Dell XPS 13 Plus 1
Dell XPS 13 dostal zbrusu nový design. A s ním několik kontroverzí
Dell XPS 13 Plus je neobyčejný počítač. Na první pohled na něm nenajdete ani funkční klávesy, ani touchpad.
Cena:

Dell XPS 13 dostal zbrusu nový design. A s ním několik kontroverzí

Dell XPS 13 Plus 1

Notebooky Dell XPS sbírají každým rokem vysoká hodnocení, neboť pokaždé nabízejí design, funkce a výkon, který ocení i ti nejnáročnější uživatelé. Na letošním veletrhu CES se Dell nečekaně odvázal a představil zbrusu nový XPS 13 Plus, který mění zaběhnuté zvyklosti a posouvá design a výbavu o pořádný skok dál. Ale možná i o pár malých krůčků zpět.

Dell XPS 13 Plus: kam se poděly funkční klávesy?

Nový Dell XPS 13 Plus sází na maximální minimalismus. Výrobce vyrobil počítač tak, aby vás při práci nerušil jediný výstřelek. Rámečky okolo displeje jsou ultratenké, to samé platí i o mezerách mezi jednotlivými klávesami. Ty se prakticky dotýkají jedna druhé a díky tomu mají maximální možnou velikost (až na šipky nahoru a dolů).

Pokud budete klávesnici zkoumat podrobněji, možná vám přijde, že fyzických kláves obsahuje nějak málo. Výrobce totiž kompletně zrušil horní řadu funkčních kláves a nahradil ji podsvíceným senzorickým dotykovým řádkem. Nepřipomíná vám to něco? Prvek, který Apple s velkou slávou v loňském roce odstranil, Dell zase vrací do hry.

Na rozdíl od jablečného giganta však Dell neumístil nad klávesnici displej, ale pouze řadu senzorů v místech, kde byste jindy nahmatali klasické klávesy. Řádek je podsvícený a umí se přepínat mezi rychlými přepínači funkcí (změna jasu, přepínání skladeb apod.) a klasickými funkčními klávesami F1–F2. Profesionálové, kteří je běžně nahmatávají po slepu, zapláčou. A ostatní uživatelé budou ronit slzy alespoň za fyzický ESC.

Horní řada kláves ale není jediným vizuálně chybějícím prvkem. Pod klávesnicí totiž zdánlivě chybí touchpad, byť i v tomto případě se jedná o optický klam – celou spodní část totiž pokrývá skleněná plocha, přičemž uprostřed jsou pod ní schované senzory, které nejenže snímají uživatelův prst, ale zároveň mu poskytují haptickou odezvu.

Široký výběr displejů, procesorů a pamětí

Displej počítače má úhlopříčku 13,4“ na poměru stran 16:10. Výrobce vám dává v konfigurátoru poměrně velkou svobodu, jaký panel zvolíte – můžete mít tři různá rozlišení (od Full HD po 3840 × 2400 pixelů), LCD nebo OLED technologii a dotykovou či nedotykovou vrstvu. Ve všech případech se však můžete těšit na kvalitní panel s opravdu malými rámečky okolo. Do toho horního se vešla HD kamera, která může být ve vybraných konfiguracích doplněna o infračervený senzor pro biometrické ověřování uživatele. Druhou možností je pak ověření skrze čtečku otisků prstů.

Stejnou svobodu vám Dell dává i při výběru procesoru, vybrat si můžete ze čtyř procesorů Intel Core 12. generace (Intel Core i5-1240P, Intel Core i7-1260P, Intel Core i7-1270P a Intel Core i7-1280P), doplnit je o 8, 16 nebo 32 GB RAM a zvolit až 2TB úložiště. Čtečka paměťových karet chybí, stejně tak i sluchátkový jack. Konektorová výbava je vůbec chudá, na těle počítače najdete pouze dva Thunderbolt 4 porty, skrze které lze zároveň dobíjet interní 55Whr baterii. V balení alespoň najdete redukci z USB-C na tradiční USB-A. Bezdrátovou konektivitu zastupuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, pro poslech hudby poslouží čtveřice reproduktorů s výkonem 8 Wattů.CES 2022 Las VegasNepřehlédněte

Dnes začíná veletrh CES. Máme pro vás aktuální zpravodajství přímo z Las Vegas

Počítač váží 1,24 kg a v nejtlustším místě má 15,28 mm. Nabízen bude v platinové a grafitové barvě. Operačním systémem je Windows 11 Home nebo Pro.

Cena a dostupnost

Dell XPS 13 Plus bude dostupný na jaře letošního roku, cena bude startovat na 1 200 USD (asi 26 200 korun bez DPH), ve vyšších konfiguracích se ale připravte na mnohonásobně vyšší částky.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.