady poněkud pesimistické
  …i když bohužel do jisté míry oprávněné.

 2. mno jsem zvedavej jestli budou nejaky updaty na WM7 z WM6 u vybranych zarizeni… hlavne aby tam nebyla nejaka HW podminka treba ten multidotyk. displej :(

 3. mno ale tak to neni taky 100% jiste jestli multidotykove dipleje budou vylozenou nutnosti bez ktere nebude mozne WM7 rozjet… pocitam, ze stejne jako v pripade zarizeni WM5 na ktere byly updaty na WM6 tak budou i zarizeni s WM6 na ktere budou updaty na WM7 a ty by v tom pripade vsechny museli mit takovy multidotykac popr. dalsi HW nutnosti…

 4. Neni to video nejaky divny? Proc by Mrkvosoft umistoval do svoji prezentace notes od Applu?

 5. „Tohle jsme už někde viděli, že by inspirace iPhonem?“
  Ano videl som to u win ešte v čase, ked iphone ani neexistoval, takže kto od koho čo odkukal?

 6. to jim trvalo 8 let aby si uvědomili, že lišta s tlačítkem Start patří dolů???
  Pokud bude systém přispůsoben pouze ovládání prsty, tak by udělal MS největší chybu v historii kapesních zařízení. Osobně bych přešel na Linux resp. Google Android s IceWM rozhraním. Doufejme, že tzo tak ale nebude a systém se bude moci nadále ovládat luxusně stylusem.

 7. ještě sem zapoměl dodat, multidotyková technologine je nezávislá na displeji, lze ji provozovat i pod standartními WM (iSwish) nebo na Tabeltech od Dellu, viz. [odkaz]

 8. 14:58 – touhle dobou jsou už WM7 po koncepční stránce hotové, maximálně se už jen dolaďují aplikace a odstraňují chybky.
  A návrh GUI to je, ale jen jeden z mnoha (viděl jsem přednášku o vývoji Office 2007 a v ní bylo cca 7 velmi různých, ale vždy dost propracovaných rozhraní, a to tam byly jen ty které významně ovlivnily vzhled toho konečného rozhraní).
  Takže předpokládám že u WM je to podobné – dost velký tým vyrábí v různých grafických nástrojích videa nového rozhraní, která samozřejmě mohou být i nerealizovatelná při zachování zpětné kompatibility, ta nejlepší z nich se potom naprototypují jako mockupy tak aby je bylo možné zkoušet na reálných přístrojích (např. jako ppt soubor s vnitřními odkazy – tzn. klikáním se uživatel jen přepíná mezi obrázky různých sekcí UI, žádná opravdová funkčnost tam není), a to vše slouží jen jako podklad pro naprogramování finálního rozhraní. A autor tohoto videa jen šáhnul do archivů Microsoftu, vybral tam cool vypadající návrh a plácnul ho při postprocessingu na displej… Souvislost s WM7? NEEXISTUJE!!!

 9. Keby mal byt jediny problem na starsich rozbehat nove ten multidotyk,neverim,ze by niekto sikovny nenasiel liek. Ved co sa tykalo WM5 pre stare stroje s WM2003se- sa hovorilo,ze hardware na to nema a vida…HTC Himalaya s WM6.1 je realita. Bezproblemova.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).