Domů » Články » Další informace o UMPC HTC Shift: Vista a Windows Mobile v jednom balení

Další informace o UMPC HTC Shift: Vista a Windows Mobile v jednom balení

-HTC Shift je výborně vybavené UMPC, se kterým bychom se podle dostupných informací měli setkat i na našem trhu, a to už v listopadu tohoto roku (více informací v tomto článku). Při prvním představení kolem sebe Shift zbudil poměrně velký rozruch, poté se o něm dlouho nic nového neobjevilo. Nyní však Hugo Ortega (Microsoft MVP) na svém blogu publikoval několik prvních zkušeností, které s tímto zařízením získal během 60 hodin používání. Společně s jeho prvními dojmy se objevily i nové, velice zajímavé informace.

Původně se předpokládalo, že Shift bude pracovat pouze s operačním systémem Windows Vista, největší novinkou proto je, že v zařízení budou nezávisle na sobě fungovat hned dvě platformy; kromě stolních Windows nebude chybět ani operační systém Windows Mobile. Zajímavostí je, že Vistu i Windows Mobile bude možné mít spuštěné společně. V zařízení budou k dispozici dva procesory – první s frekvencí 800 MHz (architektura Intel Santa Rosa A110; frekvence zatím nebyla oficiálně potrvrzena), který se bude používat pro Windows Vista, a druhý s frekvencí 400 MHz (Qualcomm), který je určený pro Windows Mobile. Mobilní část Shifta by měla dále nabízet tribandový GSM modul a UMTS/HSDPA modul, ten by měl být ale použitelný pouze pro datové přenosy. Rovněž hardwarové parametry pro klasickou PC část vypadají opravdu lákavě.

-

Dotykový displej s úhlopříčkou 7″ bude možné používat v maximálním rozlišení 1024×800px, i když původně se uvádělo rozlišení nižší – 800×480px. Pro bezproblémový běh Windows Vista, bude 1GB operační paměti RAM (DDR2) plně dostačovat. 1,8″ pevný disk nabídne poměrně slušnou kapacitu 40GB, chybět dále nebude webová kamera, čtečka otisků prstů. Pro bezdrátovou komunikaci bude k dispozici technologie Wi-Fi standardu 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Zatím není jasné, jak výkonný bude grafický čip Shifta, případně zda na něm bude možné používat grafické rozhraní Aero. To sice není pro práci až tak důležité, kdo ale někdy Vistu používal, dá mi za pravdu, že vypadá velice pěkně.

Hugo Ortega má důvod se usmívat
-

Pokud je Shift vaším favoritem, určitě vás nepotěší cena, která by se měla pohybovat okolo hranice 35000,- Kč včetně DPH. HTC Shift však bude výborně vybavené zařízení, které by svými funkcemi mělo uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Bude zajímavé sledovat, jak se vývoj platformy UMPC bude do budoucna ubírat, třeba se jednou dočkáme situace, kdy UMPC svým výkonem dokážou nahradit klasické notebooky a stolní počítače. Nemluvím teď o UMPC jako nástroji pro hraní her, ale spíše jako pracovní pomůcku; na cestách vám bude dělat společníka právě UMPC, do kterého doma připojíte klasický LCD monitor, ovládací periferie a vesele pokračujete v rozpracované práci, dokonalá mobilita.

Pokud vás HTC Shift zaujal, můžete si stáhnout toto video (34 min, 256MB, wmv).

Oficiální render
- 

Další živé fotografie
-

-

Zdroje: MSmobiles, Hugo Ortega blog

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

7 komentářů

 1. No vypadá velice dobře, jenom si nemyslím, že bude tak „levný“, řekl bych, že to bude za 40 minimálně. Možná 50. Stačí srovnat s athenou, která stojí 30 a proti tomuhle je to „kalkulačka“. Taky bych kouknul třeba na Sony VAIO VGN-UX1XN, které je stojí 90. Je to sice Sony a má výkonnější CPU, ale doufat, že tohle bude stát jenom 35 000, nevím nevím.
  Kombinaci Vista / WM chválím, super věc. Na WM uděláte většinu práce taky a získáte podstatně větší výdrž. Co už nejde udělat na WM, uděláte ve vistách.
  ad. nahrazení PC/NTB zařízením UMPC – no zatím to asi nebude tak žhavé. Myslím, že stolní PC nenahradí. Ale u NTB je to klidně možné, určitou skupinu NTB by mohly nahradit a sice ty menší s LCD pod 14″, tomu také věřím.

 2. Tu cenu okolo 35000,- Kč včetně DPH jsem si nevymyslel, na tiskovce HTC mi ji řekl Kamil Vacek. A je téměř jisté, že v listopadu bude HTC Athena s cenou podstatně níže, než jak je tomu teď; vzpomeňme na HTC Universala, který stál při uvedení téměř stejné peníze jako X7500, a poté šel celkem výrazně s cenou dolů.

 3. No uvidíme, mně se ta cena furt nezdá
  Právě jsme dokoukal to 256MB video z blogu, vypadá to opravdu velice dobře, akorát mě zklamala rychlost načítání Vist ze spánku. Taky rychlost práce ve WM mobile docela zaostává, ale to je jasné, parametry PPC nestojí za moc. Zato práce ve Vistách vypadá velice svižně, multitasking velice rychlý. Jo a Aero tam je, takže i grafika bude zřejmě srovnatelná s integrovanými čipy v dnešních NTB

 4. Chlapci, tohle je diskuze o HTC Shift a ne na téma Windows vs. Linux, to si běžte flamovat jinam. Faktem je, že Linux je určený na servery. Ano, tam má své opodstatnění, má výbornou správu sítí, ale nepatří na běžná PC a už vůbec ne na UMPC. Nejsou pro něj aplikace a na ovládání je stále náročnější, stále se musí kompilovat jádro, stále se musí hodně pracovat s příkazovou řádkou, stále to není tak user-friendly. Stále se tam musí něco kutit a stále tam musíte něco upravovat, bastlit, ladit, aby vám vůbec něco jelo (např můj CDMA modem do USB).
  Microsoft má velké zkušenosti s mobilními zařízeními, má skvěle zpracovanou správu napájení, proto se hodí na mobilní zařízení jako je notebook nebo UMPC. A nevím, co máte stále proti Windows Vista. Je to výborný systém, v lecčem rychlejší jak starší XP. To že zde bootuje dlouho je dáno hlavně pomalým HDD a nemyslete si tedy, že by bootovaly XPčka o hodně rychleji, ten rozdíl by tam nebyl tak markantní. Kombinace WM + WV je skvělý nápad, myslím, že se uchytí.

 5. Nahodime Ubuntu a Compiz-Fusion a bude fpoho, ale rači bych ten MobiNote je levnějš, ale tohle má odklopnej displej, tak nevim…

 6. Libilo se mi to Mobinote (Mivvy) ale kdyz vidim tohle tak se mi zas zda ze to mobinote je proti tomuhle taka nicka. Malo ram a Visty na tom pujdou asi spatne.

 7. rizek (neregistrovaný)

  Dá se na HTC Shift i programovat např: ve visual studio

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).