TOPlist

Dojmy a postřehy z přechodu na T-Mobile MDA 2

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nedávno jsem si pořídil svůj první PPC T-Mobile MDA II, dříve jsem používal smartphone Motorola MPx200, který mě k platformě Windows Mobile přivedl a já se teď pokusím sepsat všechny své postřehy, dojmy a také rozdíly, které mě při přechodu a zvykání si na PPC potkaly a třeba vám tento článek pomůže, pokud se nemůžete rozhodnout, zdali si pořídit Smartphone a nebo PocketPC.

MPx200 - king of smartphone devices!Motorolu MPx200 jsem používal necelý rok a po symbianové Nokii 7650 to byl můj druhý chytrý telefon. Rád experimentuji a proto jsem byl před několika lety opravdu nadšený z toho, co mi tenkrát 7650 nabídla, vzpomínám, jak jsem ve škole díky infraportu přepínal televizi nebo video když jsme se dívali na různé ,,poutavé,, filmy či historická videa. Nebudu tu teď ale referovat o 7650, která však byla vynikající chytrý mobil. V listopadu loňského roku jsem si pořídil vysněnou motorolku, u které mě zaujal právě operační systém Windows Mobile a také cena, dala se tehdy sehnat za nějakých 5300,- což mi přišlo jako velmi dobrá cena za smartphone s OS. Po několika dnech jsem se s motorolkou natolik skamarádil, že jsem ji využíval prakticky pořád. Neustále jsem zkoušel různé programy a další aplikace a spoustu nocí jsem usínal s mpxkou v ruce při hraní oblíbených her. Po měsících všelijakých pokusů, úprav registrů a testování všeho možného jsem pomalu začínal toužit po PPC, najednou mi motorolka přestávala stačit a já začal ,,žhavit radary,, na nové zařízení, kterým se později stalo právě MDA 2. Pojďme se proto podívat, co mi přinesl přechod na platformu PPC.

V následujících řádcích se vždy zmíním o tom, co mi nabídla MPx a co teď nabízí PPC, neberte to prosím jako nějaké ,,shazování,, MPxky, pouze jako dojmy spokojeného uživatele nového PPC :-)

 

Displej, klávesnice, ovládání
Motorola MPx má velmi dobrý displej s rozlišením 176x220px, nabízí 65000 barev a vše na něm vypadá velmi dobře. Prohlížení fotek a ani sledování filmů cestou v autobuse nebyl problém. Je pravda, že na filmy je displej přeci jen trochu malý, ale v porovnání s ,,obyčejnými,, telefony má pořád dost co nabídnout. Pak pro mě ale přišel šok, když jsem poprvé uviděl displej svého PPC, nechápal jsem, jak může něco vypadat tak krásně. Rozlišení 240x320px s 65000 barvami opravdu dělalo své a já se jen kochal pohledem na tak jasný a pěkný displej. Nedovedu si představit, jak vypadá PPC s rozlišením 480×640, kde musí být vše naprosto krásně vyhlazené, ale to už je zase jiná kapitola.

T-Mobile MDA IIDalší věcí je samozřejmě to, že je displej u PPC dotykový, což přináší zcela jiný rozměr pro ovládání zařízení. Je pravda, že na psaní SMS pomocí softwarové klávesnice jsem si chvíli zvykal, ale nyní už mi napsat text problémy nedělá. Na MPx jsem možná psal SMS a texty o něco rychleji, ale MDA II zase nemám tak dlouho, abych si na něm nacvičil svůj ,,skill,, na psaní textů. Další věcí, která mě příjemně překvapila je možnost, že se MDA2 (a jiné PPC samozřejmě) dá ovládat i pomocí prstů (bez stylusu). Hodí se to tehdy, když např. potřebujete vytočit tel. číslo a nechce se vám vytahovat stylus, ale při troše cviku a menších prstech se postupně naučíte ovládat i velkou část operačního systému. Pravda, sms bych bez stylusu asi těžko napsal, ale pro různé potvrzování voleb a spouštění aplikací se dá vystačit i s prsty. Ovšem uživatelé s poněkud mohutnějšími prsty budou mít v tomto případě asi problém.

Co se týče ovládání her, zde bych asi favorizoval MPx200. Díky klasické klávesnici nedělá problém využít pro danou hru veškeré klávesy a pohodlně tak vše ovládat. U MDA 2 je to trošku jiné, to k ovládání nabízí pouze 8směrný joystik a 4 funkční klávesy, což není zrovna ideální. U joystiku mám občas problémy, že se přehmatávám a např. postavička ve hře pak nejde tam, kam by měla :-) Funkční klávesy (2+2) jsou pak ještě na boku a na vrchní straně MDAčka, tudíž je občas u nějaké hry celkem problém ,,poskládat,, se s prsty tak, aby jste po 5 minutách hraní neměli naběhlé všechny křečové žíly.

Naštěstí výrobci her pro PPC mysleli z části i na tuto nepříjemnost a tak je možné spoustu her ovládat pomocí virtuálních tlačítek na displeji. Pro představu třeba takový Street Duel (závodní 3D hra se skvělou grafikou) nabízí možnost zapnout virtuální tlačítka na displeji pro Plyn, Brzdu a Ruční brzdu. Hra se pak hraje tak, že displej držíte naležato a joystikem vozidlo ovládáte Doprava/Doleva a v pravém horním rohu pak máte Plyn, uprostřed Brzdu a dole Ruční brzdu (lze samozřejmě přenastavit). Vy tedy jen držíte palec na virtuálním tlačítku a směle závodíte. Na obrázku jsem pro úplnost ve hře zapnul mřížku pro zvýraznění tlačítek, která se dá naštěstí vypnout a po troše cviku není problém naučit se hry takto ovládat (ty které to umožňují).

Street Duel

Plošinovky typu Rayman se hrají trochu hůře, zde už většinou nebývá možnost nastavit si virtuální tlačítka a tak se musíte spolehnout na joystik a akční tlačítka. Když najdete správnou polohu, jak MDAčko držet tak, aby jste při hraní netrpěli bolestí, máte vyhráno a netvrdím, že se tahle poloha nedá najít ;o)

Strategické hry je zase pravý opak, je to lahoda co se týče ovládání a vlastně i co se hratelnosti týče, ovládají se pomocí stylusu a vše je naprosto perfektně promyšlené. Zatím jsem zkoušel tři strategie (Warfare a Wargus – Warcraft a Age of Empires) a ani u jedné z nich jsem nenarazil na problém s ovládáním. Jednotky např. označujete tak, že prostě hrábnete stylusem po obrazovce ve směru označení jako jste zvyklí u PC s myší a máte hotovo. Osobně mě možnosti strategických her na PPC maximálně překvapily a asi se k nim budu častěji vracet. Tolik tedy mé postřehy k ovládání zařízení. Myslím, že zvyknout si na ovládání pomocí stylusu není žádný problém a rozhodně se mi tento styl celkově líbí více, než u klasické mobilní klávesnice (nemyslím teď přídavné klávesnice k PPC, to je totiž naprosto o něčem jiném a zde pak problém při hraní mizí v dáli…).

Operační systém, aplikace, hardware
Opět začnu parametry Motoroly MPx200. Ta nabízí procesor o taktu 133Mhz a myslím si, že ten naprosto postačuje pro běh her a aplikací pro Smartphone platformu. Během testování aplikací jsem neměl problém s nějakým sekáním hry a to ani u náročnějších 3D her jako je Midtown Madness 3D. MDA II však nabízí celkem dobře ,,nabušený,, procesor s taktem 400Mhz (kde  je také možnost taktovat až za hranici 500Mhz). I zde si myslím, že zvolený procesor pro MDA II je naprosto na svém místě a můžete díky němu naplno využít možnosti PPC. Je pravda, že náročnost aplikací pro PPC a SP je naprosto odlišná, protože PPC aplikace (3D hry) vyžadují mnohem větší hardwarovou vybavenost, ale na MDA 2 se dá i tak spustit téměř cokoliv.

Aplikace pro PPC jsou také podstatně lépe vybaveny než pro SP platformu (to je dáno především velikostí displeje, jiným HW a vlastně i naprosto odlišnou architekturou). Není problém (i když to na SP také ne) prohlížet si různé fotky, přehrávat filmy či MP3 nebo číst e-knihy, ovšem zde aplikace nabízejí mnohem lepší vybavení než pro SP a tak je práce s multimédii naprosto o něčem jiném. Uvedu např. rozdíl s aplikací Pocket Music, kterou jistě zná každý uživatel SP. Pro PPC tento program samozřejmě existuje také a nabízí spousty nadstandardních funkcí, např. podporu skinů z WinAmpu, možnost stahovat informace o MP3 (Album, Interpret) z internetu a další. Logicky se mi tedy jeví aplikace pro PPC jako jasný favorit, ale tím nechci SP shazovat, protože sám jsem jej dlouhou dobu používal a plně mi stačil.

Co se týče operačního systému, MPx200 obsahuje standardně WM2002 a MDA II WM2003. Na internetu je k dispozici spousty neoriginálních romek (pro MPx200 je to WM2003 a pro MDA II jsou to WM2003SE a také WM5.0). Sám jsem na MPx převážně používal WM2003 a na MDA II teď používám WM5.0.

   
   
 Windows Mobile 5.0 pro PPC  Windows Mobile 2003 pro SP
   WM2003 for MS Smartphone


 

Přesedlání na novější verzi OS na PPC mi velké problémy nedělalo, vesměs je dodržována stejná hierarchie od WM2002 pro WM5.0, ovšem novinky zde také samozřejmě najdete. U WM5.0 se mi zamlouvá myšlenka Microsoftu sjednotit dohromady SP a PPC platformu (PalmOS a Symbian nepočítám :-) ) a tak není problém spustit na MDA II aplikace původně napsané pro Smartphone. Některé samozřejmě nefungují, ale u většiny jsem se setkal s bezproblémovým spuštěním, některé běželi dokonce přes celou obrazovku a jiné (Li-Nuggz) se spustily v okně klasicky 176×220 což se mi celkem líbí a rozhodně to nebyl od MS špatný tah. Co se týče stability a výkonu, neměl jsem na MDA II problém s tuhnutím jak u WM2003 tak posléze ani s WM5.0 a rychlost odezvy např. vyvolání nabídky Start je téměř okamžitá. U MPx200 byla rychlost spuštění Start menu na WM2002 také celkem rychlá, u WM2003 pak o něco pomalejší, ale to je dáno také použitým procesorem a volnou pamětí. Rozebírat kompletně rozdíly OS WinMobile by bylo na další článek, doufám ale, že alespoň z těchto řádků jste si o tomto OS udělali obrázek.

Výdrž baterie, telefonování
Motorola MPx200 na tom nebyla s výdrží zrovna nejlépe, já jsem si na to celkem zvykl a nevadilo mi, že je potřeba ji dobíjet každý den, ostatně 7650ka na tom nebyla o moc lépe. Je pravda, že baterie u Windows Mobile zařízení celkem dost trpí tím, že se neustále připojují/odpojují od PC a pokud nemáte manuálně upravený USB kabel, aby vám při propojení s PC nenabíjel, pak dostává baterie solidně zabrat a podstatně se tím bohužel snižuje její životnost. Naštěstí se dají náhradní baterie s větší kapacitou celkem dobře sehnat a není to zase nikterak drahá záležitost.

U MDA II slouží k synchronizaci kolébka, která se mi celkem zamlouvá. Jednoduše přijdete s vybitým přístrojem ke svému PC, píchnete jej do kolébky a už se nabíjí a synchronizuje. Dost nepraktické je to ale v tom případě, že by jste s sebou měli kolébku tahat na cesty, naštěstí z ní lze vytáhnout napájecí kabel a přes redukci nabíjíte i bez kolébky. Dokoupit se také dá samostatný USB kabel pro MDA (protože MDA má jiný výstupní konektor pro nabíjení než MPx200), proto tedy nelze použít ten klasický. Výdrž MDAčka také není zrovna nejlepší, ale když si vezmete, jak velký displej musí baterie živit a to ještě musím připočítat procesor, pak si myslím že je tomu výdrž kolem 1,5dne naprosto adekvátní (teď myslím s normálním používáním MDA, to znamená sem tam nějaká hra, smsky, volání). Baterie pro MDA 2 má kapacitu 1400mAh, kdežto pro MPx je baterie s kapacitou 800mAh.

Volání z MPx200 bylo naprosto bezproblémové, alespoň u mé MPxky byl zvuk celkem čistý a šumu bylo minimum, Telefon parádně sedl k uchu. U MDA II je volání trošku o něčem jiném, i když ne zase až tak úplně. Líbí se mi, že když chci vytočit číslo, zobrazí se mi na displeji klávesnice s čísly (přes celou obrazovku), kterou je možné dobře ovládat rukou a vy pak voláte jako z telefonní budky. Je pravda, že když přiložíte přístroj k uchu, zakrývá o něco větší část vaší hlavy :-) ale mě celkem nevadí, i když kolemjdoucí občas kroutím celkem nechápavě hlavou co že to mám vlastně za přístroj. Kdyby ale viděli z druhé strany displej, myslím, že by si rychle rozmysleli svá tvrzení. Zvuk z mikrofonu je naprosto dokonale čistý a nemám k němu žádné výhrady. Jak u MPx200 tak i u MDA II je možnost zapnout hlasitý odposlech, což se náramně hodí, pokud máte MDA např. v kolébce.

Celkový dojem a závěr
Spousta čtenářů si po přečtení těchto řádků možná říká, že je nesmysl srovnávat Smartphone a PocketPC. Ano, má do jisté míry pravdu a já jsem nechtěl porovnávat jejich výkony, chtěl jsem čtenářům, kteří se rozhodují zda přejít na PPC nebo si koupit novější Smartphone přiblížit parametry a informace, které by jim pomohly v rozhodování. Zde napsané informace jsou čistě mé zkušenosti s obsluhou obou zařízení, konečný verdikt je tedy takový.

Pokud vám stačí telefon, ze kterého budete volat, psát smsky a nebo si zahrajete hry popř. napíšete sem tam nějakou poznámku, pak vám postačí dobře vybavený smartphone telefon. Vždyť tyto telefony jsou oproti klasickým nadmíru dobře vybaveny a rozhodně se s nimi nudit nebudete. Aplikací pro ně je na internetu dostupných jako hub po dešti a vybere si tak opravdu každý. Sám jsem měl tu čest pracovat s Motorolou MPx200 téměř rok a byl jsem nadmíru spokojen.

Jestliže však potřebujete psát delší texty a neuvažujete zrovna o koupi notebooku, pak by pro vás bylo vhodnějším řešením PocketPC s GSM modulem, aby jste s sebou nemuseli tahat ještě další mobilní telefon. Bez problému se s ním dovoláte, do kapsy jej sice neschováte, ale zase tak obřích rozměrů také nedosahuje. Není problém číst na něm v dobrém rozlišení dokumenty pro MS Word, Excel (lze i na SP, ale zde je překážkou malý displej). PPC je prostě hodně vymakaná mašinka, cesty ve vlaku si můžete krátit sledováním filmů v celkem dobré kvalitě nebo si rozehrát oblíbenou hru, kterou třeba i znáte z PC. Tolik tedy mé dojmy z přechodu od Motoroly MPx200 na M-T-Mobile MDA II, snad vám tyto řádky pomohou lépe se orientovat při rozhodování mezi Smartphone a PPC platformou.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku