TOPlist

Definitivní konec. Ze smartphonů s BlackBerry OS už si ani nezavoláte

blackberry

Už je to dlouho, co společnost BlackBerry vyklidila pozice mezi výrobci smartphonů, její produkty však stále ještě můžete nacházet v rukách skalních fanoušků. Po Novém roce však zřejmě odpadnou i ti nejvěrnější, kteří dosud používají zařízení se systémem BlackBerry OS, neboť z jejich telefonů se 4. ledna stanou prakticky nepoužitelná těžítka.

BlackBerry vypíná servery. Starší telefony přijdou o základní funkce

Kanadská firma v minulých dnech na svých stránkách potvrdila svůj „slib“ ze září loňského roku, že po Novém roce vypne servery obsluhující elementární funkce zařízení běžících na platformě BlackBerry OS (BlackBerry 7.1, BlackBerry 10, PlayBook OS 2.1 a starší verze). Po 4. lednu BlackBerry nezaručuje spolehlivost datových služeb, Wi-Fi konektivity, hlasových hovorů, SMS zpráv, dokonce nebude možné ani volat na tísňovou linku. Smartphonů BlackBerry s operačním systémem Android se tato omezení netýkají.

Značka BlackBerry byla na přelomu milénia velkým hráčem, ovšem poté začala na trhu se smartphony výrazně ztrácet podíl a nepomohl ani nový systém BlackBerry OS z roku 2013, ani přechod na Android v roce 2015. Firma se tak výroby telefonů vzdala a svoji značku licencovala dalším výrobcům, zejména čínské firmě TCL. Loni na jaře ale toto partnerství skončilo, neboť TCL začalo u nových zařízení prosazovat vlastní značku. O znovuzrození BlackBerry ve světě smartphonů se měla postarat firma OnwardMobility, která slibovala nová zařízení do konce roku 2021, což se zjevně nepodařilo.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku