Domů » Bleskovky » Donald Trump dává zelenou partnerství TikToku s Oracle. Čína zřejmě bude proti

Donald Trump dává zelenou partnerství TikToku s Oracle. Čína zřejmě bude proti

Zdá se, že sociální síť TikTok se může v USA opět nadechnout k životu, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je požehnání amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno oznámené technologické spolupráci se společností Oracle. Tím druhým je pak verdikt amerického soudu, který zabránil stažení aplikací TikTok a WeChat z amerických mutací obchodů Google Play a Apple App Store. Obě služby tak v USA opět fungují zcela normálně.

TikTok čeká velké „poameričtění“

I když to chvíli vypadalo, že Donald Trump definitivně smete službu TikTok z povrchu amerického, nakonec se mu zřejmě předjednaná dohoda se společností Oracle zalíbila. Díky agentuře Bloomberg jsme se o ní dozvěděli několik zajímavých detailů.

tiktok

Na základě dohody má vzniknout zcela nová společnost TikTok USA, ve které bude čínský provozovatel sítě držet podíl 80 procent, zatímco 12,5 procenta připadne Oracle a 7,5 procenta americké obchodní síti Walmart. Ta se má údajně starat o marketing a platby, zatímco Oracle poskytne technologické zázemí, především zabezpečené cloudové služby. ByteDance údajně neposkytne firmě Oracle své technologie a algoritmy, ale dá k dispozici ke kontrole veškeré zdrojové kódy.

bytedance

Podle Walmartu má mít TikTok Global sídlo v USA a v jejím pětičlenném představenstvu mají sedět čtyři Američané. Společnost má vytvořit až 25 tisíc nových pracovních míst, v horizontu 12 měsíců se počítá se vstupem na americkou burzu cenných papírů, čímž se podíl jejího amerického vlastnictví ještě zvětší.

Přečtete si: Vše, co potřebujete vědět o TikToku. Sociální síť se špatnou pověstí i obrovským potenciálem

I když výše uvedené informace zní jako splněný sen amerického prezidenta, k jeho realizaci nemusí vůbec dojít. Podle čínského státního listu Global Times prý Peking s dohodou souhlasit nebude, neboť je výhodná pouze pro jednu stranu. Také se zatím nemluví o službě WeChat, která je u amerického prezidenta ve stejné nelibosti, ale zatím se zdá, že v jejím případě žádné námluvy s americkými firmami neprobíhají.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).