Domů » Bleskovky » Dejte si pozor: 45 % všech mobilních hrozeb na Androidu tvoří adware

Dejte si pozor: 45 % všech mobilních hrozeb na Androidu tvoří adware

S masivním rozšířením chytrých telefonů se ve stejné míře rozšířil také malware, který nejvíce trápí operační systém Android. Největší hrozbou pro Android za rok 2021 byl podle firmy Avast adware, který zobrazuje rušivé reklamy a láká uživatele ke stažení tím, že se vydává za legitimní aplikace. V rámci škodlivého softwaru na operačním systému Android tvořil adware 45 % všech mobilních hrozeb.

hacker uvodka
Adware je na Androidu nejčastější hrozbou

Nedávným příkladem masivního šíření adwaru je rodina HiddenAds, kterou Avast odhalil v říjnu. V rámci této rodiny byly zaznamenány dva hlavní typy adwaru. První je „tradiční“ adware, do kterého patří hry, fotografické či jiné lifestylové aplikace, kdy jsou uživatelé po jejich stažení spamováni reklamami v aplikaci i mimo ni. Druhým běžným typem jsou reklamní podvody. Tento typ adwaru po stažení spouští škodlivé aktivity na pozadí a zobrazuje nesouvisející reklamy, dále reklamy v notifikacích nebo jiné agresivní reklamní techniky.

„V dnešní době, zejména od začátku pandemie, jsou naše chytré telefony a zařízení našimi každodenními společníky, a může tedy být skutečnou mrzutostí, nebo dokonce vážným bezpečnostním rizikem, když jsou telefon a data v něm vystaveny mobilnímu malwaru,“ říká Ondřej David, analytik mobilních hrozeb v Avastu.

Před každou instalací aplikace si zkontrolujte, zda je důvěryhodná a nepožaduje nesmyslná oprávnění

Druhou nejrozšířenější mobilní hrozbou jsou falešné aplikace. Ty se například tváří jako důvěryhodná aplikace pro trasování covidu-19 nebo třeba adblocker, přičemž mohou uživatele špehovat a vystavit je reklamám nebo jiným škodlivým činnostem. Nejlepší ochranou před mobilním malwarem je stahování aplikací pouze z ověřených obchodů, jako je Obchod Play, a kontrola hodnocení dané aplikace a oprávnění, která požaduje.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

 1. a proto jedině zabezpečený iphone a ne děravý a nebezpečný android! podobných zprvá se objevuje mraky a na apple ani jedna skoro

  • Za 1.
   Adware není hrozba nýbrž jen vyskakující reklama která jen obtěžuje.
   A za 2. Na iPhone jsou taky a to převážně ve hrách.

   A toto ve tvém příspěvku ( jedině zabezpečený iphone ) mě celkem slušně pobavilo 😉

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).