Domů » Články » Děsivá statistika: slabá hesla používá 95 % lidí v Česku

Děsivá statistika: slabá hesla používá 95 % lidí v Česku

Společnost Avast provedla zajímavý on-line průzkum, který odhalil, že lidé v Česku nemají řádně zabezpečeny své online účty. Statisitka ukázala, že 95 % Čechů při vytváření hesel nepoužívá všechny následující druhy znaků: čísla, speciální znaky, velká a malá písmena a nenastavují hesla dlouhá přinejmenším 10 znaků. Průzkum také zjistil, že téměř polovina Čechů (45 %) používá stejné heslo k ochraně více účtů, a tím dále vystavuje své účty nebezpečí hacknutí.

bezpecnost security
Děsivá statistika: slabá hesla používá 95 % lidí v Česku

Mnoho Čechů zahrnuje do svých hesel osobní údaje, informace, které lze snadno dohledat na profilech na sociálních sítích, takže je kyberzločinci mohou potenciálně využít k prolomení zabezpečení. Například:

 • jméno uživatele nebo jméno člena rodiny (22 %)
 • jméno domácího mazlíčka (15 %)
 • datum vlastních narozenin (10 %)
 • slova související s koníčkem uživatele (12 %)
 • část adresy bydliště (8 %)
 • název oblíbené knihy nebo filmu (4 %)
 • jména celebrit (3 %)
 • název webové stránky, pro niž je heslo určeno (4 %)

Pozor na slabé přístupové údaje

Průzkum ukazuje, že si Češi nevytvářejí silná hesla, i přesto, že v uplynulých měsících se objevila řada závažných úniků z několika online služeb a uživatelská data v nich byla ukradena. Mnozí uvádějí, že nechtějí:

 • tvořit hesla o nejméně 10 znacích, která obsahují i čísla, speciální znaky a také velká a malá písmena (95 %)
 • tvořit hesla o nejméně 10 znacích, která obsahují i čísla a speciální znaky (95 %)

Kyberzločinci sbírají osobní data a přihlašovací údaje z různých zdrojů včetně úniků z online služeb a prodávají je na darknetu, kde je koupí jiní útočníci, kteří je chtějí zneužít. Umisťování uživatelských dat na darknet nedávno získalo všeobecnou pozornost zejména díky vydání souboru Collection #1, který obsahoval 87 gigabajtů odcizených osobních údajů, včetně více než 770 milionů emailových adres,“ říká bezpečnostní expert Avastu Luis Corrons. „Vytváření silných a jedinečných hesel pro každý internetový účet je téměř nemožné, a proto si lidé zadávají slabá, snadno zapamatovatelná hesla nebo používají stejná hesla pro více účtů. Kyberzločinci zneužívají tohoto chování a snaží se pronikat do účtů hrubou silou, využít osobní údaje k uhodnutí jiných hesel nebo kupovat kradené přihlašovací údaje na darknetu.

Nepřehlédněte – Lidé se nepoučí. Svá citlivá data stále „chrání“ banálními hesly

Hazard s bezpečím

Téměř polovina respondentů (45 %) používá stejná hesla k ochraně více účtů a 91 % z nich pak přiznalo, že vědí, že je to rizikové. Když byli tito respondenti tázáni, proč to tedy stále dělají, 43 % z nich uvedlo, že si dokáží zapamatovat pouze omezený počet hesel, 39 % tvrdí, že si nemyslí, že by informace na jejich účtech byly cenné, a osm procent dotázaných je příliš líných změnit si heslo.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)

Kontrola hacknutí a čas na změnu

Padesát čtyři procent Čechů nikdy nezkontrolovalo, zda jejich emailová adresa nefigurovala v úniku dat. V průměru si jeden ze čtyř dotázaných (25 %) změnil hesla poté, co se dozvěděl  o úniku údajů, 30 % si ještě nikdy heslo nezměnilo, 27 % to dělá jednou ročně, 9 % každých šest měsíců a pouze 8 % mění hesla každé tři měsíce nebo častěji.

Při vytváření hesel je důležité si pamatovat následující pravidla:

 • kdykoli je to možné, měla by hesla obsahovat alespoň 16 znaků
 • v ideálním případě by měla obsahovat čísla a speciální znaky
 • jejich text by neměl souviset s vámi ani se službou, do níž chrání přístup

Uživatelé by navíc měli používat dvoufázové ověření všude, kde je to možné,“ říká Luis Corrons. „Další metodou pro vytváření silných hesel je řetězení náhodných slov, takže hesla budou mít minimálně 16 znaků, a navíc budou lépe zapamatovatelná. Použití správce hesel je tou nejlepší volbou, kterou, bohužel, používají jen dvě procenta Čechů.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

5 komentářů

 1. Je to lenost, kromě mailu a banky to nemám jinak, ale registracim na fórech kam už defakto ani nechodím, neprikladam velkou váhu.

 2. Ta §e podžubeme. ?

 3. AVAST jako autorita, pěkný. Nepoužívám(taky autorita).

 4. „kdykoli je to možné, měla by hesla obsahovat alespoň 16 znaků
  v ideálním případě by měla obsahovat čísla a speciální znaky“
  + samozrejme by melo byt heslo unikatni pro kazdy login…

  Muzu se prosim zeptat, cemu se tu potom divime? Clovek si proste nema sanci zapatovat 20+ unikatnich 16 znakovych kombinaci obsahujici specialni znaky, cisla a velka/mala pismena. A nejaky password manager taky dost k nicemu, kdyz se zrovna potrebuju prihlasit na cizi/verejny pocitac – treba skola + ukladas svoje defacto nejdulezitejsi udaje na jednu stranku a nikdy nevis, kdy tam bude nejaky unik.
  Jako v dnesni dobe je proste nejbezpecnesti ale porad pohodlne dvou faktorove overeni sms nebo tak necim.

  • SMS nebo bezpečný komunikační kanál. Nikdo rozumný přes to 2FA neprovozuje. Min. ne primárně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).