Domů » Bleskovky » Další chystané novinky ve Windows 10: Chytřejší hlavní panel a nabídka Start

Další chystané novinky ve Windows 10: Chytřejší hlavní panel a nabídka Start

Microsoft chystá k prvnímu výročí vydání Windows 10 velkou aktualizaci, která do systému přidá několik novinek zpříjemňujících jeho ovládání. Na úvodní přednášce v rámci vývojářské konference Build Microsoft ukázal pouze širší využití dotykového pera napříč systémem a novinky v internetovém prohlížeči Microsoft Edge (více informací), další novinky, např. přepracované notifikační centrum, pak vypluly na povrch v dalších přednáškách. Nové funkce se ale budou týkat i nabídky Start a hlavního panelu, tedy patrně nejdůležitějších míst, odkud uživatelé spouští aplikace.

windows10

Přepracovaný Start a chytřejší dlaždice

Podoba nabídky Start procházela před vydáním Windows 10 velkým množstvím změn, avšak Microsoft má k jejímu současnému vzhledu ještě pár připomínek. Týkají se zejména toho, jak je zobrazen seznam všech aplikací, a to jak v počítačovém, tak tabletovém režimu. Microsoft jako „nástřel“ zveřejnil následující screenshoty, které mu mají pomoci v následující diskuzi s Insidery.

windows-10-start-all-apps-concept

Změna by se nejvíc měla dotknout majitelů tabletů, neboť seznam všech aplikací v celoobrazovkovém režimu by měl zaujmout výrazně větší plochu, podobně jako u Windows 8.1. Řazení položek má být podobné jako na smartphonech s Windows – nejprve nejčastěji používané aplikace, poté seznam všech aplikací seřazený podle abecedy. Uživatelé se mohou k nové podobě vyjádřit v tomto dotazníku.

start-screen-apps-ui

Drobnou změnou mají projít i živé dlaždice, respektive práce s nimi. O jejich interaktivitě nebo možnosti ovládat je gesty se Microsoft na Buildu nezmínil, přijít má však nová funkce, díky níž se aplikace otevře přesně v místě, na které odkazovala živá dlaždice. V případě, že je na dlaždici Outlooku zobrazen náhled posledního přijatého emailu, otevře se aplikace v něm; pokud je na dlaždici aplikace Počasí předpověď pro konkrétní město, aplikace se otevře na předpovědi pro onu lokalitu apod.

Takto má nový Start vypadat v akci

Notifikující hlavní panel

Příjemná novinka má přijít i do hlavního panelu. Pokud do něj připnete univerzální Windows aplikaci (např. Twitter), bude číslem v kolečku upozorňovat na počet zmeškaných událostí (v tomto případě nepřečtených tweetů), tedy podobně jako na systému OS X od Apple.

CfCzNe8UIAAcShg

Windows 10 Anniversary update má přijít letos v létě, patrně v červenci. Insideři si budou moci veškeré novinky vyzkoušet s předstihem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments