Další informace o UMPC HTC Shift: Vista a Windows Mobile v jednom balení

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-HTC Shift je výborně vybavené UMPC, se kterým bychom se podle dostupných informací měli setkat i na našem trhu, a to už v listopadu tohoto roku (více informací v tomto článku). Při prvním představení kolem sebe Shift zbudil poměrně velký rozruch, poté se o něm dlouho nic nového neobjevilo. Nyní však Hugo Ortega (Microsoft MVP) na svém blogu publikoval několik prvních zkušeností, které s tímto zařízením získal během 60 hodin používání. Společně s jeho prvními dojmy se objevily i nové, velice zajímavé informace.

Původně se předpokládalo, že Shift bude pracovat pouze s operačním systémem Windows Vista, největší novinkou proto je, že v zařízení budou nezávisle na sobě fungovat hned dvě platformy; kromě stolních Windows nebude chybět ani operační systém Windows Mobile. Zajímavostí je, že Vistu i Windows Mobile bude možné mít spuštěné společně. V zařízení budou k dispozici dva procesory – první s frekvencí 800 MHz (architektura Intel Santa Rosa A110; frekvence zatím nebyla oficiálně potrvrzena), který se bude používat pro Windows Vista, a druhý s frekvencí 400 MHz (Qualcomm), který je určený pro Windows Mobile. Mobilní část Shifta by měla dále nabízet tribandový GSM modul a UMTS/HSDPA modul, ten by měl být ale použitelný pouze pro datové přenosy. Rovněž hardwarové parametry pro klasickou PC část vypadají opravdu lákavě.

-

Dotykový displej s úhlopříčkou 7″ bude možné používat v maximálním rozlišení 1024×800px, i když původně se uvádělo rozlišení nižší – 800×480px. Pro bezproblémový běh Windows Vista, bude 1GB operační paměti RAM (DDR2) plně dostačovat. 1,8″ pevný disk nabídne poměrně slušnou kapacitu 40GB, chybět dále nebude webová kamera, čtečka otisků prstů. Pro bezdrátovou komunikaci bude k dispozici technologie Wi-Fi standardu 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Zatím není jasné, jak výkonný bude grafický čip Shifta, případně zda na něm bude možné používat grafické rozhraní Aero. To sice není pro práci až tak důležité, kdo ale někdy Vistu používal, dá mi za pravdu, že vypadá velice pěkně.

Hugo Ortega má důvod se usmívat
-

Pokud je Shift vaším favoritem, určitě vás nepotěší cena, která by se měla pohybovat okolo hranice 35000,- Kč včetně DPH. HTC Shift však bude výborně vybavené zařízení, které by svými funkcemi mělo uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Bude zajímavé sledovat, jak se vývoj platformy UMPC bude do budoucna ubírat, třeba se jednou dočkáme situace, kdy UMPC svým výkonem dokážou nahradit klasické notebooky a stolní počítače. Nemluvím teď o UMPC jako nástroji pro hraní her, ale spíše jako pracovní pomůcku; na cestách vám bude dělat společníka právě UMPC, do kterého doma připojíte klasický LCD monitor, ovládací periferie a vesele pokračujete v rozpracované práci, dokonalá mobilita.

Pokud vás HTC Shift zaujal, můžete si stáhnout toto video (34 min, 256MB, wmv).

Oficiální render
- 

Další živé fotografie
-

-

Zdroje: MSmobiles, Hugo Ortega blog

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku